• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Fransa Nijer ile ipleri atma kararı aldı

Yeniakit Publisher
2023-07-29 21:17:00 -
Fransa Nijer ile ipleri atma kararı aldı

Fransa, Nijer’de ordunun yönetime el koymasının ardından Nijer’e yönelik mali yardımlarını kestiğini duyurdu.

Nijer Devlet Başkanı Mohamed Bazoum, 26 Temmuz'da Muhafız Alayı tarafından Başkanlık Sarayı'nda alıkonulmuş, sonrasında Ordu Sözcüsü Amadou Abdramane ulusal kanalda darbe bildirisi okumuştu. Ülkedeki askeri darbenin lideri Devlet Başkanlığı Muhafız Alayı Komutanı General Abdourahmane Tchiani, geçiş hükümetinin başkanı olmuştu. Nijer’de ordunun yönetime el koymasının ardından Fransa’dan tepki geldi. Fransa Dışişleri Bakanlığı, Fransa'nın Nijer'e yönelik tüm kalkınma yardımlarını ve bütçe desteğini askıya aldığını açıkladı. Bakanlık, demokratik yollarla seçilmiş Devlet Başkanı Bazoum'un tekrar görevde olduğu anayasal düzene hemen geri dönülmesini istedi.

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell de yaptığı açıklamada, "(Nijer’deki) Bütçe desteğinin hemen kesilmesine ek olarak, güvenlik alanındaki tüm işbirliği eylemleri de geçerli olmak üzere süresiz olarak askıya alınmıştır” demişti.

Nijer, AB için kilit ülkelerden biri

Nijer, Avrupa Birliği'nin Sahra Altı Afrika bölgesinden gelen düzensiz göçmen akışını engellemeye yardımcı olan önemli Afrika ülkelerinden biri görülüyor. Nijer’de AB'nin askeri eğitim misyonu için az sayıda askeri bulunuyor. Dünya Bankası ise Nijer’in, yılda 2 milyar dolara yakın kalkınma yardımı alan dünyanın en fakir ülkelerinden biri olduğunu belirtiyor. AB, 2021-2024 yılları arasında Nijer'de yönetimi, eğitimi ve sürdürülebilir kalkınmayı iyileştirmek için bütçesinden 503 milyon euro ayırmıştı.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Gültekin

NİJER HALKI BU İHTİLALİ ÇOK İYİ KULLANMALI VE ÜLKEYİ BÜTÜN YABANCILARDAN TEMİZLEMELİ, MİLLİ VE YERLİ KALKINMA HAMLELERİNİ SÖMÜRÜDEN UZAK İYİ NİYETLİ MÜSLÜMAN ÜLKELERLE KARŞILIKLI ÇIKARLARA DAYALI İŞBİRLİĞİ YAPMALIDIR. AFGANİSTAN NASIL SON YABANCININ ÜLKEDEN ÇIKTIĞI GÜNÜ MİLLİ BAYRAM İLAN ETMİŞ İSE, NİJER DEVLETİ DE AYNISINI YAPMALIDIR. AKSİ HALDE SÖMÜRÜ DEVLETLERİ NE DOYURABİLİRLER, NE DE YARDIMLARINI KARŞILIKSIZ VERİRLER.

Doğruya Doğru

Sömürülecek bir şey kalmamıştır onun için bırakmıştır.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23