• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

FMV’deki tecavüz skandalı böyle örtbas edilmiş

Laikçi Feyziye Mektepleri Vakfı, cinsel istismar rezaletiyle gündeme gelmiş, 4 yaşındaki çocuğa tuvalette tecavüz eden sapık, İstanbul 31. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ilk duruşmada beraat etmişti. Akit, skandal karar sonrası kız çocuğunun ailesi ve avukatlarının başvurusu üzerine hazırlanan 03.03.2020 tarihli Bilimsel Mütalaa’ya ulaştı.

Yeniakit Publisher
2020-07-09 09:26:00 - 2020-07-17 17:30:22
FMV’deki tecavüz skandalı böyle örtbas edilmiş

Aşırı laikçi Feyziye Mektepleri Vakfı’na ait Işık Anaokulu’ndaki cinsel istismar rezaleti gündemden düşmüyor. 4 yaşındaki çocuğun laikçi okul görevlisi tarafından cinsel tacize uğradığı iddiası üzerine başlayan ve hukuk skandalıyla üst perdeye taşınan rezalet, uzman tarafından hazırlanan Bilimsel Mütalaa ile ortaya çıkarıldı. Akit’in ulaştığı Bilimsel Mütalaa, skandalın üzerinin nasıl örtülmeye çalışıldığını gözler önüne seriyor.

Rezalet Işık Anaokulu'nda başladı

Feyziye Mektepleri Vakfı’nın (FMV) Nişantaşı’ndaki Işık Anaokulu’nda yaşandığı belirtilen cinsel istismar hadisesi, 4 yaşındaki mağdur öğrenci M.’nin, okul hizmetlisi E.A.’nın kendisini tuvalette istismar ettiğine yönelik 22.05.2019 tarihinde ailesine şikayetiyle patlak verdi. M.’nin ilk muayenesini gerçekleştiren İstanbul Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı’nda görev yapan bir jinekoloji profesörünün muyanesinde, cinsel organda doku lezyonuna neden olan yaralama tespit edildi. Bu Rapor üzerine İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na “çocuğun nitelikli cinsel istismarı” suçlamasıyla 27.05.2019 tarihinde şikayet dilekçesi verildi ve ceza soruşturması başlatıldı.

Mahkemede devam etti

29.05.2019 tarihinde Şişli Hamidiye Etfal Çocuk İzlem Merkezi’nde (ÇİM) mağdur M.’nin ifadesi alındı. ÇİM Pedagog Raporu’nda, mağdurun, kırmızı üniformalı görevlinin okul tuvaletinde cinsel istismarına maruz kaldığını anlattığı yer aldı. 31.05.2019 tarihinde İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, FMV Işık Anaokulu görevlisi şüpheli E.A.’yı tutuklama istemiyle sulh ceza hakimliğine sevk etti. İstanbul 1. Sulh Ceza Hakimliği ise 31.05.2019 tarihinde tutuklama talebini reddederek FMV’ci istismar zanlısının cezaevine girmesini önledi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, 10.07.2019’de şüpheli E.A. hakkında “çocuğun nitelikli cinsel istismarı” suçlamasıyla iddianame hazırladı. İstanbul 31. Ağır Ceza Mahkemesi 02.08.2019 tarihinde iddianameyi kabul ederek kamu davası başlattı.

Davanın ilk ve tek duruşması büyük bir skandalla neticelendi. 2019/365 Esas sayılı ve 2019/534 Karar sayılı davanın 17 Aralık 2019’da gerçekleştirilen duruşmasında İstanbul 31. Ağır Ceza Mahkemesi Hakimi, “atılı suçu işlediği sabit olmadığı” iddiasıyla FMV Işık Anaokulu görevlisi E.A’nın beraatine karar verdi. Şok karar üzerine aile ve mağdur avukatları istinaf başvurusu yaparak dava dosyasını İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi’ne taşıdı.

Skandallar zincirini ortaya koyan rapor

Feyziye Mektepleri Vakfı Işık Anaokulu’ndaki cinsel istismar olayının seyri ve yargılama aşamasındaki büyük eksiklikleri ortaya koyan Bilimsel Mütalaa ise 03.03.2020 tarihinde hazırlandı. Altınbaş Üniversitesi Hukuk Fakültesi Ceza ve Ceza Muhakemesi Hukuku Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Hasan Sınar’ın hazırladığı Bilimsel Mütalaa, FMV Işık Anaokulu yönetiminin üzerini örtmeye çalıştığı, yerel mahkemenin ise ilk duruşmada verdiği beraat kararındaki skandallar zincirini şöyle sıraladı:

Okuldaki ilk istismar vakası değil!

- 20 sayfalık Bilimsel Mütalaa’da, olayın gerçekleştiği Işık Anaokulu tuvaletine giriş çıkış kamera kayıtlarının tespit imkanı sağlayan kamera kayıtlarının, aile ve mağdur avukatların talebine rağmen mahkemece okuldan talep edilmediği vurgulandı.

- Aynı okulda başka bir öğrenci velisinin daha kızının cinsel istismara maruz kaldığı söyleminin, bilgi edinme tutanağı ile kayıt altına alınmasına rağmen yerel mahkeme yarafından değerlendirme konusu yapılmadığı kaydedildi. Ayrıca diğer mağdur çocuğun ailesinin cinsel istismar vakasına ilişkin ifadeleri, mahkemenin gerekçeli kararında sıralanan delil listesi arasında dahi yer verilmediğine dikkat çekildi.

Ne öğretmen, ne veliler, ne de jinekolog dinlendi

- Mahkemenin, ayrıntılı ve gerekçeli rapor için uzman bilirkişiye başvurmadığı da Bilimsel Mütalaa’da kayıt altına alındı. Bilimsel Mütalaa’ya göre mahkeme, zanlı hakkında anaokulu öğretmeni ve diğer velilerin beyanına başvurmadı.

- Mağdur M.’ye ilk muayeneyi yapan jinekoloji uzmanı ve çocuk ile yapılan Şişli Hamidiye Etfal Çocuk İzlem Merkezi (ÇİM) görüşmesinde el yazısı ile rapor hazırlayan uzman da tanık sıfatıyla duruşmaya çağırılmadı.

'Delil değerlendirme sistematiğinden yoksun karar'

Bilimsel Mütalaa; olay yerine ilişkin farklı kamera kayıtlarını okuldan talep etmeden, uzman bilirkişi raporu almadan, çocuğun ilk muayenesini yaparak cinsel organındaki yaralanmayı teşhis eden jinekoloji uzmanını tanık olarak dinlemeden ve okuldaki diğer istismar vakalarıyla ilgili veli şikayetlerini delil kabul etmeksizin FMV görevlisi zanlının ilk duruşmada beraat ettirildiğini gözler önüne serdi.

Hukuk skandalını açığa çıkaran 03.03.2020 tarihli Bilimsel Mütalaa’da, yerel mahkemenin skandalları tek tek sıralandıktan sonra şu ifadelere yer veriliyor: “İnceleme konusu somut vakiayı oluşturan İstanbul 31. Ağır Ceza Mahkemesi'nin 2019/365 Esas sayılı ve 2019/534 Karar sayılı dosyasında -yukarıda ayrıntılarıyla örneklendirdiğimiz üzere- maddi gerçeğin ortaya çıkartılmasına yönelik gerek delillerin araştırılması ve gerekse delillerin ortaya konulması ve tartışılması aşamalarında, ceza muhakemesinin amacı ve temel ilkeleri ile çelişkili biçimde eksik bir inceleme yoluyla hüküm kurulması yoluna gidilmiş olduğunu tespit etmek gerekmektedir. Bu şekildeki eksik bir incelemenin ise, ceza muhakemesinin temel amacı olan maddi gerçeğe ulaşılması yönünden çok önemli bir zaafiyet yarattığını ve sonuç itibarıyla, bilimsel ve bütüncül bir delil değerlendirmesi sistematiğinden yoksun bir biçimde kurulmuş olan hükmün, adil ve hakkaniyetli olarak nitelendirilmesinin mümkün olamayacağını ifade etmek gerekmektedir.”

FMV'nin CEO'su da sapık

Laikçi yobazların eğitim üssü olarak bilinen ve son olarak öğrencilere taciz skandalıyla gündeme gelen Feyziye Mektepleri Vakfı’nın CEO’su Koray Tulgar’ın sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı sapık paylaşımları Akit ortaya çıkarmıştı. Okuldaki cinsel istismar rezaletini hangi zihniyetin örtbas ettiğini gösteren CEO Koray Tulgar’ın “İçki için, sarhoş olun, küfredin, sevişirken gürültü yapın” gibi ifadeler sarf ettiği, birçok kadınla ilişki yaşama arzularını dile getirdiği ve sürekli çıplak kadın fotoğrafları paylaştığı belirlenmişti. Laikçi FMV yönetimi ilk olarak Tulgar’ın da arkasında durmuş ancak Akit’in ısrarlı yayınları sonrası CEO’yu kapı önüne koymuştu.

Gazetemiz Akit, 7 Ocak 2020’de “Fevziye Okullarını işte bu ahlaksız zihniyet yönetiyor”, 8 Ocak 2020’de “Ahlâksızlığı deşifre olunca hesabını kapattı”, 9 Ocak 2020’de “FMV’ciler ahlaksız CEO’ya sahip çıktı” manşetleriyle konuyu gündeme taşımıştı.

 

FARUK ARSLAN
Yeni Akit Gazetesi

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Ziya

Allah bildiği gibi yapsın
 • Yanıtla

SABATAYCI YAHUDİ DÖNMELERİNİN OKULU

DIŞARIDA MÜSLÜMAN VE TÜRK GİBİ GÖRÜNÜP, KENDİ EVLERİNDE KENDİ ORTAMLARINDA SABATAY SEVİ'NİN YAHUDİ İNANCINI YAŞATAN YAHUDİ DÖNMELERİNİ NE KADAR TANIYORSUNUZ.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı