Ezberler bozuluyor! Türk tarihini değiştirecek iddia

Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türkçe Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Necati Demir, Dede Korkut hikayelerinin aslında Oğuzname kayıtları, Dede Korkut’un Tuğrul Sultan olduğu ve Dede Korkut hikayelerinin İslamiyetten önce oluştuğunu ileri sürdü.

29 Haziran 2019 Cumartesi 14:50
Ezberler bozuluyor! Türk tarihini değiştirecek iddia

Prof. Dr. Necati Demir, yaptığı araştırmalar neticesinde Dede Korkut hikayelerinin aslında Oğuzname kayıtları olduğunu ve İslamiyetten önce yazıldıklarını belirtti.

Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türkçe Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Necati Demir, Dede Korkut hikayelerinin aslında Oğuzname kayıtları, Dede Korkut’un Tuğrul Sultan olduğu ve Dede Korkut hikayelerinin İslamiyetten önce oluştuğunu ileri sürdü. Demir, İslamiyet öncesi Türklerin değer verdiği iki kitaptan birinin Oğuzname diğerinin ise Uluhan Atabitiği olduğunu söyledi.

8 Yeni Dede Korkut hikayesi

Demir, Dünyadaki belli başlı büyük tüm kütüphanelerde yaptığı araştırmalarda ulaştığı Oğuznameleri inceleyerek, bilinmeyen 8 yeni Dede Korkut hikayesine ulaştığını belirtip, “Oğuz Kağan meselesi Türk tarihinde çözülmüş bir mesele değildir. Ne kadar Dünya kütüphanesi varsa hepsini taradım. Yazılı Oğuznameleri topladım. Bunları tek tek okudum. Bunları okurken bizlerin bilmediği pek çok yeni Dede Korkut hikayesi ile de karşılaştım. Bildiğimiz toplam 12 Dede Korkut nüshası vardı. Çağatay bölgesinde bulduğum Oğuznamenin içinden 3 Dede Korkut hikayesi çıktı. Sonra ben Berlin’de bir Oğuz Name daha buldum. Bunun giriş kısmında Dede Korkut ile ilgili bir bölüm vardı. Dede Korkut’un kendini tanıttığı bir bölüm. O bölümle 4. bilmediğimiz hikayeyi ortaya çıkarttık. Topkapı Sarayı’nda ki bilinmedik bir eserde de çok farklı bir hikaye bulduk. Mesela bu kaynakta bizim Deli Dumrul olarak bildiğimiz kişinin Tuğrul Sultan olduğunu görüyoruz. Cem Sultan Mekke’de Bayati diye birisine bir Oğuzname yazdırmış. O Oğuz Name’den de bir Dede Korkut hikayesi çıktı. Farsça ve Arapça kaleme alınmış iki farklı eserde iki farklı hikaye bulduk. Bu şekilde toplamda 8 yeni hikayeye ulaştık. Dede Korkut hikayelerine 8 yeni ilavemiz oldu.“ dedi.

İslamiyetten önce oluştular

Demir, Dede Korkut hikayelerinin İslamiyetten önce oluştuğunu ifade edip, “Uluhan Atabitiği isimli bir kitap yayınladım. Bu kitap Köktürk yazıtlarından da eski bir kitap. 580 yılından önce yazılmış. Bu kitabı Mısır’da buldum. Bu kitapta Türkilerin İslam dininden önce ki yaşantılarında iki önemli kitapları olduğundan bahsediliyor. Birisi ‘Uluhan Atabitiği’ diğeri ise Oğuz Name. Oğuz Han’ın hayatını anlatan bu kitapta Basat’ın Tepe Göz’ü öldürmesi de anlatılıyor. Basat’ın genç bir kızla güreşmesinden de bahsediliyor. Buradan da anlıyoruz ki Dede Korkut, Oğuzname’nin devamıdır. Eğer 580 yılından önce yazılmış bir kitapta Basat’ın Tepe Gözü öldürmesi yazılıyorsa, Dede Korkut’un Oğuzname olduğunu net bir şekilde anlıyoruz. Demek ki Dede Korkut hikayeleri de İslamiyetten önce.” dedi.

Hikayeler Dede Korkut’a ait değil

Demir, Oğuzname kayıtlarını Dede Korkut’un anlattığı için hikayelere Dede Korkut hikayeleri dendiğini ileri sürerek şunları söyledi. “Aslında Dede Korkut hikayeleri diye bir şey yok. Aslında Dede Korkut hikayelerinin tamamı Oğuz Name. Dede Korkut, Oğuznameleri anlatan, yaşanmış veya hikayeleştirilmiş olayları anlatan kişi. Aslında anlatılanlar Oğuz Name, anlatan Dede Korkut olduğu için Dede Korkut hikayeleri adı verilmiş.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 29 Haziran 2019 Cumartesi 14:50

YORUM YAZ

 • MisafirMisafir1 ay önce
  Suriye sınırında Kilis'te yaşadığımız halde Ben ve bildiğim iki taraftan 7 nesil önceki dedem Türkçe konuşuyor ve kendini Türk olarak niteliyorsa elbette Türkvarlığı vardır. Ve Türk milletini mültecileri içeri alarak değiştirme projeleri yapılsa bile başarılı olamayacak Türk ve Türkçe kıyamete kadar yaşayacaktır.
 • İskenderİskender1 ay önce
  UZAK DOĞU GÖÇEBELERİNİN HAYVANLARININ İSİMLERİYLE BİRBİRLERİNDEN AYRILDIĞI BİLİNMEKTEDİR.ORNEĞİN:Karakoyunlular,Akkoyunlular,Karakeçililer,Sarıkeçililer gibi.İşte! OĞUZ'da ÖKÜZ KELİMESİNİN ORJİNALİ OLMASI NEDENİYLE OĞUZLAR,ÖKÜZ SAHİBİ GÖÇEBE BOYLARININ ADIDIR.BU DOĞRULTUDA,ÖKÜZLERİYLE TANIMLANAN GÖÇEBELER,İSLAMİYETTEN G.MÜSLİMLRLE BİRLİKTE MÜSLÜMANLARA KARŞI SAVAŞIRLARDI.NİTEKİM MALAZGİRT SAVAŞINDA BU ÖKÜZ BOYLARI ERMENİLER,FRANSIZLAR,GÜRCÜLER VE BİZANSLILAR'IN SAFINDA MÜSLÜMANLARA KARŞI SAVAŞMIŞLARDIR.AŞAĞIDAKİ YAZIDAN DA,ÖKÜZ BOYLARININ MÜSLÜMANLIKTAN ÖNCE KAFİR BİR YAŞAM YAŞADIKLARI ANLAŞILMAKTADIR.BU ÖKÜZ BOYLARININ MÜSLÜMAN OLANLARINA DA,"TERKMEN" ADI VERİLMİŞTİR."TÜRK "İSMİ İSE İLK DEFA 1924 Anayasasının 88.Maddesinde Osmanlı'nın bakiyesi olan herkese "Türk" denir şeklinde tanımlanmıştır.Yani Osmanlının bakiyesi olan Müslim ve G.Müslim toplumlarının tümünün ismidir.
 • ÜnalÜnal1 ay önce
  Ya kime inanalım birisi diyor ki türk MILLETI yasin aktay denilen birisi diyor ki türk diye bir ırk yoktur bir karar verin türk VARMI yokmu
 • Muhittin DüzdemirMuhittin Düzdemir1 ay önce
  Lisede İslamiyetin etkisindeki Dede Korkut hikayeleri ve İslam öncesi Dede korkut Hikayeleri diye iki bölümde inceledik.Bu Prof. yeni mi anlamış?
 • hakanhakan1 ay önce
  95 Yılında lisede tarih eğitiminde zaten dedekorkut hikayelerinin Türklerin İslamiyeti kabulünden önce olduğu öğretiliyor bunun için lise kitaplarına baksa yeterliydi :)
 • hidayet n.hidayet n.1 ay önce
  bos is, öyle olsa ne olmasa ne, bugünki diger türk devletlerinin geldigi hale bakin, yarisinin yazisi rusca, yarisinin türkcesi yarim yaramalak rus karmasi... digerleri rus hayrani ve icki hayrani mesela aliyev.. vesaie vesaire, ne varsa yine Türkiyede var, ve diger yorumcunun dedigi gibi birakin 1000 sene öncesinide son 100 yüz yilda kimin ne oldugune neler oldugunu, düsmanimizi dostlarimizi arastirsinlar..uyduran hikayeler arastirilsin... tabi öyle gercegi söylemek icinde misiroglu gibi yürekli olmak ister.
 • İbrahim Alkılıç İbrahim Alkılıç 1 ay önce
  "Dede Korkut"okuyoruz bu şekilde. Bugünkü türkçeye göre: "Korkut dede"olması lazım.Rus ve Avrupa dillerine göre yazarsak; "Dede Korkut"olması lazım. Rusmeselâ şöyle diyor:-Teyze Olga!Biz;-Ayşe teyze diyoruz.Yani dede korkut söylenişi gibi.İşe bir de bu gramer yönünden bakmakta fayda var.Ben çünkü merak ettim.
 • hercaihercai1 ay önce
  Dede Korkut Tuğrul Sultan olamaz, cunku Tuğrul Sultan muslumandi. Haber baya karismis okuduguma gore.
 • koray kaplankoray kaplan1 ay önce
  demek ki türkçe islamiyetle beraber yozlaşmamış. Zaten öyleymiş.
 • asılasıl1 ay önce
  kitaplar yalan dolu abdulhamidden sonra idare ele alan masonlar tüm asıl kaynakları yok ettiler. terine bu gün okutulan yalan kahramanı hain haini kahraman yapan düzmeceleri koydular. o dönemin canlı şahitlerine yetiştim ve onlardan dinledim. kadir mıdıroğlu vr ismail yağcı ulaşabildiği ve yasaların izin verdiği kadar doğruları anlattılar. allah onlardan razı olsun.asıl tarihimiz bu değil. bir an önce asıl tarihimiz yazılmalı.
 • Recep GülerRecep Güler1 ay önce
  BOŞVER YÜZYILLAR EVVELİNİDE;SON YÜZYILI ARAŞTIRIN!!!

Günün Özeti

Günün Karikatürü

26 Ağustos 2019