Fitch: Merkez Bankası dolara müdahale etsin

Türkiye'nin kredi puanları üzerinde devamlı olarak spekülatif hareketler gerçekleştiren Fitch Ratings, bu sefer de Merkez Bankası'nı dolara acil müdahaleye çağırdı.

10 Ağustos 2018 Cuma 09:02
Fitch: Merkez Bankası dolara müdahale etsin

Kredi Derecelendirme Kuruluşu Fitch, geçen ay kredi notunu düşürdüğü Türkiye için para biriminde yaşanan değer kaybına ilişkin "Türkiye'deki gelişmeleri yakından takip ettiğini, Türkiye'nin liradaki değer kaybına hızla çare bulması gerektiğini" duyurdu.

"ACİL MÜDAHALE"

Geçen ay Türkiye'nin kredi notunu 'BB+'dan 'BB' seviyesine indiren, not görünümünün 'negatif' olarak duyuran Fitch, bu kez Türkiye'nin liradaki değer kaybını süratle durdurması gerektiğine dair bir açıklama geldi.

Reuters'e konuşan Fitch Ratings'in üst düzey analisti Paul Gamble, Türkiye'deki gelişmeleri yakından takip ettiklerini belirtti.

MERKEZ BANKASINA ÇAĞRI

Türk Lirası üzerindeki baskıyı kısa vadede hafifletmek için hem Merkez Bankası'nın harekete geçmesi hem de ABD ile ilişkilerin düzeltilmesi gerektiğini vurgulayan Gamble,''Durumun nereye evrildiğine bakıyoruz. Bundan sonraki kredi notu değerlendirmesi aralık ayında, o zamana dek pek çok şey değişebilir'' dedi.

Türkiye hakkında geçen ay yayımladıkları rapordan bugüne en çok yansıyan konunun ülkeye sermaye girişinin aniden durması ya da ekonominin sert düşüşü olduğunu, bunun yeni bir not indirimini tetikleyebileceğini belirtti.

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 10 Ağustos 2018 Cuma 09:02

YORUM YAZ

 • saddisaddi5 ay önce
  dolar kullanımı yasaklanmalıdır. eskiden olduğu gibi bulunduran hapse atılmalaıdır.
 • saddisaddi5 ay önce
  Türkiyedeki abd ve israil yatırımlarının acilen kapatılması . Bu ülkekerden ithalatın acilen yasaklanması gerewkir. Ey millet hükümet uyuyor
 • Mesut SarpMesut Sarp5 ay önce
  Ödünç yiyen kesesinden yer. Biz benzeri şiddetli ekonomik borclanma krizini Ecevit döneminde yaşadığımızda rahmetliye kızdık ve Reizi seçtik. IMFnin acı recetelerinden sonra yine yüksek borclanmaya başladık. Alınan borclarla getirisi olmayan yatırımları yaptıkca Türkiye şahlanıyor, uçuyor, bizi kıskanıyorlar diye sevindik. Bu borç oranı cok yüksek deyenleriyse IMFye borcumuz kalmadı diye fazla azarladık, daha fazla borçlandık. Suçu hep diğer ülkelere atarak cözüm getiremeyiz. Ekonomik durumun bu şekle düşmesinde muhakkak Reizin danışmanlarının suçu küçümsenecek değil. Rusya, İran, Çin zaten ambargo altında zarar görenler. Onlardan gelecek fayda çözüm olamaz.AB bu konuda Türkiyenin yegane alternatifidir. İleri geri konuşmanın zamanı değil, mesele çok ciddi.
 • ZAHİRZAHİR5 ay önce
  la Bozkurt adlı yorumcu ne yapacak ABDye teslim olalım ahmak
 • Murathoca Murathoca 5 ay önce
  Doları düşürmenin yolu derhal NATO dan cıkmak bütün ABD üstlerini kapatmak bunlarla başka türlü baş edemez siniz
 • mehmet öksüzmehmet öksüz5 ay önce
  müdehale etmek için dolar satması lazım oysa kasada dolar yok hepsini yemişler.utanmadan sıkılmadan.haala milletle dalga geçiyorlar.neymiş bizimde allahımız varmış.evet allahımızvar.ama dolarımız yok.açız ac.
 • CumaCuma5 ay önce
  Ne diyon sen lan sen Fitc...Bizim Allahimiz var ulennn...
 • ihsanihsan5 ay önce
  ekonomi bakanı acil tedbir düşünsün merkezde dahil
 • DoktorDoktor5 ay önce
  Bu işin tek çözüm yolu esestçi abd ve haramzadesi pissraili bireysel BOYKOT. Coca cola pepsi burger king mc donalds dominos fanta sprite magnum facebook twitter youtube instagram levis tommy hilfiger ve daha niceleri BOYKOT BOYKOT BOYKOT. Bebek katilerini BOYKOT. Paranızı ve zamanınızı mantıklı harcayın.
 • DoktorDoktor5 ay önce
  Bu işin tek çözüm yolu esestçi abd ve haramzadesi pissraili bireysel BOYKOT. Coca cola pepsi burger king mc donalds dominos fanta sprite magnum facebook twitter youtube instagram levis tommy hilfiger ve daha niceleri BOYKOT BOYKOT BOYKOT. Bebek katilerini BOYKOT. Paranızı ve zamanınızı mantıklı harcayın.
 • AlkanAlkan5 ay önce
  Reis bozdurun dedi.Bozdurmalı herkes.
 • ardaarda5 ay önce
  hani şahlanıyoduk yaa
 • samsunlusamsunlu5 ay önce
  panik yok yola devam teslim olmak yok bunlarda geçer güzel günler bizleri bekliyo bura türkiye banane dolardan EKMEK 1 TL çaya bandırır yeriz almanya yıllarca patetes yedi halkı ürettini dışarı sattı siz hemen panikliyonuz neden seçimlerin erkene alındını anladınızmı yola devaaaaam
 • Serkan SAYGILISerkan SAYGILI5 ay önce
  Reis, memleketi sana teslim ettik, daha ne yapalım. Yastık altında birşey kalmadı haberin olsun...
 • Osmanlı kürdü 23Osmanlı kürdü 235 ay önce
  Yahudi karargahı roschıldd ve rockfeller eseri ekonomik düzenin dolar endeksli rezerv para sisteminin tetikçisi yahudllerin dünya ekonomi düzeni derhal insanlıkça yıkılmalıdır ama önümüzde büyük bir engel var var haçlı siyonizmi evangelist protestanlar satın alınmış vatikan p.çleriiiii dünya yahudi dünyasıdır 350 yıldır derhal başkaldırmalı hem de derhal !!!!
 • bozkurt1071bozkurt10715 ay önce
  Ya sen amerikaya kafa tutarsan elindedki1 liran olur kırk kuruşoyu istediniz verdik şahlanacaktık resmen çakıldık
 • Dolardan uzak durun almayınDolardan uzak durun almayın5 ay önce
  Ağzına senin damaaaat

Günün Özeti

Günün Karikatürü

20 Ocak 2019