• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Fransa'dan Nijer açıklaması: Karşılık veririz

Yeniakit Publisher
2023-07-31 00:04:00 -
Fransa'dan Nijer açıklaması: Karşılık veririz

Fransa, Nijer'de darbe yapan askeri cuntanın vatandaşlarına zarar vermesi durumunda karşılık vereceğini duyurdu.

Ülke basınının Elysee Sarayı'nı kaynak gösterdiği haberlere göre, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Nijer'de ülkesinin çıkarlarına yönelik herhangi bir saldırıya müsamaha göstermeyeceğini belirtti. Elysee Sarayı, Fransa'nın çıkarlarına veya vatandaşlarına yönelik herhangi bir saldırıya ise derhal ve sert bir şekilde karşılık vereceğini açıkladı.

Fransız Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada da Nijer'in Fransa'nın diplomatik üslerinin güvenliğini sağlama yükümlülüğünün bulunduğu vurgulandı. Açıklamaya göre, Fransa, temsilciliklerine yönelik saldırıyı kınadı.

Fransız senatör Macron'u kınadı

Öte yandan, ülkesinin ana akım televizyon kanallarından BFMTV'ye konuşan Fransız Senatör Helene Conway-Mouret, Macron'un dün Paris'te Nijer'deki duruma ilişkin Savunma ve Ulusal Güvenlik Konseyi'ni toplayacağını duyurmakla "hata" yaptığını belirtti.

Conway-Mouret, sosyal medyada kullanıcıların bu duruma tepkilerini "Darbe Niamey'de mi, yoksa Paris'te mi oldu?" şeklinde tepkiler verdiğine dikkati çekti. Fransız Senatör, Macron'un bu adımının Nijer'e bir müdahale olarak değerlendirildiğini ve tahriklere yol açtığını ifade etti.

Fransız Büyükelçiliği hedef alındı

Nijer'in başkenti Niamey'de bugün Fransız Büyükelçiliğinin önünde toplanan binlerce kişi elçilik binasını hedef alarak protesto düzenledi. Göstericiler Fransız karşıtı sloganlar atarken bazı göstericilerin Rusya yanlısı pankart açması ve sloganlar atması dikkati çekti.
ÖNE ÇIKAN VİDEO

Paris yönetimi, dün Nijer'de 26 Temmuz'da yaşanan askeri darbe sonrası, bu ülkeye yönelik tüm mali yardımlar ile bütçe desteğini askıya aldığını açıklamıştı.

Nijer'de askeri darbe

Nijer'de 26 Temmuz'da Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayına bağlı unsurlar, Cumhurbaşkanı Muhammed Bazum'u alıkoymuş, akşam ise televizyondan darbe bildirisi okuyarak yönetime el koyduğunu duyurmuştu.

Silahlı Kuvvetler de "güvenlik güçlerinin farklı unsurları arasında kan dökülmesinin önüne geçmek", Cumhurbaşkanı Bazum ve ailesinin "fiziksel bütünlüğünü korumak için" darbeyi desteklediğini açıklamıştı.

Darbenin arkasında yaklaşık 10 yıldır Cumhurbaşkanı Muhafız Alayı Komutanı olarak görev yapan General Omar Tchiani'nin olduğu ortaya çıkmıştı. General Tchiani, devlet televizyonuna yaptığı açıklamada, geçiş yönetiminin başına geçtiği bilgisini paylaşmıştı.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Gültekin

Devletin ve halkın faydasına olan askeri girişimlere aslında darbe denmez, çünkü özünde faydalanma var, bunu istemeyen yalnız sömürgeci olanlar olur.

kartalbey

Afrika’nın o bölgesinde batının tek müttefiki kala kala Nijer kaldı ve bu darbe ile batının orada artık hiçbir müttefikinin kalmadığı gerçeği karşısında, bilmem farkında mısınız, bütün batı bu darbeye karşı birlik olup maddi veya askeri tehditlerle darbecilere gözdağı vermekteler. Nijer seni istemiyor ey Fransa. Fransızlar kendilerini tüm dünyanın sahibi sanmaktalar. Onlara göre diğer tüm uluslar onların kölesidir. Bu derece kibirlidirler. Ne demek Fransa’nın menfaatlerine halel gelirse cevap veririz? Yıllarca sömürdükleri madenlerden ve özellikle de uranyumdan kendilerine yine yeterli pay verilmezse müdahale ederim diyor. Darbecileri sevmem ama darbe batıya ve sömürgecilere karşı yapılmış ise darbecileri sonuna kadar desteklerim. Umarım hükümetimiz hata yapmaz da sömürgecilere isyan eden darbecilerin yanında yer alır.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23