• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Faizci düzene dur!

Gazetemiz okurlarından Güngör Büyükçınar, "Faizci düzene dur!" başlıklı yazısını bizimle paylaştı.

Yeniakit Publisher
2019-11-28 11:54:00 -
Faizci düzene dur!

Güngör Büyükçınar/Balıkesir

Ülkemizde her türlü sanayilerin teknolojilerin ilerlemesini, tarımın üretimlerin arttırılmasını kur farkı dövizin enflasyonun düşürülmesini istiyorsak öncelikle bu faiz belasını sıfıra doğru indirmekle olacaktır. Böyle bir durumu başarabilmek için, ülkemizdeki tüm ticari yani faizci bankalardan kurtulmamız gerekir. Çünkü insanlarımızın pek çoğu her türlü sanayilerden, teknolojilerde ve tarımda kredi faizi kullanarak yaptıkları yapacakları üretimlerinin maliyeti; daha imalat safhasındayken ürünlerin üzerine faiz girdisi tutarında bir artış, bir ilave edilmiş oluyor. Bu durumda o ürünün fiyatı da kendiliğinden faiz tutarı kadar yükselmiş oluyor. Oysa her türlü yatırımcı, imalatçı, tüccar, inşaatçı tarım ve hayvancılık alanında hiç faize bulaşmadan kendi öz sermayeleri ile yapılacak bütün imalatların, ürünlerin diğer faiz kullanan imalatçılara göre yapılacak ürünlerin maliyeti daha düşük fiyatlarla piyasaya sürme imkanları olacak.

Kısacası bankalardan faiz alan üreticilerin, sanayicilerin satış fiyatları yüksek olacak. Faiz almayan üreticilerin imalatçıların fiyatları ise düşük olarak piyasalara sürme imkanları olmuş olacak. Böylece rakip firmalar faiz kullanmayan firmalara göre rekabet edememiş olacaklar.

Böylece faiz, kredi kullanan bütün satıcılar ürünlerden zarar ettiğinden dolayı zamanla piyasalarda tutunma imkanı da kalmamış olacaktır. Fakat bir üretici firma ürünlerinde, imalatlarında faiz kullanmasa da, sıfır faiz kullanan güçlü firmaların karşısında zaman içerisinde o da yok olmaya mecbur kalacaklardır. Bu nedenle ticaretimizde, imalatlarımızda ayakta kalabilmek, işlerimizi daha da büyütmek için mutlaka güvenilir bir ortak veya ortaklarla iş yapma mecburiyeti doğmuş olacaktır. Fakat maalesef günümüzde güvenilir ortaklıklar bulunmamasından dolayı yine de faizle yatırım yapıp yüksek fiyatla satış yapanlar yine ayakta kalabiliyor ve işlerini de zamanla daha ileriyle götürebiliyorlar. İşte bu çarpık düzen, faizci düzene dur diyecek şu anda sadece ve sadece faizsiz katılım bankacılığı olabilir. Bakın bu yeni sistemde artık devletin kendi fabrikası olmayacak. Devletin görev verdiği bir kurum olan katılım bankacılığı ile bütün girişimcilerle her türlü ortaklıklar olacak. Böylece sanayicisiyle, tüccarıyla, inşaatçısıyla, tarım, hayvancılık, kobiler ve her türlü esnaflarla devletin kuruluşu olan faizsiz katılım bankacılığı ile birlikte ortaklaşa el ele verip sermayeleri, teknolojileri, kalplerimizle, gönüllerimizle, birleştirmezsek ne faizler düşer ne döviz fiyatları düşer ihracatımız da maalesef artmaz. İşte bu faizsiz sistem diğer finans bankaları gibi olmayacak. Faizsiz devlet bankasının tertemiz bereketli parasıyla ortaklıklar kurarak istihdam artacak. Fiyatlar aşağıya düşecek. Bütün gıdalarda hile olmayacak. İnşaatlar da daire sahiplerine güven verecek. Kayıtdışı işlemler ve vergi kayıp kaçağı olmamış olacak. Devlet de kazanacak millet de kazanacak. Böylece kısa zamanda katılım banka mudilerine diğer bütün bankalardan çok daha tertemiz kâr dağıtmaya başlayacak. Ve böylece diğer faizci bankaların mudileri birer ikişer faizsiz çok kâr payı veren katılım bankalarına akın akın gelecekler. Belki de bir zaman sonra o faizci bankalar da ya katılım bankaları gibi olacak, ya da kalkıp başka yerlere gitmiş olacak. İşte o gün de Müslümanların çiftte bayramı olacak.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23