Gizli arşivler açılıyor! Milyonlarca doküman araştırılacak

Türkiye ilk kez, Vatikan Gizli Arşivleri’ndeki Osmanlı Devleti ve Türkiye Cumhuriyeti tarihine dair belgelerin tespit edilip, kataloglanmasını kapsayan bir proje geliştirdi.

27 Mayıs 2019 Pazartesi 15:31
Gizli arşivler açılıyor! Milyonlarca doküman araştırılacak

Türkiye ilk kez, dünyanın en büyük tarihi veri bankalarından biri olan Vatikan Gizli Arşivleri’ndeki Osmanlı Devleti ve Türkiye Cumhuriyeti tarihine dair belgelerin tespit edilip, kataloglanmasını kapsayan bir proje başlattı.

Türkiye, 1612 yılında kurulan ancak 1881'de Papa 13. Leo’nun izniyle araştırmacılara kapılarını açan Papalığın özel arşivinde araştırmalara başladı.

Ocak ayında başlayan projede, 12 yüzyılı kapsayan, yatay uzunluğu 85 kilometreyi bulan milyonlarca dokümanlar sayesinde Türkiye, Osmanlı Devleti’nin ilk var oluşundan 1940’a kadar olan dönemi kapsayan yüz binlerce gizli belge, mektup, yazışma ve el yazması eserin gün yüzüne çıkmasını sağlayacak.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğü’nün desteği ile gerçekleşmekte olan ve toplam bir yıl sürecek olan projenin ilk ayağı, 1800 ile 1939 tarihleri arasındaki belgelerin araştırılmasını ve kataloglanmasını kapsıyor.

İlk ve tek araştırmacı

Projeyi yürüten akademisyen Canan Parmaksızoğlu, yaklaşık iki yıl önce Vatikan Gizli Arşivleri’nin Paleografya, Diplomatika ve Arşivcilik Uzmanlık Okulu’ndan mezun olan ve Vatikan Şehir Devleti tarafından ‘arşiv uzmanı (archivista)’ unvanı alan Türkiye’deki ilk ve tek araştırmacı.

Proje bitiminde bir kitap hazırlayacaklarını anlatan Parmaksızoğlu, "Bu okulu bitirmiş olmam, bir akademisyen tarihçi olarak bu arşivlerde uzun süre tarihimiz üzerine yaptığım araştırmalardan dolayı buradaki belgeler hakkında bilgi sahibiyim ve eski İtalyanca ve Latince paleografya bilgisine sahip olmamdan dolayı bu belgeleri okuyabiliyorum" diye konuştu.

'Birçok devletin kataloğu var, Türkiye’nin yok'

Genç araştırmacı, projenin neden büyük önem taşıdığını şu sözlerle anlattı:

"Çünkü Vatikan Gizli Arşivleri’nde tarihimiz ile ilgili belgeler ilk kez tespit ediliyor, kataloglanıyor ve sonrasında bu belgelerin bilgisi bir kitap halinde yayınlanarak ilk kez Türkiye’deki ve tüm dünyadaki tüm araştırmacıların dikkatine ve bilgisine sunulacak.Vatikan Gizli Arşivleri’nde birçok devlete ait arşiv kataloğu bulunmasına rağmen, Türkiye Cumhuriyeti ve Osmanlı Devleti ile alakalı olarak bugüne dek hazırlanmış herhangi bir katalog yok. Neden mevcut olmadığı konusunda bir bilgi verilmiyor ancak benim kanaatimce Hıristiyan bir devlet olmadığımız için, farklı bir dinin hâkim olduğu bir devlet olduğumuz için olabilir. Bununla birlikte şu ana dek Vatikan Gizli Arşivleri’ne Türkiye’den araştırmacılar ilgi göstermemiş ve Türkiye ile alakalı bir araştırma talebi olmamış, dolayısı ile bir katalog hazırlama ihtiyacı da duyulmamış."

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 27 Mayıs 2019 Pazartesi 15:31

YORUM YAZ

 • AlpAlp20 gün önce
  TÜRKİYE CUMHURİYETİ LEHİNE BİR BELGE BIRAKMIŞ OLACAKLARINI SANMIYORUM
 • HjjggHjjgg20 gün önce
  Vatikanın o belgelerde bizim aleyhimize oynamalar yapmadığı ne malum
 • meyyidmeyyid20 gün önce
  aleyhimize olan belgeleri halka açarlar ama lehimize olanları ise gizli kasalarda saklanmaya devam.başka ne bekliyorsunuz ki...
 • MücahitMücahit20 gün önce
  Ben bu araştırmanın sonuçlanacağına veya sonuçlarının objektif olarak yani dezenforme edilmeden milletimle paylaşılacağına inanmıyorum.Erkekseler belgeleri sansürsüz paylaşsınlar da görelim bakalım tarih derslerinde bize anlatılan kahramanlar hakikaten kahraman mı, hainler de hakikaten hain mi?
 • İBB arşiviİBB arşivi20 gün önce
  Siz İBB ”ihale" arşivinin açıklanmasına karşı çıkanlar değil misiniz? Yani şimdi Vatikana helal olsun mu diyelim?
 • mevhibe inalmevhibe inal20 gün önce
  Afganistan-Irak-Libya- İşgal edilen ülkelerin arşivleri ne oldu?Tohum bankaları ne oldu?Müze-Kütüphane Sanat eserleri ne oldu? Kimler çaldı?Önceonlara sahip çıksak! Vatikan'ın işine gelmeyen belgeyi vereceğine inanan var mı?!

Günün Özeti

Günün Karikatürü

16 Haziran 2019