Emeklilikte yaşa takılanlar için yasa çıkıyor EYT için tarihte belli oldu

EYT’de son durum nedir? Emeklilikte yaşa takılanlar ne olacak? Yerel seçimler öncesinde EYT yasası çıkar mı? Meclis’e verilen EYT tekliflerizaman görüşülmeye başlanacak? Binlerce EYT mağduru sorunlarının artık bitmesine beklerken, Emeklilikte Yaşa Takılanlar Derneği Başkanı Gönül Boran Özüpak EYT konusunda müjdeli haberi verdi.

15 Ekim 2018 Pazartesi 19:57
Emeklilikte yaşa takılanlar için yasa çıkıyor EYT için tarihte belli oldu

EYT’de son durum nedir? Emeklilikte yaşa takılanlar ne olacak? Yerel seçimler öncesinde EYT yasası çıkar mı? Meclis’e verilen EYT teklifleri  zaman görüşülmeye başlanacak? Binlerce EYT mağduru sorunlarının artık bitmesine beklerken, Emeklilikte Yaşa Takılanlar Derneği Başkanı Gönül Boran Özüpak EYT konusunda müjdeli haberi verdi.

Emeklilikte yaşa takılanların gözü kulağı Meclis'den gelecek iyi bir habere çevrildi. Emeklilikte Yaşa Takılanlar Derneği Başkanı Gönül Boran Özüpak, “AK Parti Grup Başkanı Naci Bostancı ile yaptığımız görüşme sonrasında; ‘Sizin sorunlarınızı biliyoruz ve bunlarla ilgili çalışma başlattık’ dediğini bizzat kendi ağzından duydum. Bizlere umut verdi. MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay’la görüşmemiz oldu. Komisyona giden iki tane teklif var. Onların takibini yapıyoruz’ şeklinde konuştu.

“Aralık sonunda EYT sorunu biter”

Özüpak konuşmalarına şöyle devam etti; “Bize göre Aralık sonuna kadar bu işler bitecek. Umudumuz bu yönde inancımız bu yönde.”

“Değerlendirmesi Meclis’te yapılır”

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, 3 Ekim'de yapılan kabine toplantısının ardından gerçekleştirdiği basın toplantısında gelen erken emeklilik yasası ile ilgili soruya "Kabinede gündeme gelmedi. Bu konu kabinenin gündeminde yok. Değerlendirmesi Meclis'te yapılır" şeklinde cevap verdi.

AK Parti düzenleme yok demişti

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, kendisine yöneltilen "Emeklilikte yaşa takılanlar için herhangi bir düzenleme var mı?" sorusu üzerine  "Şu an itibariyle bize gelen bir şey yoktur. Elimizde bir şey yoktur. Bu meseleyle ilgili çalışılmamız yoktur” dedi. Prim gününü dolduran ve yaş şartını tamamlamak için beklemek durumunda olan vatandaşların beklentilerinin olmaması gerektiğini ifade etmiş oldu. Daha önce kabine toplantısı sonrasında EYT meselesine ilişkin sorulan soruya yanıt veren Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, "Bu konu bugün gündeme gelmedi. Hükümetin gündeminde de yok. Gündeme gelince bakılır. Bütçeye üreteceği maaliyeti dikkate almak lazım" şeklinde konuşmuştu.

"EYT konusunda yoğun mesai harcıyoruz"

EYT konusunda konuşan MHP Gaziantep Milletvekili Ali Muhittin Taşdoğan, seçim döneminde de seçim bittikten sonra da vatandaşlardan gelen şikayetlerin başında emeklilikte yaşa takılanların olduğunu ifade ederek; "Partimiz ve milletvekillerimiz bu konuda yoğun bir mesai harcıyor. Biz MHP olarak bu sorunun çözümü için elimizden gelenin fazlasını yapmak için çalışıyoruz" dedi.

1999 yılı ve öncesi...

 2016 ve 2018 yıllarında TBMM’ye sunulan emeklilikte yaşa takılanlar için hazırlanmış Kanun Teklifine göre, ilk SGK girişi 08.09.1999 ve öncesinde olanlardan, erkek ise 25 yıl zorunlu hizmet süresini ve emeklilik için gerekli prim günlerini tamamlayanlar, kadın ise 20 yıl zorunlu hizmet süresini ve emeklilik için gerekli prim günlerini tamamlayanlar bu haktan faydalanabilecekler.

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 15 Ekim 2018 Pazartesi 19:57

YORUM YAZ

  • Bayar TuranBayar Turan5 ay önce
    Biz hain değil, vatanseveriz. İnsan odaklı, iyi niyetli hak arayışındayız. Hak kayıplarına uğrayan ve yeni haklardan faydalanamamış olan bir kuşağız. İşsizlik oranının düşmesinde de katkı sağlamaya çalışıyoruz ayrıca.
  • size nesize ne5 ay önce
    at at,hayret ya hepiniz hainsiniz,dunyanin en zengin ulkelerinde bile 60 yasinda emekli olunurken TC NASIL 38 YASINDA EMEKLI EDECEKMIS?BUNU ISTEMEK HAINLIKTIR,vatanseverlikle falan alakasi yok
  • ALİALİ5 ay önce
    MIŞ MİŞ ER UYUTMALAR

Günün Özeti

Günün Karikatürü

22 Mart 2019