Seçim 2019 Sayfası

Gabon'da lise ve kolejlerde eğitim yeniden başlayacak

Hükümet, protestolara neden olan burs reformlarını geri çekti- Eğitim Bakanlığı, protestolar nedeniyle eğitime ara verilen lise ve kolejlerde yarın tekrar eğitime başlanacağını duyurdu

17 Nisan 2019 Çarşamba 18:23
Gabon'da lise ve kolejlerde eğitim yeniden başlayacak

DAKAR (AA) - Orta Afrika ülkesi Gabon'da, burslarla ilgili protestolar nedeniyle geçen hafta eğitime süresiz ara verilen lise ve kolejlerde eğitimin yarın yeniden başlayacağı, hükümetin reformları geri çektiği bildirildi.

Eğitim Bakanı Michel Menga M'Essone, ulusal kanalda yaptığı açıklamada, devlet burslarında yaş sınırlarının daraltılmasına yönelik reformları bu yıl uygulamaya koymayacaklarını belirtti.

Reformların tedricen uygulamaya konulması konusunda modeller geliştirecek bir çalışma grubu oluşturulacağını ifade eden M'Essone, 10 Nisan'da öğrencilerin burs protestoları nedeniyle eğitime ara verilen lise ve kolejlerde yarından itibaren eğitimin yeniden başlayacağını kaydetti.

Öğrencilerin, 8 Nisan'dan başlattıkları protestoların tüm ülkede yayılması üzerine Gabon Eğitim Bakanlığı, 10 Nisan'da lise ve kolejlerde ikinci bir emre kadar eğitime ara verme kararı almıştı.

Gabon Başbakanı Julien Nkoghe, bütçedeki kesintileri ve ekonomik sıkıntıları gerekçe göstererek bursların kısıtlanmasını savunmuştu.


Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 17 Nisan 2019 Çarşamba 18:23

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    25 Nisan 2019