Filipinler Uluslararası Ceza Mahkemesi'nden çekilmeye hazırlanıyor

Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte, ülkesinin Uluslararası Ceza Mahkemesi üyeliğine son vermeyi planladığını açıkladı.

14 Mart 2018 Çarşamba 17:43
Filipinler Uluslararası Ceza Mahkemesi'nden çekilmeye hazırlanıyor

BBC'de yer alan habere göre, Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte, Birleşmiş Milletlere (BM) bağlı  UCM'nin, şubat ayında uyuşturucuyla mücadele kapsamında insanlığa karşı suç  işlediği iddialarına yönelik ön soruşturma başlatmasının ardından mahkeme  üyeliğinden çekilmeyi planladığını kaydetti.

Duterte, yaptığı 15 sayfalık açıklamada, UCM'nin Filipinler'e karşı  "siyasi bir araç" olarak kullanıldığının aşikar olduğunu ileri sürerek BM'nin  kendisine ve hükümetine "asılsız, benzeri görülmemiş ve ölçüyü aşan saldırılarda"  bulunduğunu savundu.

Açıklamada, UCM'den ayrılma kararına, mahkemenin başlattığı ön  soruşturmayla "kanuni prosedürün ve masumiyet karinesinin ihlal edilmesi" gerekçe  gösterildi.

Duterte, gelecek nesilleri korumak için uyuşturucu baronlarına ve  satıcılarına karşı yürütülen polis operasyonları sırasında meydana gelen  ölümlerde kasıt olmadığını vurguladı.

Duterte hakkındaki ön soruşturma kararı, Filipinli avukat Jude  Sabio'nun geçen yıl UCM'ye devlet başkanıyla ilgili iddiaları içeren 77 sayfalık  rapor sunmasının ardından alınmıştı.

Sabio, Duterte'nin 1988'de Davos'un belediye başkanı seçilmesinden bu  yana yürüttüğü uyuşturucuyla mücadelede "yargısız infazda bulunduğuna ve toplu  cinayet işlediğine" dair delilleri UCM Başsavcısı Fatou Bensouda'ya iletmişti.  Resmi istatistiklere göre, Duterte'nin uyuşturucuyla mücadele çerçevesinde  emniyet güçlerine "vur emri" vermesi sonucu yaklaşık 4 bin şüpheli, güvenlik  güçleri tarafından öldürüldü. Sabio, bu sayının aslında 8 binden fazla olduğunu  ileri sürüyor.

Devlet başkanlığı görevini 30 Haziran 2016'da devralan Duterte,  uyuşturucu ve yolsuzlukla mücadeleye öncelik vereceğini açıklamıştı

Duterte'nin UCM'den ayrılacağını açıklamasına karşın bu süreç yaklaşık  bir yıl sürüyor. Roma Statüsü'ne göre üye ülke ancak hükümetinin BM Genel  Sekreteri'ne resmen başvurması durumunda UCM'den çekilebiliyor. Yaklaşık bir yıl  sonra yürürlüğe giren çekilme kararı, ülkenin halihazırda devam eden  soruşturmalarla ilgili iş birliği yapma taahhüdünü etkilemiyor.

Kenya, iç işlerine müdahale etmekle suçladığı UCM'den çekilen ilk ülke  olmuştu.

UCM, İtalya'nın başkenti Roma'da 15 Haziran-17 Temmuz 1998'de BM'nin  girişimiyle toplanan konferansta alınan kararlar ve kabul edilen statüyle  kuruldu. Merkezi Hollanda'nın Lahey kentinde bulunan UCM, soykırım, insanlık  karşıtı suçlar, savaş suçları gibi iddiaları inceliyor.

Haber Tarihi: 14 Mart 2018 Çarşamba 17:43

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    15 Aralık 2018