Fransa’da yeni skandal! Erdoğan’ı yargılayıp savaş suçlusu ilan ettiler

Fransız siyasetçilerin de katıldığı sözde Türkiye ve Kürtler Üzerine Kalıcı Hakların Daimi Mahkemesi, Türkiye ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı kendilerine göre yargılayıp mahkûm etti.

29 Mayıs 2018 Salı 16:08
Fransa’da yeni skandal! Erdoğan’ı yargılayıp savaş suçlusu ilan ettiler

Ömer E. Keçeci yazdı…

 YENİAKİT.COM.TR  ÖZEL 

Türkiye ve Kürtler Üzerine Kalıcı Hakların Daimi Mahkemesi (Permanent Peoples’ Tribunal on Turkey and Kurds) denilen ve Fransız siyasetçilerin iştirak ettiği sözde mahkemede, Türkiye ve Reisicumhur Erdoğan kafalarına göre yargılanıp mahkûm edildi.

“TÜRKİYE SAVAŞ SUÇLUSUDUR, ERDOĞAN YARGILANMALIDIR, DEMİRTAŞ’A İSE SAYGI DUYUN”

Hadsizlik ve küstahlıkta ölçü sahibi olmadığı görülen ve “mahkeme” denilen bu komedyada, hüküm açıklanmadan evvel Türkiye’nin Paris büyükelçisine de haber yollandığı, kendisinin de Türkiye’nin temsilcisi olarak katılmasının istendiği fakat kendilerinin büyükelçi tarafından umursanmayıp cevap dahi verilmediği açıklandı.

Ardından Fransız hakim Philippe Texier tarafından ilan edilen saçma hükümde ise şu ifadelere yer verildi:

Türk devleti Kürt halkının özerklik hakkını inkâr etmekten, Kürt halkının kimliğini ve varlığını reddetmekten, Türk kimliğini empoze etmekten ve ülkenin siyasi, ekonomik ve kültürel hayatına katılımlarını önlemekten sorumlu bulunmuştur… Erdoğan Kürtleri ve temsilcilerini ‘terörist’ olarak nitelemiş, hukuk dışı olarak polis ve ordu kuvvetlerini savaşçılara ve halka karşı kullanmış ve bunu meşrulaştırmıştır.

Türkiye derhal Suriye’de Türk ordusu tarafından yürütülen tüm operasyonları sonlandırmalıdır ve askerlerini kendi sınırları içerisine çekmelidir. Türkiye, 1 Temmuz 2015 ve 31 Ocak 2017 arası savaş suçlularının araştırılıp cezalandırılmasına mecburdur… Siyasi tutuklular da gazeteciler de serbest bırakılmalıdır…

Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye devletinin Kürtlere karşı Türkiye’nin güneydoğusu ve yurtdışında işlediği sivillerin kıyımını, hedefli suikastları ve zorla göz önünden kaybolmayı ihtiva eden savaş suçlarından dolayı yargılanmalıdır.

Sözde hükümde ayrıca, milliyetçi hareketlerle Türkiye’nin geçmişte de Ermeni soykırımını işlediği herzesi de dillendirildi.

FRANSIZ SİYASETÇİLERİN HDP’Yİ MÜDAFAASI VE GÜZELLEMESİ

Bu gülünç “mahkemeye” iştirak eden Fransız siyasetçi Danielle Simonnet, twitter hesabından konuyla ilgili birçok paylaşıma yer verdi. Ayrıca televizyonlara çıkıp muhtelif yerlerde yaptıkları açıklamalarla da dikkat çekti. Fransız siyasetçi, “Erdoğan Kürtlere karşı saldırgan askeri operasyonlar düzenlerken muhalif HDP’nin adaylarının Türkiye’de hapishanede olduğunu, seçim günü Türkiye’yi gözlemleyeceğini” kaydetti.

Simonnet ayrıca, “Türkiye’nin Kürt halkına karşı devlet suçları ile savaş suçlarından ötürü Erdoğan’ı kınadıklarını, feminist Kürt yoldaşlarıyla birlikte olduklarını” da twitter hesabından ifade etti.

Komik mahkemenin diğer iştirakçisi ve bir başka Fransız siyasetçi olan Corinne Morel Darleux da sosyal medya hesabından Türkiye ve Erdoğan’a hücum edip teröristlerle temsilcilerini savunan skandal paylaşımlarda bulundu. Fransız kadın siyasetçi, “Başkanlık adayı Selahattin Demirtaş, 18 aydan beri binlerce diğer siyasi mahpus gibi Erdoğan rejimi tarafından hükmünün verilmesini hücresinde bekliyor ve bu hapishane hücresinden kampanya yapacak, popüler ve kararlı” deyip saygı duyulmasını söyledi.

Türk düşmanlığıyla meşhur Fransız vekil Valerie Boyer de boş durmayıp Türkiye’yi karalamaya devam etti. Yaptığı bir paylaşımla Türklerin Afrin’in aldığından beri 120.000 Kürt’ü avladığını, sistematik yağmalar ve ihlaller yaptıklarını, Nazi selamlamalarının ortaya çıkıp cihadçıların etrafta cirit attığını ifadeyle Avrupalıların hallerine sitem etti.

yeniakit.com.tr

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 29 Mayıs 2018 Salı 16:08

YORUM YAZ

 • AnkaralıAnkaralı7 ay önce
  Ha ...tir lan kripta kaf irler. Siz kimsiniz ya Cumhurbaşkanımızı yargılayacak cesareti nereden alıyorsunuz terbiyesizler.
 • asas7 ay önce
  it soyları çakal sürüleri uyuldayın sizinde sonuz yakın AB deyi salladığımızda
 • yusufyusuf7 ay önce
  aklınızı alırız eyfel kulesıne mum dıye dıkerız hepınızı haberınız ola
 • ErsinErsin7 ay önce
  Vah zavallılar vah, bu fransızlar önca cezayirin hesabını versin. Onlar önce evinin önünü temizlesin. Tavşan dağa küsmüş dağın haberi olmamış.
 • BdrBdr7 ay önce
  Hasso......rdomuz sürüleri
 • Milletin iradesiMilletin iradesi7 ay önce
  Sırtlanların aslanları yargılaması gibi bir şey.
 • Şahin YAMANŞahin YAMAN7 ay önce
  7 düven bir araya gelseniz. Biz yine Hak için olacağız.Kalleş dünya
 • argarg7 ay önce
  bunlar ileride ab nin Türkiyeye ortak bir saldiri aypmak icin, simdiden basliyorlar, Türkiye buna sesini yükseltmezse, ileride daha cok büyüyecektir.........erdogan demeli, suriyelileri sizlere yollayalimki, suriyeliler diktatör bir ülkede yasamasin, siz daha iyi bakarsiniz desin.
 • önderönder7 ay önce
  bu ayılar çalmadan oynarlar.
 • turgutturgut7 ay önce
  Bunları gerçekten ciddiye alan var mı acaba çok merak ediyorum.
 • DoktorDoktor7 ay önce
  Gevuru BOYKOT
 • sukrusukru7 ay önce
  Bizim akademisyenlerimiz,Aydınlarımız kendi ülkesine onlardan daha çok saldırmakta meşgul maalesef.
 • mert1mert17 ay önce
  biz niye altında kalıyoruz. bizim de bunlara karşı dev hamlelerimiz olmalı... bakın türkiye otomobil kozmetik dev firmaları var... bunları kapatın..... kapatınnn ki....
 • OsmanOsman7 ay önce
  Kadın bu kadar hakaret ediyor ondan sonra da seçim günü orda olacağım diyor.Kesinlikle bu kadın sınırdan çevirilmeli.Biz onların sömürgesi miyizki bunca hakaretten sonra onu ülkemize alacağız?Küçücük Hollanda bizim Bakanımızı geri çevirdi bizde aynı şekilde karşılık verelim.
 • MisafirMisafir7 ay önce
  Ermeni pkksı diyemedikleri için kürt hakkı diyorlar!Ermenilerin ve pkk'nın bölgede kimin silahı olduğunu iyi okumak lazım ve tabii fransa'da ki bu düzenbazların kime taabi olduğuna da .Not.seloyu hapisten çıkarmak için canla bâşla çalışan abd'nin neler çevirdiğini okumak hiç zor olmuyor.Apo'nun yerine abd için selo hazırolda.
 • MalatyalıMalatyalı7 ay önce
  Fransa senin haddinemi erdoğanı yargılamak sizin demenizlemi biz arkerlerimizi çekeceyiz demek afrinde Ermeni tohumlarını temizlediğimiz için size battı işinize bakın
 • Adem UzunAdem Uzun7 ay önce
  Bu fransızlar benim s..........mi yesinler.Türk milleti Reisi Cumuhurunun yanındadır.Recep Tayyip Erdoğan ın yanındayız
 • berzah_berzah_7 ay önce
  bu kadar pasiflik olurmu,bizim sözde akademisyenler,aydınlar,gazeteciler vs. neden bir oturum yapmıyorlar,fransanın cezayirde yaptığı soykırımı belgelemiyorlar lanetlemiyorlar,yargılamıyorlar,adamların geçmişi kirli sicilleri kabarık neden bunları konuşmuyoruz tv lerde tartışmıyoruz,neden hep susuyoruz cılız tepkiler veriyoruz,birbirinizi karalayacağınıza tek yürek olunda bir hamle yapın şu türk müslüman düşmanlarına,meydanlarda sonra devam edin kavganıza,millet vatandaş bunu bekliyor içerde tartışın ama dışardan bir hareket gelince tek yürek olun
 • fatihfatih7 ay önce
  sizi sürüngenler topluluğu kuklalarınız dediklerinizi yerine getiremiyor verilen işleri yapamıyor ha bu arada sayılarıda çok eksiliyor yeni kukla yeni masraf silah yolluyorsunuz onlarıda bırakıp kaçıyorlar. baktınız bunlarda iş yok türkiyeyi ve cumhurbaşkanını tiyatroda olsa haber yapılıp akılda kalsın insanların zihninde yer etsin tohum gibi ekelim bir gün zihinlerde başak verir diye kafanıza göre mahkum ediyorsunuz. mit bu toplantıya katılıp kararı alkışlayan herkesi türkiye düşmanı olarak kayıtlara almalı ve türkiyeye geldiklerinde mahkeme nasıl yapılmırmış göstermelidir. sırf bu konu için fransaya nota verilmelidir.
 • ŞüpeciŞüpeci7 ay önce
  Ula beyinsiz fransızlar. Siz daima hakikatlere fransızsınız. 30 bin çoluk çocuk katleden pkk yı masum göstermeye utanmadan, onları engelemeye çalışanı savaş suçlusu yapıyor. Eeee afrikada ettiklerini nasıl örtecekler... aynı kamuflajı kendilerine dokuyorlar şerefsiz teröris seviciler.
 • GurbetçiGurbetçi7 ay önce
  Fransizcada böyle bir küfür var: allez vous faire en..ler Söylemek istemiyorum çünkü oruçluyum.
 • murat kutlumurat kutlu7 ay önce
  Milyonlarca insanı katleden Fransa nın bu hususta tek kelime etmesi hadsizliktir.Birgün gelecek Fransa yı biz mahkum edeceğiz.Cezayir de yaptıkları soykırım bunların insan soyundan değilde maymun soyundan olduklarını göstermiştir.Ruanda daki katliam ise bunların domuzdan farklı olmöadıklarını,yani maymun görünüşlü domuz olduklarını göstermiştir.
 • ahmet ceylanahmet ceylan7 ay önce
  bakın lan şerefsizlere be fransa sen kendi ülkendeki insanların haklarını savun her gün sokaklarda yürüyorlar hak aramak için 150 000 bin tane memuru işten atacak makron vede tutumuş bizim cumhur başkanımızı suçlu ilan ediyorlar daha dün cezairde bilerce müslümanı katlettiniz önce siz onun hesabını verin hadi bakim eşeoğlu eşşekler
 • İlyasİlyas7 ay önce
  Haber doğru ise Fransaya acil nota verilmeli.Bu tür olaylara müsade etmesine izin verilmemelidir.
 • veli veli 7 ay önce
  Ne yaparsınız, Asalayı mı hortlatırsınız? Size yakışır. Sömürgeci katil sürüsü.
 • Ahmed Ahmed 7 ay önce
  Bunlar şerefsiz duygusuz millet dilinden anlamayan soysuzlardır. bunlar kim yahu. Ey Türk Milleti gerçekleri hala görmüyoesunuz mu? İçerden ve dışardan bizleri yıkmağa çalışıyorlar. bunlar Bizleri YIKAMAYCAKLARBizleri BÖLEMİYECEKLERDinimizden AYIRAMIYACAKLAR.Bunları kararları ve çabaları boğazlarında kalıp boğulacaklar.
 • İlyasİlyas7 ay önce
  Haber doğru ise Fransaya acil nota verilmeli.Bu tür olaylara müsade etmesine izin verilmemelidir.
 • HsnHsn7 ay önce
  bu vatanı gönülden seven herhes ülkemin düşmanlarının düşmanlıkta sınır tanımayan iç ve dış düşmanlarınakarşı sayın cumhurbaşkanına her ne pahasına olursa sahip çıkmalı bu seçim bu nedenle çok önemlicumhur ittifakı mlletin geleceğinin teminatı
 • ŞÜKRÜ MERCANŞÜKRÜ MERCAN7 ay önce
  Şimdi siz bu atağınızla sizden czayirin ve diğer sömürdüğünüz ülkelerin hesabının sorulmuyacağınımı zannediyorsunuz. Aptal adamlar yediğiniz her halt hafızalarımızda kazılı alıcağız intikamımızı zamanı gelince soracağız onca mazlumun hesabını çokta uzak değil haa.
 • HOROZ KENTLİHOROZ KENTLİ7 ay önce
  sizin alayınızı...
 • ERSİN KAMİL BEKTAŞERSİN KAMİL BEKTAŞ7 ay önce
  Hooooooşşşşşttttttt....
 • aliali7 ay önce
  oşştttt kafir oğlu kafirler Türkiyeyi tartışmak haddinizemi sizin fitne tohumları
 • hasanhasan7 ay önce
  eyyy almanya eyyy fransa ulan batı olmasa seçimi nasıl kazanacaksın bir de batıya düşmanım ayağına yatıyor

Günün Özeti

Günün Karikatürü

23 Ocak 2019