FETÖ'cüler bakın nerede buluşuyormuş!

ABD'de yaşayan bazı FETÖ'cülerin sürekli gittikleri kiliseyi buluşma yerine çevirdikleri ortaya çıktı.

14 Haziran 2018 Perşembe 14:22
FETÖ'cüler bakın nerede buluşuyormuş!

ABD'nin New Jersey eyaletinde yaşayan bazı  Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ)  mensuplarının, düzenli olarak gittikleri bir  kiliseyi buluşma mekanına çevirdikleri ortaya çıktı. 

New Jersey eyaletinin Cliffside Park semtinde her akşam bir araya  gelen FETÖ mensupları, AA ekibi tarafından görüntülendi.

Bölgede yaşayan birçok FETÖ'cünün, 10 dakikalık yürüyüş mesafesinde  Türk toplumuna ait  Bergen Diyanet Cami Kültür Merkezi bulunmasına rağmen Trinity  Episcopal Kilisesi’ni tercih etmesi dikkatleri çekti.

Gündüz ABD bayrağını öpüyor, gece kiliseye gidiyor

Kiliseye gelenler arasında, FETÖ darbe girişiminin kilit ismi firari  Adil Öksüz’ün kayınbiraderi Abdulhadi Yıldırım'ın işyerinde Amerikan bayrağını  öpen Türk çalışanının da yer aldığı görüldü.

Yıldırım'ın  New Jersey eyaletinin Manhattan manzaralı Edgewater  semtindeki lüks oto satışı ve tamiri yapılan işyerinde AA tarafından çekilen  görüntülerde, Abdulhadi Yıldırım’ın önce kendisinin Amerikan bayrağını öptüğü,  sonra yanındaki yeşil tişörtlü çalışanına öptürdüğü kameralara yansımıştı.  Yıldırım’ın aynı çalışanı daha sonra ABD bayrağını eline alarak coşkuyla  sallamıştı.

Kilisenin anahtarı FETÖ üyelerinde

Araçlarını kilisenin özel otoparkına bırakan FETÖ mensuplarının,  hiçbir görevlinin bulunmadığı kapalı durumdaki kilise kapısını bizzat  kendilerinin anahtarla açtıkları ve ana ayin salonununda toplandıkları  anlaşılıyor.

Bu arada kiliseye gelişleri esnasında  FETÖ üyelerinden birinin,  girişte bekleyenlere nizami şekilde asker selamı vermesi dikkat çekti.

FETÖ mensuplarının, dışarıdan da sesi duyulabilen konuşmalarını  tamamlamasının ardından kilisenin lambalarını söndürüp kapıyı kilitleyerek  mekandan ayrılmaları objektiflere yansıdı. 

FETÖ üyelerinin geçmişten bu yana kiliseyle yakın ilişkisi var

Toplantı mekanına çevrilen kilise ile FETÖ mensupları geçmişten beri  güçlü ilişkilere sahip.

FETÖ’nün Amerika’daki çatı örgütlerinden Türk Kültür Merkezi’nin New  Jersey şubesinin internet sitesinde FETÖ üyelerinin Trinity Episcopal Kilisesini  ziyaretleri ve katıldıkları ortak etkinliklere ilişkin bilgi ve fotoğraflar yer  alıyor.

Sitede FETÖ üyelerinin 26 Ocak 2015 tarihinde kilise papazı Willie J.  Smith’i ziyaret ederek;  dostluk yemeği, Türkiye’ye seyahat, pazar ayini ve  kahvaltı etkinliklerine katılım meselelerini konuştukları bilgisi bulunuyor.

Ayrıca FETÖ’nün kapatılan İngilizce gazetesi Today’s Zaman’ın  yazarlarından Arzu Kaya Uranlı ve Zaman Amerika internet sitesinin Genel Yayın  Yönetmeni Sıtkı Özcan gibi bazı FETÖ mensuplarının kilisede katıldıkları ortak  etkinliklerin görsellerine yer veriliyor.

Katolik kiliselerine göre daha liberal ve dinler arası diyaloğa açık  olmasıyla bilinen Trinity Episcopal Kilisesi’nin kendi internet sitesinde FETÖ  ile ilişkileri yansıtan içerikler yer alıyor.  

 Sitede, New Jersey bölgesindeki Yahudiler ve Türkler arasındaki  "dinler arası diyalog" ilişkisinin sürdürüldüğü kaydedilirken, FETÖ üyeleri ve  kilisenin ortaklaşa düzenlediği  dinler arası şükran günü ve aşure günü  kutlamaları gibi çeşitli etkinliklerin fotoğrafları görülebiliyor.

FETÖ’nün önemli isimlerinden Aslandoğan da kilisede

Kilisedeki buluşma sonrası görüntülenen FETÖ’nün ABD'deki çatı  örgütlerinden Ortak Değerler İttifakı'nın (Alliance for Shared Values) başkanı  Alp Aslandoğan,  örgütün Amerika faaliyetlerinde öne çıkan isimlerinden biri  olarak biliniyor.

FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’in Pensilvanya’daki çiftliğinde yaptığı  açıklamalarda tercümanlığını üstlenen, yabancı basına verdiği röportajlarda  yanında bulunan ve medya organizasyonlarında aktif rol alan Aslandoğan,  Dinlerarası Diyalog Enstitüsü ve Gülen Enstitüsü gibi FETÖ kuruluşlarında üst  düzey görevlere sahip.

ABD Kongresinde Türkiye’yi şikayet etmişti 

FETÖ adına uluslararası medyaya açıklamalar yapan Aslandoğan, 9 Aralık  2016’da ABD Kongresinde Helsinki Komisyonu tarafından düzenlenen etkinlikte, 15  Temmuz başarısız darbe girişimiyle ilgili çeşitli iftiralarda bulunarak  Türkiye'yi ABD'li karar alıcılara şikayet etmişti.

Aslandoğan’ın AP’de konuşması iptal edilmişti

FETÖ'nün Avrupa Parlamentosu’nda (AP)  Yeşiller grubunun adını  kullanarak  2017 yılının mart ayında düzenlemek istediği etkinlikte Aslandoğan ve   İngiltere'de faaliyet gösteren Dialogue Derneği Başkanı Özcan Keleş'in konuşmacı  olması planlanmıştı.

Ancak örgütün AP'de kendilerini aklamaya dönük etkinlik düzenleme  girişimi, Türkiye'nin, AP Başkanlığı ve Genel Sekreterliği ile Yeşiller grubu  nezdinde yaptığı girişimler ve FETÖ'ye ilişkin bilgilendirmeden sonra iptal  edilmişti.

Yeşiller grubundan yapılan açıklamada, böyle bir etkinlik  planlamadıkları ve FETÖ'nün toplantısına sponsor olmadıkları belirtilmişti.  Ayrıca bir grup yetkilisi de onayları olmadan isimlerinin FETÖ tarafından  "sinsice" kullanılmasından rahatsızlık duyduğunu dile getirmişti.

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 14 Haziran 2018 Perşembe 14:22

YORUM YAZ

 • AliAli9 ay önce
  dinini vatanini satmis bir alcagin ne degeri olur ki?  feto fa.....eleri   ....meli
 • Ramazan alganRamazan algan9 ay önce
  Bunlarin islam ile uzaktan yakindan alakasi yok.Baslarindaki bas papaz,dili baska kalbi baska soyler.Murtedtir.
 • fatoşşşşşşşşşfatoşşşşşşşşş9 ay önce
  bunlar içimizdeki müslüman görünümlü çoğu yahudi hıristiyan takımıdır fatöş
 • mahirmahir9 ay önce
  bunlar müslüman değil bilinmiyormu fetögizlikardinal
 • mehmetmehmet9 ay önce
  hristiyan olmuş belki. Din özgürlüğü yok mu?Adam kiliseye de gider havraya da
 • Miletin iradesiMiletin iradesi9 ay önce
  Hainden türk olmadı amerikalımı olacak. alıp satmaya müsait satılmışlar.
 • TurgutTurgut9 ay önce
  Bunları bırakın, avcumuzun içindeki fetoculer ve onlarla geçmişte yağlı ballı iş tutanlar halen Türkiyedeki kurumlarda amir pozisyonunda.. mesala üniversiteler, belediyeler, birçok kamu kuruluşu halen fetocularin elinde ve içlerinden şöyle dua ediyorlar, "İnşallah Tayyip devrilir, yine fetö ile kolkola gireriz." durum bu... Şu andaki rektörlerin % 70 dolaylı olarak geçmişte feto ile irtibatlı..ve halen o örgütün elemanlarını koruyorlar..
 • mevlütmevlüt9 ay önce
  bu münafık gavurların asıl yerleri kilise zaten...doğru yerde buluuşuyorlarmış...bir de havralar da uygundur bu münafıklara
 • fetösavarfetösavar9 ay önce
  Artık oradaki camii cemaati de bunları dışladı sanırsam oranın toplumu tarafından da dışlanp kiliseye gitmişler ...Daha yeni başlıyor yatacak yeriniz olmayacak sürüneceksinizz

Günün Özeti

Günün Karikatürü

24 Mart 2019