Seçim 2019 Sayfası

Fransa’dan Notre Dame onarımı için uluslararası yarışma

Fransa, başkent Paris’te bulunan Notre Dame Katedrali için uluslararası yarışma başlatacak.

17 Nisan 2019 Çarşamba 15:25
Fransa’dan Notre Dame onarımı için uluslararası yarışma

Fransa, başkent Paris’te bulunan Notre Dame Katedrali için uluslararası yarışma başlatacak.


Fransa’nın başkenti Paris’te bulunan ve Pazartesi günü yanan Notre Dame Katedrali’nin onarımı için bağışlar sürerken hükümet de kolları sıvadı. Fransa Başbakanı Edouard Philippe, Pazartesi günü çıkan yangında çöken katedralin çatısı için uluslararası mimarlardan destek alınacağını duyurdu. Fransız Başbakan mimarların teklifine göre, yeni bir kule modelinin de tartışabileceğini ifade ederek, özellikle yıkılan kubbe üzerindeki kulenin yeniden yapılması konusunda aslına uygun olarak mı yoksa yeni bir mimari ile mi üretileceğine mimarların teklifi üzerine karar verileceğini açıkladı.


Başbakan Philippe açıklamasında, “Mimarlarla görüşmeler kulenin aslında uygun olarak mı yoksa çağımızın ihtiyacına göre yeni bir modele uygun bir şekilde mi inşa edileceğini belirleyecek” ifadesini kullandı.


Öte yandan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron katedraldeki onarımı 5 yıl içerisinde tamamlamayı hedeflediklerini açıklamış ancak uzmanlar bunun imkansız olduğunu ve en az 10 yıl süreceğini söylemişti.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 17 Nisan 2019 Çarşamba 15:25

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    25 Nisan 2019