• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Gezi kalkışmasının beyni Osman Kavala hakim karşısında!

Gezi kalkışmasının finansörü Osman Kavala dahil 16 şüphelinin yargılanmasına başlandı. İlk kez hakim karşısına çıkan Kavala, hakkındaki tüm iddiaları reddetti.

Yeniakit Publisher
2019-06-25 07:49:00 - 2019-06-25 08:02:53
Gezi kalkışmasının beyni Osman Kavala hakim karşısında!

Gezi Parkı kalkışmasına ilişkin aralarında Osman Kavala, Can Dündar, Ayşe Mücella Yapıcı ve Memet Ali Alabora’nın da bulunduğu 16 sanık hakkında açılan davanın ilk duruşması başladı. İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya tutuklu sanıklar Osman Kavala, Yiğit Aksakoğlu ile tutuksuz sanıklar katıldı. Dosyada firari konumda olan sanıklar Ayşe Pınar Alabora, Mehmet Ali Alabora, Can Dündar, Gökçe Yılmaz ve Hanzade Germiyanoğlu ise duruşmaya katılmadı.

CHP ve HDP çıkarma yaptı

Gezi Parkı kalkışması davasının ilk duruşmasına CHP ve HDP’li milletvekilleri adeta çıkarma yaptı. CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, CHP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Bozgeyik, milletvekilleri; İlhan Cihaner, Sezgin Tanrıkulu, Aykut Erdoğdu, Özgür Özel katılırken, CHP’nin yerel seçimlerde ittifaka gittiği HDP’li milletvekilleri Ahmet Şık, Garo Paylan, Barış Atay gibi isimlerde izleyiciler arasında yer aldı.

Avrupa ve ABD desteğe geldi

Duruşmaya Avrupalı ülkelerin diplomatik misyon temsilcileri de Avrupa Parlamentosu üyeleri büyük ilgi gösterdi. Bu isimler arasında İsveç ve Norveç Büyükelçiliği temsilcileri, ABD Başkonsolosluğu İnsan Hakları İzleme Komitesi üyeleri, Gezi Parkı eylemlerine de katılan Alman Yeşiller Partisi’nden Claudia Roth, üyesi Rebecca Harms, Alman Başkonsolos Michael Raffeustuel, yabancı baro temsilcileri de yer aldı.

Soros'la bağım yok!

Duruşma Osman Kavala’nın yaptığı savunmayla başladı. Kavala, iş adamı olduğunu ve aylık gelirinin 20 bin TL olduğunu dile getirdi. Kavala Gezi Parkı eylemlerini finanse etmesiyle ilgili suçlamaların doğru olmadığını ileri sürdü. George Soros’la olan bağını da reddeden Kavala, Gezi Parkı eylemleri öncesi ve sonrasında gizli bir plana ilişkin hiçbir yazışma ve konuşmada bulunmadığını söyledi. Kavala, davanın firari sanığı Memet Ali Alabora ile de Gezi Parkı eylemleri öncesinde irtibatının bulunmadığını dile getirdi.

Gezi'de askeri darbe sloganı atılmadı

Gezi eylemleri sırasında kurulması planlanan medya kuruluşu ile ilgili İngiltere’de yayın yapan Guardian’la görüşmeler gerçekleştirdiklerini ancak bunun faaliyete geçirilemediğini söyleyen Kavala, Gezi Parkı kalkışmasında hükümete karşı askeri darbeyi isteyecek herhangi bir slogan ve açıklamada bulunmadığını kaos ve kargaşaya neden olmadığını söyledi.

Soros'un sözcüsü!

Kavala savunmasında ülkeler içerisindeki kitlesel eylemlerin ve rejim değişikliklerinin yurt dışı kaynaklardan beslenmediğini de ileri sürdü. Kavala bu doğrultuda Mısır’da Muhammed Mursi’ye yönelik darbede kitle hareketlerinin etkisi olduğunu George Soros’un herhangi bir dahli olmadığını söyledi. Kavala, Mısır’daki kitle hareketlerinin temel sebebinin özgür seçimlere yönelik bir istek olduğunu ifade ederken, “Gezi Parkı’nı finanse ettiği iddia edilen George Soros neden bu dosyada şüpheli değil. İfadesi neden alınmadı” şeklinde savunma yaptı.

'Fıtratımda şaka var' yalanı

Tutuksuz sanıklardan olan Mücella Yapıcı’nın savunmasına başvuruldu. Yapıcı, hükümete yönelik darbe girişiminde bulunma suçlamasına dayanak olan iddianamede yer alan çoğu tapelerin içeriğinde yer alan ifadelere ilişkin, ‘Fıtratım’da şaka var. Yaptığım şakalar iddianamede yer alıyor’ dedi. Taksim’de ki meydan projesine de eleştiriler getiren Yapıcı, ‘Halen tehdit devam etmektedir. Meydan perişan edilmiştir’ ifadelerini kullandı.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Cem

Herşey açık değilmi büyük Elçiler duruşmaya geliyor AB ülkelerinde bir dava olduğunda bizim büyük Elçilerimiz izlemeye gidiyorlarmı merak ediyorum , onların destekledikleri çok açık hepsinin parmağı var , bu son seçimde onları sevindirdiniz düşmanlarımızı sevindirdiniz bukadar şehit ver ondan sonra git onların desteklediği partiye oy ver , sonrada sokaklarda naralar atsınlarbu düpedüz alçaklık CHP ye oy verenler bunu birdaha düşünsünler ,
 • Yanıtla

........

kesin inkar edecektir..Biz ağaçlar için ordayız diyecektir...Savcı dersine iyi çalışmışsa delillerle mahkemede zorlar öteki türlü inkar edecek duracaktır..
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı