Fehmi Koru'dan yeni parti ve Davutoğlu yorumu! "Hayal kırıklığına uğrayacaklar"

Yeni parti iddialarıyla her gün başka bir safta yer alan yazar Fehmi Koru, eski Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun AK Parti'ye yönelik eleştirilerine cevap verdi. Fehmi Koru, "Büyük çaplı değişiklik bekleyenler hayal kırıklığına uğrayacaklar; olacağı bu." dedi.

24 Nisan 2019 Çarşamba 14:23
Fehmi Koru'dan yeni parti ve Davutoğlu yorumu! "Hayal kırıklığına uğrayacaklar"

Gazeteci yazar Fehmi Koru, kişisel internet sitesinde 'Merak edilmesin, Cumhur İttifakı bitmez...' başlıklı bir yazı kaleme aldı. Koru, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Türkiye İttifakı" söylemini, MHP lideri Devlet Bahçeli'nin Cumhur İttifakı çıkışını ve eski Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun AK Parti'ye dönük eleştirilerini değerlendirdi.

'AK Parti ve MHP birbirine mahkum siyam ikizi gibiler'

"Cumhur İttifakı"nı "Siyam ikizi" olarak değerlendiren Koru, "MHP liderini hiddetlendirdiği anlaşılan AK Parti ile ittifakın sonuna gelindiği algısı yanlış. Birbirine bağlı doğmuş, iki insanın tek bedende hayatını yaşamak zorunda kalmaya mahkum olmasını getiren ‘Siyam ikizi’ gibi bu iki partimiz. Cerrahi müdahale bile, çoğu kez, Siyam ikizlerini birbirinden ayıramıyor. Ayrılmaları için yapılan ameliyatların çoğu başarılı olamıyor. Devlet Bahçeli’nin endişesi yersiz sizin anlayacağınız." ifadelerini kullandı.

AK Parti için önemli olan bir sonraki sandıktan kendi adayının çıkmasıdır

"Erdoğan’ın ‘demiri soğutma’ metaforu ve ‘Türkiye İttifakı’ kavramıyla neyi kast ettiği merak konusu" diyen Koru, "İttifakın bozulması, bir sonraki cumhurbaşkanlığı seçiminde AK Parti’nin zora düşmesi anlamına geliyor çünkü. AK Parti açısından her şeyden daha önemli olan, bir sonraki cumhurbaşkanlığı seçiminde de sandıktan kendi adayının çıkmasıdır." dedi.

Hayal kırıklığına uğrayacaklar

Davutoğlu'nun AK Parti'ye yönelik eleştiri ve tespitlerine ilişkin, "Ne olacak şimdi? Galiba büyük çaplı değişiklik bekleyenler hayal kırıklığına uğrayacaklar; olacağı bu." yorumunda bulunan Koru yazısında şunları kaydetti:

"Ülkemizin nüfusu 15 milyon olan en kalabalık kentini bundan sonraki beş yıl boyunca kimin yöneteceğine/yönetemeyeceğine Yüksek Seçim Kurulu (YSK) üyeleri karar verecek…

Önemli bir gündem maddemiz bu.

Anamuhalefet partisi CHP’nin lideri Kemal Kılıçdaroğlu katıldığı bir şehit cenazesi töreninde saldırıya uğradı; Kılıçdaroğlu ve heyetinde yer alanlar öldürmeye ve yakmaya azimli bir güruhun elinden canlarını zor kurtardılar…

Bu da bir başka gündem maddemiz.

Türkiye dışarıdan çok yönlü sıkıştırmalara muhatap. İran’dan petrol alınmasına ABD engel getirdi. ABD’nin S-400 füze savunma sistemine de itirazı var. Etrafında meydana gelmekte olan gelişmeler yüzünden kendisini güvende hissetmeyen ülkemiz gözünü başka ittifaklara dikmiş görünüyor.

Eh, bunlar da üzerinde durmayı hak eden başka gündem konularımız.

Durum bu iken, herkesin dikkatinin, iktidar ve yakın zamanda gerçekleşen sistem değişikliği öyle gerektirdiği için de Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan üzerinde yoğunlaşması kaçınılmaz.

Önümüzdeki 4,5 yıl boyunca seçim yapılmayacağı için ülke sorunları AK Parti’ye emanet…

Merak edilen, AK Parti’nin -hadi daha açık yazayım: Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın- seçim sonrası ortaya çıkan tabloyu nasıl değerlendirip kendisine nasıl bir yol tutturacağı…

YSK’nın İstanbul’la ilgili kararı ne olursa olsun gerçek değişmiyor: AK Parti beş büyük kenti muhalefete kaybetti, daha önce kendi partilileri tarafından yönetilen 10 ilin ve 55 ilçenin belediye başkanlıkları da ittifak ortağı MHP tarafından kazanıldı.

MHP lideri Devlet Bahçeli’nin yaptığı 18.81 hesabı doğruysa, AK Parti’nin 31 Mart 2019 yerel seçiminde aldığı oyun oranı katıldığı ilk seçim olan 3 Kasım 2002 genel seçiminde aldığı oranın da altında.

Cumhur İttifakı bitmez

Bu durum, biraz da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçim sonrası değerlendirmelerine cevap teşkil etmek üzere MHP lideri Bahçeli’nin partisi il başkanları önünde yaptığı çıkışlar yüzünden, gözlerin AK Parti’ye ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a çevrilmesini getirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘demiri soğutma’ metaforu ve ‘Türkiye İttifakı’ kavramıyla neyi kast ettiği merak konusu.

Yoksa ‘Türkiye İttifakı’ ile kast edilen ‘Cumhur İttifakı’nın sonuna yaklaşıldığı mı? AK Parti MHP ile yolunu mu ayıracak? ‘Demiri soğutma’ içe ve dışa dönük politikalarda köklü değişikliklere gidileceği anlamına mı geliyor?

Diğer gündem maddeleri bir tarafa, bu iki soru eşliğinde çıkan tartışmalar bir tarafa… Ağırlık taşıyan bu ikinci tartışmalar…

Bu arada, eski başbakan Ahmet Davutoğlu’nun halen içinde yer aldığı AK Parti’ye yönelik daha önce hiçbir partiliden işitilmemiş ağırlıkta eleştirilerle kamuoyu karşısına çıkması da gündemi aynı yönde etkiliyor…

Ne olacak şimdi?

Galiba büyük çaplı değişiklik bekleyenler hayal kırıklığına uğrayacaklar; olacağı bu.

MHP liderini hiddetlendirdiği anlaşılan AK Parti ile ittifakın sonuna gelindiği algısı yanlış. Cumhur İttifakı içerisinde yer alan iki parti (AK Parti ile MHP) süreç içerisinde ayrılmaz ikili haline gelmiş durumdalar.

Birbirine bağlı doğmuş, iki insanın tek bedende hayatını yaşamak zorunda kalmaya mahkum olmasını getiren ‘Siyam ikizi’ gibi bu iki partimiz.

Cerrahi müdahale bile, çoğu kez, Siyam ikizlerini birbirinden ayıramıyor. Ayrılmaları için yapılan ameliyatların çoğu başarılı olamıyor.

Devlet Bahçeli’nin endişesi yersiz sizin anlayacağınız.

Sebebi açık: İttifakın bozulması, bir sonraki cumhurbaşkanlığı seçiminde AK Parti’nin zora düşmesi anlamına geliyor çünkü. AK Parti açısından her şeyden daha önemli olan, bir sonraki cumhurbaşkanlığı seçiminde de sandıktan kendi adayının çıkmasıdır.

Öyle görünüyor.

‘Yeni AK Parti’ ve politikaları

Politika değişikliği beklentisi de boşuna. MHP ile ittifak devam ettiği sürece AK Parti’nin bazılarının olabileceği ümidine kapıldığı ‘fabrika ayarlarına dönmesi’ mümkün değil.

Sorunlara bundan böyle bu kabuller üzerinden yaklaşmak şart.

‘Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi’ AK Parti’de köklü değişikliği kalıcı hale getirdi. Artık karşımızda ‘Yeni AK Parti’ var…

‘Yeni AK Parti’ içeride ve dışarıda karşı karşıya kalınan sorunların üstesinden gelebilecek mi? Dış politikada yaşanan darboğazların zaten kırılgan hale gelmiş ekonomiyi daha da zorda bıraktığı bir gerçek; yeni yaptırımlar gelmese bile İran’dan petrol alamamak ekonomimize ek maliyet bindirecek.

Dışişleri bakanı, ABD’nin “Petrolü bundan sonra İran’dan değil Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nden alacaksınız” yönlendirmesi yaptığını açıkladı.

Türkiye bu iki ülkeyle dostane ilişkileri geride bırakalı hayli zaman oldu.

İran’a konulan ambargo Rusya’ya da uygulanmak istenirse ne olacak?

Galiba bu yazıyı sonlandırmanın zamanı geldi. Yoksa hiç istemediğim bir şey yapacak ve karanlık bir tablo çizmiş olacağım.

Oysa dün 23 Nisan’dı ve hemen her politik figür ülkemiz için parlak ufuklar çizdi.

Parlak ufuklar bizi bekliyor diyeyim ve yazımı öyle bitireyim."

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 24 Nisan 2019 Çarşamba 14:23

YORUM YAZ

 • Abdusselam EFE.Abdusselam EFE.27 gün önce
  Allah ın adı ile Rahman Rahim.MERKEZ SAĞDA, YENİ BİR PARTİYE İHTİYAÇ VAR MI ?Değerli Kardeşlerim!Şayet Ak Parti Kuruluş Ayarlarına geri döne bilse, Kesinlikle, böyle bir şeye ihtiyaç yok. Ancak: Ak parti Kuruluş Ayarlarına, geri dönmeyeceğine ve dönemeyeceğine göre. Merkez Sağda, Güçlü, Dört Eğilimli, bir partiye İhtiyaç var.Şayet Böyle bir Parti, 11. Cumhur Başkanımız, Sayın Abdullah Gül ün, Güdümünde ve Sayın Ali Babacan ın Riyasetinde olursa, % 100 başarılı olur İnancındayım, Ğeybi Ancak Allah Teala bilir. Böyle bir parti, Sayın Cumhur Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan aKarşı ve Rakip bir Parti değil, aksine,Sayın Cumhur Başkanımızı Dinlendirecek ve her konuda, onun Eksiklerini tamamlayacak bir Parti olacağından şüphem yoktur. Çünkü Bilindiği üzere, Sayın Cumhur Başkanımız, bir daha ki Seçimlere, tamı tamına 20 yıl durmadan ve dinlenmeden, çıkmış olacak. Elbette onunda hiç olmaz sa bir 5 yıl dinlenme hakkı olmalı. Böyle bir uygulama yapılırsa ve yapıla bilirse, Putin ve Medvedev sisteminin bir benzeri olur ve çokta uygun olur. Bütün bu konularda, Her iki Çok Değerli Cumhur Başkanlarımız ne der, konuya nasıl bakar bilemem, ancak, Yüce Allah bu şekilde, fırsat yaratırsa, İnşa Allah Devletimiz için Milletimiz için ve Tüm Ümmeti Muhammed için, Hayırlara vesile olacağı İnancındayım. En İyini Allah Teala bilir. 25.04.2019 Abdusselam EFE.
 • Misafir Misafir28 gün önce
  Bir Konyalı olarak emperyalizminTürkiye'yi çevrelenen ve pasifize etme girişimi su günlerde varken bu tip ne idigu belirsiz siyasi yapılanmaları şüpheyle karşılarım ve kesinlikle red ederim. benim gibi düşünenler in çoğunlukta olduğu mi düşünüyorum.
 • Neyse neydi benim adımNeyse neydi benim adım28 gün önce
  Bu geri zekalı daha hala akıl satıyor sizde bunu haber diye sunuyorsunuz?!
 • TarafsızTarafsız28 gün önce
  Fehmi Koru...????? ...!!!!!!...????? Vay ülkem vay.....
 • hercaihercai28 gün önce
  MKKK EN IYI YORUMU SEN YAPMISSIN. BOYLE YORUMLAR GUZEL.
 • hercaihercai28 gün önce
  Ula Cambaz '' Kılıçdaroğlu ve heyetinde yer alanlar öldürmeye ve yakmaya azimli bir güruhun elinden canlarını zor kurtardılar…'' ne demek? Osman emmiyi vatan haini olarak mi gordun? Pis Fetocu!
 • OSMAN BÜYÜKACAROSMAN BÜYÜKACAR28 gün önce
  Fehmi koru denilen zad goya gazeteci yazar o zad yazar filan degil sanki muz agacinda daldan dala atlayan may....n Nerde çikari var orda dahasi var sanki avonos daginin şavolesi gibi haaaa az kalsin unutuyordum fetönun talebesi Bence bu yeter yazdiklarimi anlayan anlamiştir
 • MkkkMkkk28 gün önce
  Abdullah Gül davudoğlu kim bunlar .tayyip sizi görevlendirmeseydi adınızın esamesi olmayacaktı.çünkü tek başınıza olsanız sizde nerede o yürek nerede o irade nerede icraat .diyelimki bu işin profusunuz.tayyipin yapamadığı ,sizin yapabileceğiniz ne varki.ben cevaplıyayım koca bir sıfır.oyalayın bakayım milleti .bunun birde ahireti var.
 • ......28 gün önce
  İlk seçimde alacakları oy yüzde 7 ile yüzde 13 arası olur. Barajı geçe de bilirler, geçmeye de bilirler. Geçerse diğer partilerin oylarında şöyle bir azalma olur. AKP % 3-4 net oy kaybeder. CHP yüzde 2-3 net oy kaybeder. HDP %2 net oy kaybeder. İP net %2-3 oy kaybeder. MHP net %2 oy kaybeder. Barajı geçmeme durumları da var
 • Temel KılıçTemel Kılıç28 gün önce
  17 sene önceki başlangıç tarzımıza bir dönebilsek,hasretini çekdiğimiz Parlak Ufuklar'ın tulû' et meye başladığını göreceğiz mi demek ister? Mr. Bil....... .
 • SelimSelim28 gün önce
  Bu eski Zaman yazarı aklınca AKP yi oldukça köt durumda gibi, MHP ye muhtaçmış gibi göstermeye çalışmış. Adeta kripto bir Fetöcü edası ile. Siz de Akit olarak bunun yazısını yayınlayarak reklamını mı yapıyorsunuz.
 • HIRSIZLIK DARBE OLUYOR DA PATATES-SOĞAN-DARBESİ NİYE OLMASINHIRSIZLIK DARBE OLUYOR DA PATATES-SOĞAN-DARBESİ NİYE OLMASIN28 gün önce
  iyi ki kara yazmamışsın bundan daha kara ne olabilir ki
 • senasena28 gün önce
  Sayın Koru. Sizin fikriniz değil Ak Parti seçmeni olan vatandaşın fikri önemli. Biz Partimizden de icraatlarından da memnunuz. Gerisi boş konuşma yani boş laf....

Günün Özeti

Günün Karikatürü

23 Mayıs 2019