Fransa'da şok skandal! 'Başörtülüler giremez'

Fransa’nın İslam düşmanlığı hız kesmeden devam ediyor. Son olarak başkent Paris’in en ünlü caddesinde bulunan ve tanınmış isimleri ağırlayan “L’Avenue” restoranının Arapça adlara sahip kişileri ve başörtülüleri kabul etmediği bildirildi.

18 Mayıs 2018 Cuma 13:11
Fransa'da şok skandal! 'Başörtülüler giremez'

Paris’te bilindik isimleri ağırlayan “L’Avenue” restoranının ırkçı bir rezervasyon sistemi gözettiği tespit edildi. Restoranın 4 eski kadın çalışanı ile görüşme yapan Buzzfeed sitesi, garsonların anlattığı ayrımcılığı ortaya çıkardı.

BAŞÖRTÜLÜ VATANDAŞLARA 'RESTORAN DOLU'

Yönetimden düzenli olarak Arapça isimleri olanları almama emri geldiğini söyleyen ve yıllardır o restoranda garsonluk yapmış şahitler, başörtülülerin “restoran dolu” bahanesiyle girişte reddedildiğini ve “Arapça isim sahiplerine" rezervasyon verilmediğini açıkladı. Halen bu ayrımcılığın devam ettiğini söyleyen eski çalışanlar yöneticinin, “Zengin bile olsa başörtülü kadınlar olacağına, terasta sadece kahve içen iki güzel sarışın olmasını tercih ederim” dediğini aktardı.

ISRAR EDEN MÜŞTERİLER ÜST KATA!

“Arapça isimli müşteri çok ısrar ederse servis bitiş saatlerini verin” dediği öğrenilen yöneticinin Arapça isimli kadın müşterilere rezervasyon için öğle yemeğini saat 15.00’e, akşamı da saat 22.00'ye teklif ettiği bildirildi. “En çok Arapça isimliler istenmiyordu ama zenci ve uzak doğuluların da çok bulunmaması lazımdı” diyen çalışanlar “Eğer müşteriyi reddetmeyi başaramazsak üst kata alıyorduk” ifadesini kullandı.
Ayrımcılığı kontrol etmek üzere önce Katar numarası ile arayıp “Ahmed” adına 1 Mayıs saat 12.30’a 4 kişilik masa rezervasyonu yapmayı deneyen gazetecilerin reddedildiği, ısrar üzerine akşam 22.30'a rezervasyon teklif eden gazetecilerin daha sonra Fransız hattı ile Yann (Fransız ismi) adına aynı saat ve tarihte yine 4 kişilik masa isteyince rezervasyonlarının sorunsuz yapıldığı belirtildi.

CİNSEL VE PSİKOLOJİK ŞİDDET SKANDALIYLA GÜNDEME GELMİŞTİ

Konu ile alakalı restorandan yalanlama gelirken 6 eski çalışanının anonim olarak ayrımcılık uygulamasını ortaya çıkarmak üzere iş soruşturma kurumuna şikayette bulunduğu öğrenildi.
Öte yandan, aynı restoran yönetiminin 2010 ve 2013 yılında cinsel ve psikolojik şiddet uyguladığı tespit edilmiş ve cezalandırılmıştı.

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 18 Mayıs 2018 Cuma 13:11

YORUM YAZ

  • Zhakan tekinZhakan tekin8 ay önce
    Bu pis lokantaya hangi müslüman gidip yemek yiyecek yemek kültürünüz mü var ne anlarsın yemekten sen fransız
  • SelimSelim8 ay önce
    İşte batının dikta ettiği laiklik bu. Hala bunu anlamayıp bu ülkede ısrarla savunan mallara kapak olsun.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

20 Ocak 2019