Seçim 2019 Sayfası

Kılıçdaroğlu, ezanı Türkçeleştirmenin hata olduğunu kabul etti

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türkçe ezan tartışmasının yanlış olduğunu savundu, “Arapça okunmalı” dedi. Toplumun inançlarına saygılı olduklarının savunan Kılıçdaroğlu, bu sözüyle geçmişte partisinin ezanı Türkçeleştirerek yanlış yaptığını kabul etmiş oldu.

09 Kasım 2018 Cuma 09:53
Kılıçdaroğlu, ezanı Türkçeleştirmenin hata olduğunu kabul etti

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türkçe ezan tartışmasına dair çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi'ye konuşan Kılıçdaroğlu ezan tartışmasını doğru bulmadığını ifade edip, şöyle devam etti:

Bu tür tartışmaları asla doğru bulmam. CHP olarak bu tür konuların tartışılmasında hassasız. Ne ben ne de arkadaşlarım bunu doğru bulmaz. Halkın bu kadar sorunu varken ezan tartışmasının açılmasını ise hiç doğru bulmam. Ki şunu da unutmamak gerekir, 16 Nisan 1950 tarihli Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda görüşülen ezanın Arapça okunabilmesine ilişkin yasa teklifine CHP grubu olumlu oy vermiştir. Sizin gazetenizin o dönemdeki başlığı da şöyleydi: 'CHP de müzakerenin başlangıcında bu karara muhalif olmadığını bildirdi.'”

"Ezan Arapça okunmalı"

Kılıçdaroğlu, “Ezan nasıl okunmalı, Türkçe mi Arapça mı?” sorusuna ise şu cevabı verdi:

“Efendim, Arapça ezan-Türkçe ezan tartışmasının bırakılması lazım. Arapça ezan, İslam dinimizin evrensel bir değeridir. Dünyanın neresinde okunursa okunsun ezanın İslam’ın bir çağrısı olduğunu ifade eder. Ki dünyanın her yerinde de ezan Arapça okunur. Ve dünyanın her noktasında ezana saygı gösterilir. Bütün dünyada Arapça olarak okunur. Ve ezan okunduğunda dünyanın her tarafında saygı gösterilir. Biz politikacılar bir yerde konuşma yapıyorsak ezan okunduğunda saygımızdan dolayı konuşmamızı keser, ezanın bitmesini bekleriz. Çünkü bir toplum gelenekleri, görenekleri ve inançlarıyla yaşar. Biz CHP olarak toplumun değerlerine saygı gösteririz.”,

“Türkçe ezan” tartışmaları

Terör örgütü DAEŞ’in elindeyken, korkusundan kimliğini açıklayamayan ve kendisini “Muhasebeci Kenan” olarak tanıtan CHP’li milletvekili Öztürk Yılmaz, katıldığı bir canlı yayında ezanın Türkçe okunması gerektiğini savunmuştu. Eski Türkiye’yi özleyen gerici Öztürk Yılmaz’ın bu skandal sözlerinin ardından siyasilerden peş peşe açıklamalar gelmiş, Türkçe ezan polemiği yıllar sonra tekrar alevlenmişti.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 09 Kasım 2018 Cuma 09:53

YORUM YAZ

  • vatanvatan5 ay önce
    Partinin kurucusuna ve yaptığı uygulamaların yanlışlığına karşı olduğunu ifade etmek istiyor aslında,üstelik onun değerlerini yok etmek için o koltuğa oturtulmuştur.Partinin başına geçtikten sonra yaptığı icraatlere bakmak yeterlidir.
  • HaticeHatice5 ay önce
    Topluma karsi yalan soyluyor eline firsat gecse ezani selayi okutmaz ve inonunun yaptigi gibi bu camiler cok fazla der ve kapisina kilit vurur belki namazi ve kurani kerimi gizlice okuruz bu konuda kesin konusuyorum cunku kk zihniyetinhepsi icin demiyorum ama cogunlugu oyle zaten allah onun icin onlara firsat vermiyor

Günün Özeti

Günün Karikatürü

23 Nisan 2019