Fırsatçılar yine boş durmadı! Irak ve İran'ı duyunca fiyat yükselttiler

Komşu ülkelerden yüklü miktarlarda domates ithal eden Irak’ın İran’daki domatesi bitirip alım için yönünü Türkiye’ye çevirdiği haberleri fırsatçıların iştahını kabarttı.

15 Mart 2019 Cuma 08:09
Fırsatçılar yine boş durmadı! Irak ve İran'ı duyunca fiyat yükselttiler

Antalya'nın Kumluca ilçesinde domatesin üretim fiyatı bir gün içerisinde 4.5 TL'den 5.3 TL'ye yükseldi. Fiyatların belirlenmesinde kilit rol oynayan Kumluca Merkez Toptancı Hali'nde, ısınan havalara rağmen fiyat düşüşü değil fiyat artışı görüldü.

Irak ve İran bahanesi

Türkiye Halciler Federasyonu Başkanı Yüksel Tavşan, bu dönemde düşmesi beklenen sebze fiyatlarının daha da yükselmesinin sebebini İran ve Irak pazarlarına bağladı.

Irak'tan gelebilecek talebe bağlı

Özellikle domates fiyatlarının son bir gün içerisinde yüzde 32'lere varan oranlarda arttığına işaret eden Tavşan, bu durumun üretimde beklenen artışın bir türlü gerçekleşememesiyle Irak'tan gelebilecek talepten kaynaklandığını belirtti.

Üreticilerin 12 Mart'ta Kumluca Toptancı Hali'nde kilosunu 2 lira 80 kuruştan satışa sunduğu domatesin fiyatı, 14 Mart'ta 4 lira 70 kuruşa kadar yükseldi.

Oval ve Enjoy domatesin kilosu 4.5 liradan 5.3 liraya, Elika domates 3 lira 60 kuruştan 4 lira 20 kuruşa ve Salkito domatesin fiyatı da 5 liradan 5.5 liraya çıktı.

Tezgahta 13 lira olur

Tavşan, tarladan çıkan sebzenin şehre bir dizi maliyetle ulaştırılabildiğini belirterek, "Kumluca'da üretici sebzeyi 8 liradan satmışsa Ankara'da manav tezgahına düştüğünde en az 13 lira olur. Üstelik manav para kazanamaz. Onun da kârını ekleyip satması gerekiyor" dedi.

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 15 Mart 2019 Cuma 08:09

YORUM YAZ

 • İSMENİSMEN3 gün önce
  ÜRETİM MALİYETİ ARTARSA SATIŞ FİATLARI ARTAR GÜPRE KAÇ PARA MAZOT İLAÇ MALİYETLERİ BİLMEK GEREKİR YAZ FİATI İLE KIŞ FİAT MALİYETLERİ GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURMAK GEREKİR.
 • yaşaryaşar3 gün önce
  Fırsatçılar, aracılar her kimlerse bu işi yapabiliyorlarsa, 17 yıldır hükümetin bir tarım politikası olmadığını, milletin belinin büküleceğinin resmidir.
 • İstanbulİstanbul3 gün önce
  uzn veren lergöz yuman sizlersiniz akp iktidarı
 • yerli mülteciyerli mülteci3 gün önce
  Herhalde kendi ülkesinin kaynaklarından yararlanamayanyada fahiş faturalarla yararlanan tek millet Türk Milletidir.
 • Ali Ali 4 gün önce
  Allah'a şükür benim Kandıra'da tarlam var aileme yetecek kadar sebze yetiştiriyorum hemde %100 organik!! aracı şeytanlara para kaptırmıyorum
 • Mesut SarpMesut Sarp4 gün önce
  Hükümetin görevi mani olmak düzeni saglamak degil mi? Neden izin veriyor?
 • mehmetmehmet4 gün önce
  Haller kimlern elinde dikkatli bakmak lazım.haller bunlardan kurtarılmadıkça her şey bekleyin
 • SelimSelim4 gün önce
  Sebze ve meyveleri sadece mevsimlerinde yiyin. Gidip bu şerefsiz fırsatçıları zengin etmeyin. Hepsi elinde patların adilerin.
 • meyyidmeyyid4 gün önce
  sadece kış veya sera zamanı devlet kendi üretip satmalı yoksa bu iş çözülmez.
 • Deli DumrulDeli Dumrul4 gün önce
  İmansızların, kafirlerin, soysuzların, şerefsizlerin, haydutların, yalancıların, müslüman çocuk katillerinin yaptığı gibi, gücü kime yetiyorsa onu avlamaya çalışanların sayısı arttı. Batılılaşma denen bu durum, bizi millet ve müslüman yapan geleneklerimizi yok ediyor. Batıda bodrumda seks kölesi yapılan çocukların sayısı belli değil, zihniyet budur. Batı bulduğu her zayıf varlığı avlar sömürürken, biz hakkımızdan fazlası haram diyerek el sürmezdik. Bu soyguncu haydutluk soysuzluk yapanlar bizden olamaz. Türkiyede azınlığa düştük. Batı tarzı davranışlar bize ne kadar nüfuz ederse o kadar çabuk tükeniriz.
 • hakhak4 gün önce
  hain dıjjj güçler hepsi akp ye karşı birleşti
 • AbdullahAbdullah4 gün önce
  Terörist çiftçiler yine iş başında, polis nerede? Hahahaha
 • II. AbdülhamitII. Abdülhamit4 gün önce
  Akıl-İman-Adalet, bunlar varsa hiç problem kalmaz. Bazı kişiler için zorunlulukları, fırsata çevirerek soygunculuk yapanlara Allah CC gerekeni yapar. Benim fakir olmam Rabbimin bir sınavı ise, siz de bunu fırsata çevirip beni eziyorsanız artık bunun hesabını düşünün. Düşeni tekmeleyenin cezası illa ki olur.
 • AbdrhmanAbdrhman4 gün önce
  Tüm sebze ihracatını yasaklayın. İthalat yapın bak nasıl oluyor.
 • TEBAREKETEBAREKE4 gün önce
  verin şu gıda işini YASİNe çözsün kardeşim..yanlış politika üretenler, verin yasinlere işi dakkada çözsünler. hayali bi fetö hayali bir pensilvanya hayali bir abd israil düşmanlığı hayali bir pkk hayali bir vatikan hayali bir 15 temmuz yarattınız. ya bırakı n yaa.aynısını erbakanda yaptı. bırakın gidin dedik gittilerdi. ya bunlar bırakmıyor da yaaaa.
 • Halit Halit 4 gün önce
  Bu vatan hainlerinden ne zaman kurtulacağız bu ne çirkeflik bu kadarıda fazla artık bunlara idam gerek bence katilden bir farkları kalmadı şerefsizlerde idam edilmelidir fırsatçılıkeşttir vatan hainliği hırsız
 • Kocasolak Kocasolak 4 gün önce
  Niye yapmasın ki? Müşterisini bulmuş, istediği fiyatı da alıyorsa, niye satmasın? Paran yoksa alma, yeme, yada kendin üret.
 • ihsanihsan4 gün önce
  tanzim işi genişletilsin o zaman
 • ImamImam4 gün önce
  Terörist bunlar domates teröristi
 • YasinYasin4 gün önce
  kim kardeşim bu fırsatçılar? gıda ve sebze fiyatlarının izlenen yanlış politikalar sebebiyle artmasının sebebi olarak hayali bir düşman yarattınız millete yutturmaya çalışıyorsunuz. Böyle fırsatçılar olacak ama devlet bunları alt edecek güçte olmayacak öyle mi? Ya bırakın Allah aşkına Mübarek Cuma adamın ağzını bozmayın.
 • YAKAR TOPYAKAR TOP4 gün önce
  YEMEYİN KARDEŞİM. temel gıdamızmıdır değil. geçmişe ve dünyaya bir bakın insanoğlu neler ne kadar larla hayat sürüyor.ŞIMARIK GÖRGÜSÜZ AZGIN MİLLET.bir sebzeyi dört mevsim yemek akla da sağlığa da geçmişe de geleceğe de dine imana da terstir.HER ŞEY BOL OLDUĞU GERÇEK SEZONUNDA YENİR TADINA BAKILIR.tohum bozulmuş tohum.sebze meyva değil bu insan tohumu.cehenneme toslamadan huzur bulmaz cinsinden.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

20 Mart 2019