“Eyt”liler yerel seçimlerde ne yaptı?

Gazetemiz okurlarından Ahmet Uylar, “Eyt”liler yerel seçimlerde ne yaptı? başlıklı yazısını bizimle paylaştı.

19 Nisan 2019 Cuma 15:19
“Eyt”liler yerel seçimlerde ne yaptı?

Ahmet Uylar

8 Eylül 1999 tarihi öncesinde sigortalı olanların emeklilik hakkı, Bülent Ecevit’in başbakanlığındaki hükümet tarafından 5510 sayılı Kanun ile yürürlükten kaldırılarak 1999 yılı ve öncesinde işe girenlerin emeklilik hakları kanun geriye işletilerek gasp edilmişti.

1999’dan sonra işe girecekler için kadınlarda emeklilik yaşı 38’den 58’e, erkeklerde 43’ten 60’a çıkarıldı. SSK’ya tabi çalışanın emeklilik için ise gereken gün sayısı 7000’e yükseldi. 1976 ile 1999 arasında işe girenler için ‘kademeli yaş’ getirilirken, 5510 sayılı yasayla 30 Nisan 2008’den itibaren işe girenlerde emeklilik yaşı 65 oldu. İşte bu uygulama milyonlarca kişiyi mağdur etti.

Emeklilikte yaşa takılanlar konusunda ilk teklif, genel seçimlerde AK Parti ile ittifak yapan ve hükümet politikalarına geniş destek veren MHP’den gelmişti. Ancak son yapılan meclis oylamasın’da MHP parti içi tutarsızlık sergiledi. İlk oturuma destek veren MHP 2. oturuma girmedi ve Grup Başkan Vekili ilginç bir şekilde görevden alındı.

Emeklilikte yaşa takılanlar ile alakalı defalarca CHP, İYİ ve HDP tarafından önerge verildi. Ancak bu önergelerin tümü ekonomik kriz ve maliyet gerekçe gösterilerek AK Parti ve MHP tarafından reddedildi.

Tabi bu durum hem AK Partili hem de MHP’li seçmenlerde hayal kırıklığına neden oldu. Seçimlerden önce EYT ile alakalı birçok büyük şehirde gösteriler yapıldı ve bu gösterilere her partiden EYT’li katıldı.

Sosyal medya ve ulusal medyada bu konunun önemi çok tartışıldı.

Maalesef bu tartışmalar ve bu sorun görmezden gelindi. Bir kaç tane on binlerce takipçisi olan EYT, sosyal medya hesaplarında yorumlarda insanlar uzun süredir oy verdiği bu partilere oy vermeyeceklerini belirten yorumlar yaptılar.

Aslında bu yorumlar ve yapılan mitinglerdeki yoğunluk yerel seçimler için çok önemli uyarılar vermişti. Yani görünen köy kılavuz istemez, atasözü bir anlamda gerçek oluyordu.

Özellikle Cumhur İttifakı, İstanbul, Ankara, Adana, Antalya ve Mersin gibi büyük şehirlerde çok az fark ile seçimi kaybetti ve bu illeri EYT’ye destek olan Millet İttifakı kazandı.

Emeklilikte yaşa takılanlar seçim öncesi gösterdikleri tavır ile 2019 yerel seçimlerinde sandıklara damgasını vurmuştur.

2023 yılında yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçimleri beklenmeden bu sorunun çözüme kavuşturulması önem arz etmektedir. Özellikle 4 milyona yakın EYT’linin seçimlerde ve sandıkta ne kadar belirleyici olduğu bu seçimlerde kanıtlanmıştır.

İlk etapta 700 bin EYT’li emekli olabilecek.

Cumhurbaşkanımızın EYT’li sayısı ve maliyeti hususunda yanlış bilgilendirildiğini düşünüyorum.


Yeni Akit Gazetesi
Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 19 Nisan 2019 Cuma 15:19

YORUM YAZ

 • Talat Aktaş Talat Aktaş 28 gün önce
  Bencede sayın cumhurbaşkanımıza doğruları anlatmak gerek.38 yaşında emekli olacak kimse kalmadı.ben 1972 doğumluyum.1988 girişliyim.16 yaşından beri çalışıyorum.çocukluğum gençliğim hep çalışmakla geçti.2023 te emekli olabiliceğim tabi ömrüm yeterse...
 • Adjöö Adjöö 28 gün önce
  Harika tespit
 • AşkınAşkın28 gün önce
  Bende akpatiliydim bende eyt liyim yasayı çıkarmaya bilirsin lakin bu kibir nerden geliyor aşağılar gibi konuşmaları bugüne kadar ailemden aldığı 7 oyu alamadılar biz de her şeyi görüyoruz paraların nerelere akıtıldığını kımseyi kandıramazsın burda yenmiş bir hak var ya aylık bağlama oranı 2008 de hep işçiden al
 • Aydın memişoğlu Aydın memişoğlu 28 gün önce
  Yaşım 50 li 1993 yılından bu yana kendi imkan atımla primlerimi ödedim şu anda yaş ve sağlık sorunlarım nedeniyle iş vermiyorlarçalışamıyorum ben bir EYT liyim kazanılmış hakkımı istiyorum sıkıntı içindeyim bu mağduriyetin giderilmesini istiyorum bu iş çözülene kadarda ak partiye oy yok suriyelilere verdiği imkanı EYT lilere verse ülkenin birçok sorunu giderilir gereğinin yapılmasını arz ederim.
 • zeki demirsoyzeki demirsoy29 gün önce
  günaydın bunu gazetenize mesajda attım lakin bunlara bu desteği kim sağlıyor gibi görmezden gelen yorumları yaptınız o günden sonrada daha gazetenizide almadım
 • NEVZAT NEVZAT 29 gün önce
  Dernekte kayitli 740bin kişi var.Bir akp li olaraktan eyt konusunda hüsran yaşadık. Bir orta yol bulunmalıydı. Hakarete gerek yoktu. Bütün akrabalarıma akp karşıtı oy için yalvardımA hbr yaptığı eyt karşıtı haberler, eyt yerine erken emeklilik söylemi bizi daha fazla tahrik etti. 17 yıllık ak parti bir anda akp oldu. Maltepe mitingimizi görmeyenler 17gün maltepede oy derdine düştü. 3-5oy derdinde değiliz diyenler sandıkta 3-5oy aradılar. Eyt liler 45 yaş üzeri kişiler çocukları üniversite okuyor. 1veya 2çocuğu oy kullaniyor. Mağdurun kalbini kıran ıslah olmaz. Büyük beddualar aldılar, kandırıldılar
 • Cenk demirCenk demir1 ay önce
  İstanbulda sadece 200.000 üzeri eytli var.Ne gariptirki 20 bin oyla istanbulu kaybettiler. Evet kriz var maliyet var.Lakin bir o kadarda işsiz.Ki işsizlerinde yine çoğu 45 yaş üstü.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

19 Mayıs 2019