• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Faydaları saymakla bitmeyen bitki: Aklınıza gelebilecek her hastalığa faydası var! İltihaba meydan okuyan bitki bu

Yeniakit Publisher
2023-11-21 18:42:00 -
Faydaları saymakla bitmeyen bitki: Aklınıza gelebilecek her hastalığa faydası var! İltihaba meydan okuyan bitki bu

Sizde de iltihaplı eklem romatizması, sıt ve eklem ağrıları, kireçlenme ve hareket kısıtlığı gibi problemleriniz varsa bu bitki tam sizlik. Uzmanlar Akgünlük olarak bilinen Boswellia Serrata bitkisinin, doğadaki en etkili iltihap karşıtı bitkilerinden biri olduğunu belirtiyor.

Yıllardır geleneksel tıp alanında da kullanılan günlük ağacından elde edilen günlük sakızı, birçok hastalığın tedavisinde kullanılan bitkisel bir yöntemdir.

Boswellia serrata diğer adıyla ülkemizde akgünlük olarak bilinen bu ağaç, Muğla ve Fethiye civarında görülmektedir.

Uzmanlar tarafından doğadaki en etkili iltihap kurutucu olduğu belirtilen bu ağaçtan çam sakızı ve çam yağı alınmaktadır.

Bu ağacın gövdesinden salgılanan reçinen in faydaları birçok bilimsel çalışmanın konusu olmuştur.

Ağaçtan salgılanan reçine hakkında Uzmanların açıklaması ise şu şekildedir.
ÖNE ÇIKAN VİDEO

“Yapılan çalışmalarda akgünlük bitkisinin anti-enflamatuar yani iltihap önleyici etkisi olduğu artrit gibi iltihaplı hastalıklarda ödem ve ağrıda belirgin azalma sağladığı gözlenmiştir.İltihaplı eklem romatizması, kireçlenme, sırt ve eklem ağrıları, hareket kısıtlılıklarını azaltmada bu bitkiden yararlanılabilir.
Ayrıca bu harika bitkinin balgam söktürücü, nefes darlığını giderici özellikleriyle özellikle astım hastalarında nöbetleri azalttığı,nefes alma kapasitesini arttırdığı gözlenmiştir. Bunlara ek olarak yara iyileştirici, stres ve depresyonu gidermeye yardımcı, hafızayı güçlendirici etkileri vardır”

Uzmanlar sağlık açısından faydalarının çok olduğu bu ağacın Türkiye’de daha fazla tanıtılarak yararlanılmasını belirtirken, özellikle kanser hastalarında görülen tümörün büyümesini ve vücuttaki kötü hücrelerin çoğalıp yayılmasını da engellediğini de sözlerine eklediler.

Bitkisel yağ ve reçine olan günlük sakızı aynı zamanda;

ateş düşürücü,
mikrop öldürücü,
sakinleştirici,
sindirimi kolaylaştırıcı,
idrar söktürücü,
diüretik,
zihin açıcı,
gibi faydaları da bulunmaktadır.
İçeriğindeki ucucu yağ asitleri sayesinde kişilere güven verir, disiplin ve sorumluluk hissi kazandırır. Kronik yorgunluk problemi yaşayanlar ve solunum problemi olanlar içinde kullanılması tavsiye edilmektedir. Mide ve bağırsakları temizleyerek sindirim sistemini düzenler. Ülser ve basur’un tedavisi için kullanılmaktadır.
Cilt lekeleri ve yaraları iyileştirici etkisi ile ciltteki kırışıklıkları düzelterek gençleştirir.

Ülser, kolit, ishal, romatizma hastalıkları, akneler, adet düzensizliği, sistrit, sakinleştirici, karaciğer hastalıkları, tümör, akciğer hastalıkları, yara bakımı, ruhsal problemler, kan sulandırıcı, tansiyon dengeleyici, kalp hastalıkları, ses kısıklıkları, antiseptik parazit giderici olarak da yararlanılmaktadır.
Uyuz ve mantar hastalıklarının tedavisinde merhem ya da yakı şeklinde kullanılmaktadır.

Nasıl Kullanılır?
Afrika ve Hindistanda yetişen bu ağacın kabukları çizilerek içerisindeki sütü alınır.Kurutulursa günlük sakızı adı verilen sakız oluşur. Çocuklarda kuru üzüm ile birlikte tüketildiğinde zihin açıcı etkisi vardır. Aynı zamanda su ile birlikte eritilerek tıbbi amaçlı da kullanılmaktadır. Nefes açıcı ve rahatlatıcı etkisiyle tütsü olarakta kullanılmaktadır.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23