Genç kıza skandal sözler: Başörtünü çıkar öyle gel

Belçika'nın Flaman bölgesi Limburg'a bağlı Leopoldsburg beldesinde yaşayan Türk kökenli Belçika vatandaşı Betül Başlık'ın belediyeye bağlı huzurevinde staj için yaptığı başvuru, başörtülü olması nedeniyle reddedildi.

12 Ağustos 2018 Pazar 21:08
Genç kıza skandal sözler: Başörtünü çıkar öyle gel

Anvers'te Karel de Grote Yüksek Okulu Sosyal Hizmetler ve Pedagoji Bölümünde dört yıllık lisans eğitimini kısa süre önce başarıyla tamamlayan ve Brüksel Serbest Üniversitesinde (VUB) yüksek lisans programına kabul edilen Betül Başlık, AA muhabirine konuya ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 

Yüksek eğitimi boyunca sosyal ve akademik başarısıyla dikkati çeken Başlık, okulunda her zaman katılımcı ve olumlu bir ortamla karşılaştığını, öğretmenlerinin tesettürlü başarılı bir öğrenci olarak kendisine her zaman teşvik edici bir tutumla yaklaştığını aktardı. 

Eğitimi boyunca İrlanda'da dil eğitimi alan, öğrenci değişimi kapsamında Danimarka'ya giden, Malezya'da staj yapan ve Flamanca, İngilizce, Fransızca ve Türkçe bilen Başlık, Leopoldsburg Belediyesine bağlı huzurevinde staj imkanı açıldığını gördükten sonra eğitim aldığı alanda deneyim kazanmak için başvuruda bulunduğunu anlattı. 

"Başörtünü çıkarırsan yarın işe başlayabilirsin"

Başlık, başvurusunun ardından mülakata çağrıldığını ve görüşmenin çok olumlu geçtiğini belirterek, "Görüşmedeki hanımefendi 'belediyeyi araması gerektiğini ve başörtümün sorun olup olmayacağını sorması gerektiğini' iletti. O sırada belediyedeki yetkili ise 'başörtülü olduğum için işe alınamayacağımı, başörtümü çıkarırsam işe başlayabileceğimi' belirtti. Ben de onlara 'dini inancımdan vazgeçmeyeceğimi, başörtümü çıkaramayacağımı' bildirdim ve işe kabul edilmedim" diye konuştu. 

Söz konusu pozisyon için gerekli eğitimi aldığını, bunun başvuru için yeterli olduğunu ve başörtüsünün bir sorun olacağını hiç düşünmediğini ifade eden Başlık, belediyenin "Başörtünü çıkarırsan yarın işe başlayabilirsin" açıklaması karşısında şaşkınlık yaşadığını dile getirdi. 

"Dinimizden vazgeçmemizi istiyorlar"

 Belediyenin "dini sembollerin" kamu iş alanlarında yasak olmasını gerekçe gösterdiğini anlatan Başlık, "Ben bu ülkenin bir vatandaşı olarak herkesle aynı haklara sahip olmak istiyorum" dedi. 

Belçika'da doğup büyüdüğünü ve ülkede eğitimi aldığını aktaran Başlık, "Bana diğer Belçika vatandaşlarıyla aynı hakları vermediklerini, beni ve benim gibilerini dışladıklarını hissediyorum" ifadelerini kullandı. 

Geçmişte benzer şekilde ayrımcılıkla karşılaşan birçok kişi olduğuna ve gelecekte de bu tür ayrımcılık vakalarının devam edeceğine dikkati çeken Başlık, şöyle devam etti: "Bizden dinimizden vazgeçmemizi istiyorlar. Onlar gibi olmamızı istiyorlar ve biz bunu hiçbir şekilde kabul etmiyoruz. Bizim burada, kendi kültürümüzle, kendi inancımızla, buranın vatandaşı olarak yaşamak istediğimizi kabullenmek istemiyorlar, bu şekilde dışlamaya çalışıyorlar." 

"Özgürlükten bahseden Avrupa ülkesi herkese aynı hakları tanımalı"

Başlık, bu davranışın Belçika hükümetinin toplumun bir kesimini dışladığını açık bir şekilde gösterdiğini vurgulayarak, "Eğer bir Avrupa ülkesi özgürlükten bahsediyorsa herkese aynı hakları tanımalı" dedi.

Belçikalı arkadaşları ve öğretmenlerinden genellikle destek mesajı aldığını anlatan Başlık, çevresinde kendisini tanıyan kişilerin belediyenin kararına da tepki gösterdiğini belirtti.

Diğer yandan ön yargılı tepkiler de aldığını aktaran Başlık, "Toplumun bir kesimi entegrasyonu asimilasyon olarak algılıyor. Biz entegre olduk ama asimilasyonu kabul etmiyoruz" vurgusu yaptı.   

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 12 Ağustos 2018 Pazar 21:08

YORUM YAZ

 • wallacewallace8 ay önce
  nesi garip bunun. mekee medine hattina sen mulsuman olmayani sokuyon mu , hayir di mi sokmuyon. baska bir dine mensup birisi tesettur dahi giyse girebilir mi bu bolgeye, hayir di mi. ee o yapinca neden gocunuyon bro? nesi garip geliyo sana bunun?
 • adem ozturkadem ozturk8 ay önce
  adamlar canlı bombadır diye korkmuşlardır.
 • İsfendiyarHalil EralpİsfendiyarHalil Eralp8 ay önce
  İşte Avrupanın iç yüzü : Hade Türkiyem KOŞ AB seni bekliyor ; amma oraya girersen sade bir köle olacaksın ; başka bir şey . . . belki de adını bile değiştirecekler. . . ister inan ister inanma . . .
 • Hasan Hasan 8 ay önce
  Dursun temele demişki; ormanda yalnız başınasın karşına yaban domuzu çıktı ne yaparsın? Temel çeker vururim demiş. Dursun yanında silah yoksa. Temel o zaman bıçağımla öldürürüm. Dursun bıçakta yoksa. Temel ula dursin sen domuzdanmı yoksa benden yanamısın demiştir!
 • usta idrisusta idris8 ay önce
  .... o kizcagiz orada dogup büyüdüyse, oranin sistemine göre egitim yaptiysa, kolaymi Türkiyeye gelipte is bulmasi.önce kendinize bakin, okadar cok insan taniyomki oturdugu evden mahalleden rahatsiz, ama gidip sehrin 10 km ötesine tasinmaktan korkuyor, ortama alisamamaktan, isine 2 km uzak olur, gidip gelmesi zahmet olur diye.... türkiyede öyle insanlar varki anasindan babasindan 300 km uzakta oturuyor, onlara bile bayramdan bayrama gidebiliyorlar ancak....100 km uzaktaki baska sehirde daha is imkanlari ve ayni meslegin daha iyi maasligi oldugu halde ve bunun icin ah cektikleri halde bile baska sehre alisamam diye tasinmaktan korkuyorlar...... kendinize bakin önce derim.
 • ahmetahmet8 ay önce
  siz onların baldırı çıplaklarını nasıl istemiyorsanız onlarda istemiyor... Başörtüsü adamın kültüründe yok.ha o bayanda çakma belçikalı.... eğer değerlerine çok bağlı olmuş olsaydı dönerdi türkiyeye türk vatandaşı olurdu. elin keferesinde her sabah çan sesiyle uyanmak durumunda kalmazdı.......

Günün Özeti

Günün Karikatürü

26 Nisan 2019