"Giresun ve Rize limanları Karadeniz'i Karayipler'e çevirir"

Doğu Karadeniz'deki turizm sektörü Rize ve Giresun limanlarının yeniden ekonomiye kazandırılması için harekete geçti. Sektör temsilcileri iki limanın gemi ve yat turizmine açılması ile bir iç deniz olan Karadeniz’i Karayipler’e çevireceği görüşünde. Rize Limanı halen yüzde 5, Giresun Limanı ise yüzde 2 kapasite ile çalışıyor. Her iki liman da şehir merkezinde bulunuyor ancak bölgeye ekonomik açıdan katkısı yok denecek kadar az.

11 Şubat 2019 Pazartesi 07:27
"Giresun ve Rize limanları Karadeniz'i Karayipler'e çevirir"

Yatırımların artarak devam ettiği Karadeniz’de, sektör temsilcileri turizmin geliştirilmesi için harekete geçti. Yetkililer, Rize ve Giresun limanlarının sahil şeritlerinde önemli bir yer işgal etmesine rağmen bölgeye hiçbir ekonomik katkısı olmadığını ifade ediyor.

Rize %5, Giresun Limanı ise %2 kapasite ile çalışıyor. Sektör temsilcileri, bu alanların gemi ve yat turizmine açılmasıyla, şehirlerin ekonomisine büyük katkı sağlayacağı çağrısında bulunuyor. Böyle bir hamlenin bölgeyi Karayipler’e çevireceğine işaret ediliyor.

Her geçen gün kan kaybeden Giresun ve Rize limanlarının yeniden ekonomiye kazandırılması için çağrı geldi. Turizmciler, limanların gemi ve yat turizmine açılarak bölge ekonomisine büyük katkı sağlanabileceğini, böyle bir hamlenin bölgeyi Karayipler’e çevireceğini ifade etti. Giresun ve Rize Limanları Karadeniz bölgesinin kanayan yarası olmaya devam ediyor. Rize Limanı yüzde 5, Giresun Limanı ise yüzde 2 kapasite ile çalışıyor. Şehir merkezlerinin sahil şeritlerinde önemli bir yer işgal etmesine rağmen bölgeye hiçbir ekonomik katkısı olmayan iki liman için turizmcilerden çağrı geldi.

Turistlerin gözdesi olur

Rize Serbest Bölgesi’nin, yıllardır atıl kaldığı ve fiilen kapalı olduğu ifade edilirken, Trabzon Serbest Bölgesi’nin de sadece 2 müşteri olduğu belirtiliyor. Açılacak limanların da bölge ekonomisine canlılık getireceği vurgulanıyor. Doğu Karadeniz Bölgesi'nin 2018 yılında 4 milyona yakın turist ağırladığına dikkati çeken turizmciler, Rize ve Giresun limanlarının turizm amaçlı kullanılmasının bölgeyi uçuşa geçireceğini belirtti.

Limanların yat ve gemi turizmine uygun hale getirilmesiyle doğa turizmine büyük ilgi gösteren Arapların bölgeye akın edeceği, turist sayısının kısa sürede 2 katına çıkacağı vurgulandı. Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, Giresun ve Rize limanlarının da dahil olacağı Cruise turlarının bölgeyi uçuracağını ifade etti. Ayık şunları kaydetti: “Cruise turları hayata geçer ise Giresun ve Rize limanlarında turizm alanında en hızlı geri dönüşü olacaktır. Bu turlar özellikle Karadeniz’e kıyısı olan ülkeler arasında yapılacaktır. Ek olarak İstanbul’da dahil edilebilir. Bu şehirlerden başlayıp, Karadeniz’e özgü turlar düzenlenebilir. Bu bölgenin imajını da değiştirecektir. Konuya olumlu bakıyoruz.”

Her güne en az 3 bin ziyaretçi potansiyeli

Limanların birer cruise limanı haline getirilmesinin yaz döneminde her gün en az bir geminin limana uğraması anlamına geleceğini ifade eden Ayık, “3-5 bin kişinin bir anda bölgeye gelmesi bölgenin ekonomik yapısını da değiştirecektir. Şehrin ekonomik hayatı hareketlenecektir. Karadeniz bir iç denizdir. Karayipler de aynı bu özelliğe sahiptir. Oralarda da böyle cruise trafiği bölgeye önemli girdi sağlamaktadır. Bu limanlarımızı bu hale getirirsek hem ekonomik hem de turizm alanında ciddi adımlar atmış oluruz” diye konuştu.

Cruıse gemileri sayesinde kalkınma

Türkiye Otelciler Birliği Başkanı (TUROB) Timur Bayındır, Rize ve Giresun limanlarının ‘Cruise Gemi Turları’ için açılmasının faydalı olacağını belirtti. Bayındır şunları kaydetti: “Buralarda Karadeniz cruise turları yapılabilir. Bu konuda limanlarımızın olması faydalı olur. Seferler başlarsa bu limanlar iş yapar, iyi çalışır ve iyi de getiri yapar. Rusya’da limanlar var, Ukrayna, Odesa, Romanya, Bulgaristan’da limanlar var komple bir tur yapılabilir. Ruslar da sıcak bakıyor cruise turlarına. Trabzon uçak seferleriyle canlandı. Orada Arap turistleri götürdük. Giresun ve Rize limanları da turizme açılırsa büyük fayda sağlanır.”

Karadeniz’de sektör canlanır

Kruvaziyer ve gemi turizmine ilginin 2016’dan bu yana artış gösterdiğini söyleyen Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Firuz Bağlıkaya da Rize ve Giresun limanlarının yat turizmine açılmasının uygun olacağını söyledi. Bağlıkaya şöyle devam etti: “Rize ve Giresun limanları uluslararası turizme ve yat turizmine açılmalı. Hedefimiz Giresun ve Rize dahil olacak şekilde turizmi canlandırmak. Karadeniz’de turizmin canlanması ayrı bir önem taşıyor.”

4 milyon turist geldi

Karadeniz bölgesi geçtiğimiz yıl 4 milyona yakın turist ağırladı. Turistler bölge illerinden en çok Trabzon’u ziyaret ederken, 1 milyon 500 bin turist kenti gezdi. Artvin ise turistlerin en az ilgi gösterdiği il oldu. Artvin’i 200 bin yerli ve yabancı turist ziyaret ederken, Rize’yi 931 bin, Gümüşhane’yi 607 bin ve Giresun’u ise 631 bin turist ziyaret etti.

(Yeni Şafak)

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 11 Şubat 2019 Pazartesi 07:27

YORUM YAZ

 • Adım çokmu işine yarar.Adım çokmu işine yarar.8 ay önce
  Karadeniz halkından hiç bir şey olmaz. Altı ayda geleni gideni soyarlar kimse kalmaz. Boşu boşuna gaza getirip atıl yatırım yaptırmayın. Yöre halkının asıl geçim kaynaklarını canlandırın. Soğanı patatesi kuyrukyapıp devlete sattırıyorsunuz.
 • Mehmet Mehmet 8 ay önce
  Süper olur. Bizlerde gemi yoluyla sahiliOlan bize kıyı ülkeleri geçmiş oluruz. Umarım gerçekleşir bu düşünceler
 • ArifArif8 ay önce
  Giresun limanına biz un fabrikası kuruyoruz ne yat limanı.Yatan olurda liman mi olur sanayii bakacagiz
 • RoceroRocero8 ay önce
  Bazıları gergin uçağa biniyor galiba.askari ücreti olan için uçak olsa ne olur hava alanı olsa ne olur...parası olan binecek.biz iş,as,ekmek istiyoruz.millet meclisinde 550 çeşit yemek çıkarken vatandaşa Çanakkale'de Mehmetçik çorbayı paylaşıyordu demek nasıl bir gaflettir.canakkaleyi birinden öğrenecek değiliz...
 • RoceroRocero8 ay önce
  Rize'de yatacak yatak gidecek tuvalet yok.biraz bilginiz olsun.atmayin yalandan...
 • Ömer Ömer 8 ay önce
  Giresun limanı modernize edilirken şehir merkezinin denizle olan bağlatısı kesilmemeli. Gazı caddesinden bakınca insanlar denizi görebilmeli...
 • ihsanihsan8 ay önce
  ey millet işte denizin üzerinne yapılan 2. hava alanı ak parti eseri gördünüzmü yoksa körlerdenmisiniz
 • Cüneyt BeyazCüneyt Beyaz8 ay önce
  Rize limanı 60 yıllık bir hayaldir,çünkütrabzon bürokrasisi izin vermez.Başbakanlar bakanlar cumhurbaşkanları rizeden çıksa da bu değişmez
 • yusuf toygunyusuf toygun8 ay önce
  turizm para değil ahlaksızlık getirir. turizm bacasız fabrika değil, tütmeden yanmanın adıdır. turizm kancık bir kardır. en küçük bir dalgalanmayla ürker kaçar.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

17 Ekim 2019