Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu: Türkiye piyasası kırılgan

Her fırsatta ülkemiz aleyhinde tespit ve öngörülerde bulunan Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, yükselen dolardan üç ülkenin etkinebileceği tahmininde bulundu.

18 Mayıs 2018 Cuma 12:19
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu: Türkiye piyasası kırılgan

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, ABD'de faiz oranlarının artmayla sıkılaşan finansal koşulların, toplam borcu 19 trilyon dolara ulaşan gelişen ekonomilere en çok da Ukrayna, Türkiye ve Arjantin'e zarar verebileceğini söyledi.

Fitch raporunda on yıl önce toplam borcu 5 trilyon dolar olan gelişmekte olan ülkelerin borcunun 19 trilyon dolara fırladığını vurguladı şu tespit ve öngörüleri paylaştı:

"EN AZ 6 KEZ FAİZ ARTIRIMI"

ABD Merkez Bankası'nın 2019 sonuna kadar en az altı kez faiz artırmasını öngörüyoruz" Eğer gevşek finansal koşullar beklenenden daha hızlı bir şekilde sıkılaştırılırsa gelişmekte olan ekonomilerin borcu baskı altına girebilir.

Eğer gelişen piyasalara yönelik risk iştahı tersine dönerse, sermaye çıkışları kurlar üzerinde veya döviz rezervleri üzerinde baskı oluşturabilir. ABD tahvillerinin getirilerinin artması da ABD'li ve küresel yatırımcıları gelişen piyasalardan çıkmaya itebilir.

"UKRAYNA, TÜRKİYE, ARJANTİN..."

En kırılgan gelişen piyasalar Ukrayna, Türkiye ve Arjantin. Fitch Birleşik Arap Emirlikleri, Katar, Peru ve Kazakistan'da da dış borca bağımlılıklarından dolayı risk görmekte.

"ÇİN ORTA RİSKLİ ÜLKE"

Çin orta riskli bir ülke olarak değerlendiriliyor ve en büyük zorluğun orta ölçekli bankaların likidite durumları ve ekonomideki yüksek borçluluk olarak görülüyor.

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 18 Mayıs 2018 Cuma 12:19

YORUM YAZ

  • saddisaddi8 ay önce
    100 KERE DOĞRU. türkiye iktisadı, ranta ve paraya dayalı. üretim komik derecede az.
  • yunus güzelyunus güzel8 ay önce
    Gördünüzmü Babayı Nasılmış. Haydi türkiyem Dolar ve Euroalmaya hucum edelim.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

20 Ocak 2019