• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

"Gazze'de şimdiye kadar eşi görülmemiş sayıda sivil öldü"

Yeniakit Publisher
2023-11-21 09:56:00 -
"Gazze'de şimdiye kadar eşi görülmemiş sayıda sivil öldü"

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, "Gazze'de şimdiye kadar eşi görülmemiş sayıda sivil öldü" dedi.

BM Genel Sekreteri Guterres, Yemen ve Suriye'deki çatışmalarda yüzlerce çocuğun öldüğünü hatırlatarak, Gazze’de yaşanan sivil can kayıpları arasındaysa binlerce çocuk olduğuna dikkat çekti.

BM Genel Sekreteri çocuk ölümleriyle ilgili yaptığı değerlendirmede, "Birkaç hafta içinde binlerce çocuğun öldürüldüğü gayet açık" diye konuştu.

Son raporlara göre, Gazze’de şimdiye kadar en az 13 bin sivilin yaşamını yitirdiğine dikkat çeken Guterres, “Hiçbir çatışmada benzeri görülmemiş bir sivil katliamına tanık oluyoruz’’ diye konuştu.

Guterres, Gazze’deki çatışmaların sonrasında bölgede olası gelişmelerle ilgili olarak da, “Bu trajediyi bir fırsata dönüştürebilmek önemli. Savaştan sonra kararlı ve geri dönülemez bir şekilde iki devletli çözüme doğru, çözüm yoluna doğru ilerlememiz gerekiyor. Savaştan sonra Gazze'de sorumluluk üstlenecek güçlendirilmiş bir Filistin Yönetimi’ne sahip olmak önemli” diye konuştu.

Guterres, insani ateşkes, insani yardıma sınırsız erişimin sağlanması, rehinelerin serbest bırakılması, uluslararası hukuk ihlallerine son verilmesi ve sivillerin korunmasıyla birlikte çok önemli bir ilk adım atılabileceğine dikkat çekti.
ÖNE ÇIKAN VİDEO

Kaynak: Amerika'nın Sesi

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Gültekin

BM Sekreteri Guterres'in katliam isyanı, İsrail'i durduramıyorsa, BM kendini tasfiye etsin, çünkü işlevini kaybetmiş, İsrail esirleri bırakmadan durmayacaklarını beyan ediyorlar, yahu sen savunmasız sivilleri öldürmeyi, bırakmadan, ateş kesi sağlamadan böyle bir teklif nasıl yapabiliyorlar?
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23