AĞAÇ AŞ

Fransa'dan ABD'ye "İran" tepkisi! "Rusya ve Çin güçlenir"

Amerika Birleşik Devletleri'nin İran'a yönelik yaptırım kararı sonrası zora giren Avrupa ülkelerinden sesler yükselmeye başladı. Son olarak Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

17 Mayıs 2018 Perşembe 19:38
Fransa'dan ABD'ye "İran" tepkisi! "Rusya ve Çin güçlenir"

Macron, Bulgaristan'ın başkenti Sofya'daki AB-Batı Balkanlar Zirvesi'nin ardından düzenlenen basın toplantısında değerlendirmelerde bulundu.

İran ile yapılan anlaşmanın AB ülkeleri için hala geçerli olduğunu, İngiltere ve Almanya'nın da anlaşmanın devam ettirilmesi konusunda Fransa'nın pozisyonunu benimsediklerini kaydeden Macron, "ABD'nin İran ile varılan anlaşmadan çekilmesi ve Avrupalı şirketlerin kararı, bölgede Rusya ve Çin'in pozisyonunun güçlenmesine neden olacak." dedi.

"Bizim bölgedeki öncelikli hedefimiz ticari veya şirketlere yönelik değil, şu ya da bu tarafı tutmak da değil istikrarı sağlamaktır." diyen Macron, İran ile nükleer anlaşma ve ABD'nin Avrupalı ülkelere çelik ve alüminyum vergilerini artırması konularının "Avrupa ülkeleri için egemenlik testi olduğunu" söyledi.

 AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, bugün yaptığı açıklamada, ABD'nin İran'a yönelik yürürlüğe koyacağı yaptırımların Avrupalı şirketleri etkilememesi amacıyla, yarından itibaren bir mekanizmayı işletmeye başlayacağını duyurmuştu.

Haber Tarihi: 17 Mayıs 2018 Perşembe 19:38

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    20 Ekim 2018