FETÖ'nün sosyal medyadaki kara propagandası ortaya çıktı

Fetullahçı Terör Örgütü'nün  başarısızlıkla sonuçlanan darbe girişiminin ardından sosyal medyada yalan üzerine  kurulu senaryolar yazarak algı oluşturmaya çalıştığı ortaya çıktı.

14 Mart 2018 Çarşamba 11:29
FETÖ'nün sosyal medyadaki kara propagandası ortaya çıktı

Adıyaman Cumhuriyet  Başsavcılığının başlattığı soruşturma kapsamında, örgütün 15 Temmuz 2016'daki  darbe girişiminin ardından kullandığı şifreli haberleşme programlarından  "Falcon"un özelliklerine ve mesaj içeriklerine ulaşıldı.

Örgüt üyeleri, cep telefonlarına kurulan "Falcon"u kamufle etmek için  elektronik, spor ve video oyunu odaklı canlı görüntü sağlayan bir programın  simgesini kullandı.

FETÖ üyeleri programa, verilen "ID"ler üzerinden giriş yaptı. Örgüt  üyeleri birbirlerini bu program üzerinden ekleyerek iletişim kurdu.

"Falcon" üzerinden çeşitli gruplar da kuran örgüt mensuplarına,  yöneticilerin verdiği talimatlar hakkında bilgiler verildi.

Söz konusu program üzerinden en çok sosyal medyada algı oluşturmaya  yönelik görüşmeler yapıldı.

Darbe girişiminin ardından örgütün temize çıkartılması amacıyla  çeşitli senaryolar yazarak mağduriyet algısının oluşturulması hedeflendi. Bu  algıya yönelik talimatlar da "Falcon" üzerinden örgüt mensuplarına ulaştırıldı.

ALGI KADINLAR ÜZERİNDEN YAPILDI

"Falcon"dan "Sosyal Medya" isminde bir grup oluşturuldu. Bu gruptan  aktarılan mesajlara göre, örgüt üyeleri sosyal medya gündemini belirledi.

Özellikle gözaltına alınan kadınlar üzerinden algı oluşturmayı  amaçlayan örgüt mensupları, Twitter'dan çok sayıda paylaşım yapılmasını  kararlaştırdı.

Twitter başta olmak üzere çeşitli sosyal medya platformlarında  "etiketleme" yapılacak gündem konuları tespit edildi. Günlük olarak bu konular  söz konusu gruplar üzerinden üyelerle paylaşıldı.

Örgüt üyeleri, belirlenen etiketlerle sosyal medya üzerinden  paylaşımlar yaparak algı oluşturdu. Gerçek dışı bilgilerin de aktarıldığı  paylaşımlarda, mağduriyet yaşandığı iddiası üzerinde duruldu.

Gözaltıların yaşandığı, operasyonların yapıldığı illerde de farklı  çalışmalar yapan örgüt, sosyal medya üzerinden yapılacak paylaşımlarda  valiliklerin ve diğer kurumların etiketlenmesini de sağladı.

Bir mesajda örgüte yönelik Gaziantep'te yapılan operasyona ilişkin,  "Antep'te Zulüm Var" başlığıyla paylaşımlar yapılması istendi.

Başka bir mesajda ise "Birkaç tane hesap alalım, her hesaptan tweet  atalım." ifadeleriyle Twitter üzerinden algıya yönelik mesaj verilmesi fikri  aktarıldı.

HEDEF ÖĞRENCİLER

"Falcon" mesajlarının deşifre edilmesiyle örgütün öğrenciler üzerinde  de çalışmalar yaptığı ortaya çıktı. Örgüt üyelerine öğrenci görüşmelerine ilişkin  hedefler konuldu. Bu hedeflerin gerçekleşip gerçekleşmediği de listelendi.

FETÖ, bünyesinde bulunan öğrencilerin yurt dışına gönderilmesi için  çalışma başlattı. Uygulama üzerinden gönderilen bir mesajda, "Yurt dışına gitmek  isteyen öğrencilerin tespiti yapılabilir. Ülkeler genel itibarıyla bu talebelere  burs imkanı sunacaktır. Yurt dışı niyeti olan talebeler şimdiden pasaport  işlemlerini de halletmeye başlayabilir." ifadeleri yer aldı.

Haber Tarihi: 14 Mart 2018 Çarşamba 11:29

YORUM YAZ

  • Rabia Zafer Rabia Zafer 9 ay önce
    Bu Alçaklardan Herşey Beklenir. Siber Polisler, Çok Dikkatli Olmalıdır.

Günün Karikatürü

15 Aralık 2018