Fransa'dan hain Dündar’a ödül, gazetecilere soruşturma!

MİT tırları haberi ile devletin güvenlik sırlarını açığa çıkaran firari vatan haini Can Dündar’a ödül veren Fransa, üç gazeteci hakkında da “ulusal güvenlik sırlarını” ifşa etmek’ suçundan soruşturma başlattı.

26 Nisan 2019 Cuma 08:52
Fransa'dan hain Dündar’a ödül, gazetecilere soruşturma!

Türkiye’ye basın özgürlüğü dersi vermeye kalkışan Avrupa ülkeleri söz konusu kendileri olunca farklı tutum sergiliyor. Batı’nın Türkiye’ye karşı uyguladığı çifte standardın son örneği ise Fransa’da yaşandı.

Fransa Savunma Bakanlığı, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emîrliklerine satılan silahların, Yemen’deki katliamlarda kullandığını haber yapan üç gazeteci hakkında suç duyurusunda bulundu. Bakanlık haberi “millî güvenlik sırlarını açığa çıkarmak” olarak değerlendirdi. Savcılık ise Bakanlığın isteği üzerine üç gazeteciyi ifadelerine başvurmak üzere davet etti. Ülkedeki basın kuruluşları ayağa kalkarak ortak açıklama yaptı. “Bu soruşturma basın özgürlüğüne saldırıdır” ifadesine yer verilen açıklamada, gazetecilerin ifadeye çağrılmasına tepki gösterilerek bu kişilerin mesleğini yaptıkları bildirildi.

İkiyüzlülükleri ortaya çıktı

Bu olayla Fransa’nın ikiyüzlü tutumu bir defa daha ortaya çıktı. Aynı Fransa, MİT tırları olayını haberleştirerek Türkiye’nin millî güvenliğini tehlikeye atan FETÖ tetikçisi Cumhuriyet gazetesinin eski yayın yönetmeni Can Dündar’a ödül vermişti. Fransız Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da casusluktan aranan Dündar’ı Elysee Sarayı’nda kabul etmişti. Söz konusu kendileri olunca farklı tutum sergileyen Fransa, yaşanan bu olayla Türkiye düşmanlığını bir defa daha gözler önüne serdi. Basın özgürlüğü konusunda atıp tutan Macron, geçtiğimiz yıl mayıs ayında da iki Rus gazeteciyi taraflı haber yapmakla suçlayarak sarayından kovmuş, bir daha giriş yapmalarını yasaklamıştı.

(Türkiye)

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 26 Nisan 2019 Cuma 08:52

YORUM YAZ

 • SelimSelim27 gün önce
  İte köpeğe ödül vermek bu avrupalıların geleneğinde var.
 • tuğrultuğrul27 gün önce
  Namussuzluk böyle bir şey işte ! Bu tip gavatlara "Yüzüyle..tü bir" derler
 • BilalBilal27 gün önce
  Adi ve soyadi turktur ama kendisi asla ,dundar gibi ab &abd tarafindan yetistirilenbinlercesi vardir.sahipleri neemrederse onu yapmak zorundadirlar cunkukemigi sahibleri veriyor.
 • ZAFERZAFER27 gün önce
  Ferhat Mevlüt Çavuşoğlu'nun konuşmasını dinlememişsiniz galiba
 • ferhatferhat27 gün önce
  Ya bizim dış işleri ne yapar. milletvekilleri dış gezilerde alık alık etrafına mı bakar. Elin gavuru gelir sana ahkam keser. sen de dinlersin. her fırsatta bunlara yaptıklarını yüzlerine vurmak lazım. en iyi savunma saldırıdır.
 • ZAFERZAFER27 gün önce
  Yav tutup da Ali Karahasanoğlu'na verecek değil ya kim onlara hizmet ederse ona verecekler tabi ki
 • Medet BeklememMedet Beklemem27 gün önce
  Bunlar iki yüzlü değil doğru söylemek lazım. Hepsi çok yüzlü, nereye dönerse başka maske takıyorlar, yüz sayısı yüzden bile fazla. İnsan değiller kısacası.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

24 Mayıs 2019