HDP'den evlatlarını isteyen ailelerden Akşener'e cevap!

Diyarbakır’da HDP Diyarbakır İl Başkanlığı binası önünde eylem yapan ailelerin sayısı 21'e çıktı. Acılı baba Salih Aylu "Oğlumu dağa götüren HDP’li, ona verdikleri kod ismi bile söyledi" diyerek Kandil’in siyasi uzantısının çocukları PKK’ya teslim ettiğini söyledi.

11 Eylül 2019 Çarşamba 09:40
HDP'den evlatlarını isteyen ailelerden Akşener'e cevap!

Çocukları dağa kaçırılan annelerin, HDP Diyarbakır İl Başkanlığı önündeki acılı bekleyişleri, sekizinci gününde devam etti. Terör örgütü PKK ve siyasi uzantısı HDP’ye isyan eden aile sayısı yeni katılımlarla 21’e çıktı. HDP’nin ölüm tehditlerine rağmen “Gerekirse burada ölürüz ama çocuklarımızı almadan gitmeyiz” diyerek evlatlarını isteyen aileler, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in “O annelerin çözüm adresi bir partinin kapısı değil, devletin kapısıdır” sözlerine de cevap verdi. Acılı aileler, kendilerinden koparılıp ellerine silah verilen çocuklarının terör baronlarına hizmet eden HDP’nin organizasyonuyla dağa kaçırıldığını belirterek, çözüm yerinin de burası olduğuna dikkat çekti.

Kod adı bile vermişler

20 yaşındaki oğlu Mehmet’in HDP’nin yardımıyla dağa kaçırıldığını belirten Diyarbakırlı baba Salih Aylu, bu yıl nevruz etkinliğinden sonra evladına bir daha ulaşamadığını belirtti. Aylu, şunları kaydetti: Görüştüğüm bir kişi nevruzdan sonra oğlumun dağa gittiğini, çocuğumun dağda olduğunu söylüyor. Oğluma verilen kod isme kadar bana söyledi. Bu kişinin sürekli HDP kongrelerine katıldığını gördüm. Çocuğumu arayarak, tehdit ederek nevruza götürüyorlar. 22 Mart’tan sonra bir daha çocuğuma ulaşamadım. Çocuğumu geri istiyorum. Orada kalmasını istemiyorum. O kişi, ‘Beni neden polislere şikâyet ettin? Türkiye Cumhuriyetinden korkmuyorum.’ dedi. Oğlumun Irak’ın Metina bölgesinde olduğunu ve kod adını söyledi. HDP’ye başvurdum. ‘Buraya boşuna geliyorsun, biz siyasi partiyiz, bu konularla ilgilenmiyoruz.’ dediler. Ama benim oğlum orada. Ben oğlumu geri istiyorum. Sonuç ne olursa olsun, oğlumun terörist olmasını istemiyorum.

HDP inkâr, şoför kabul etti

Latife Ödümlü de Dicle Üniversitesi (DÜ) Kimya Bölümünde okuyan ve 10 aydır haber alamadığı oğlu Özgür (23) için Ordu’dan geldiğini kaydederek, evladının üç arkadaşıyla kandırıldığını ve terör örgütüne katıldığını söyledi. Oğlunu bulmak için kapı kapı dolaştığını dile getiren Ödümlü, şöyle konuştu: Telefonla aradım cevap vermedi. Buraya geldim, yurt dışına gittim. Kapı kapı dolaştım, oğlumu bulamadım. İki sefer bu binaya geldim. ‘Çocuğumu siz götürdünüz.’ dedim. Onlar, ‘Biz götürmedik’ dedi. Onu götüren şoförü buldum. Irak sınır kapısına kadar götürdüğünü söyledi. Ben de Kuzey Irak’a üç defa gittim. Mahmur’a gittim. Onu bulamadım. Çocuğumun arkadaşları da kayıp, onlar da gitmiş. Bu anneleri televizyonda gördüm. Ben de geldim. On aydır oğlumdan hiçbir haber alamıyorum.

Ne demişti?

İYİ Parti lideri Akşener, Diyarbakır’da acılı bekleyişle ilgili yaptığı açıklamada “O annelerin feryadının çözüm adresi, bir partinin kapısı değil, devletin kapısıdır” ifadelerini kullanmıştı. Ne HDP ne de PKK’dan söz eden Akşener’in bu yaklaşımı büyük tepki toplamıştı.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 11 Eylül 2019 Çarşamba 09:40

YORUM YAZ

 • NamyelüsNamyelüs3 gün önce
  Bu partide yer alanlardan kaç tanesi Akşener'in bu lafından sonra kendisini İYİ kazıklanmış hissetti acaba?
 • Duman agaDuman aga3 gün önce
  Anaların daglanmış yüreğinden nasıl nemalanırım düşüncesi içerisinde olan zavallı bi siyasetci tiplemesi.Hiç konuşmasan cok daha başarı elde edersin ah...!şener
 • F-4 Pilot***F-4 Pilot***3 gün önce
  Fetö projesi olan bir parti liderinden başka bir açıklama yapması da beklenemezdi zaten. Meral normal olanı yapmış. Çok görmemek lazım.
 • Ali AydınlıAli Aydınlı3 gün önce
  HADEP önünde bekleyen 1-2 iyi ve samimi insansa gerisi akp tarafından kullanılmaya gündem değiştirilmesine sebep olmak için kullanılandır. mesele sn akşenere cevap verenlerin yaklaşımlarıundan anlaşılıyor.
 • MilletMillet3 gün önce
  Aksener bakanken devlet olarak daga omu gonderirmis bu kadar emin cunku.o zamanda bu teroristler vardi simdinin olayi deyilki niye temizlememis
 • WwwwwWwwww3 gün önce
  Vicdansız sen anne değilmisin
 • Ercan SezerErcan Sezer3 gün önce
  Akşenerin bakanlık dönemine bir göz atın. Lafın yeri geldiğinde analıkla ahkâm kesiyor. Doğudaki genç nesli şu an siyasetteki her lider kullanmaktan kaçınmadı. Hepsi birbirinin aynı. Türkiyeli olamadılar bir türlü. Yalan ve riya dillerine yapışmış. Yazık vatanımızın genç bireylerine ama bu siyasetçiler yüzünden ne bir olabiliyoruz nede diri.
 • Mamoto Mamoto 3 gün önce
  M.A sormak lazim devlet diyor devletMücadele ediyor M.A terör lerin AVukatlığını yapıyor adalet için yürüyenler yureklerivarsa annalar içinde Yürüsün.
 • GaziGazi4 gün önce
  Meral Akşener kim ! Kimikardaşimi Örgüt liderini arasında gidip geliyor kararını bir an önce versin ! Ya devlet başa ya kuzgun leşe ! Ya sev ya terk et ! Vatansa gerisi teferruat ...
 • GENÇTÜRK GENÇTÜRK 4 gün önce
  Bu ip liler nasılmilliyetçioluyornasılülkücüoluyor? Bu kadınolsa olsa CHPzihniyetli birisi. Evlatlarıdağakaçırılananne babalar failin HDPolduğunusöylüyorbu kadındahedef saptırarak devletiadres gösteriyor. Bu kadınnasılmilliyetçiolur? NasılÜlkücüolur? Ilk defa anne babalar örgütemeydan okuyor. Devletininyanındayer alıyor..Bu kadındakürtanneve babaları devlete karşıkışkırtmayaçalışıyor.
 • nadim hatipoğulları nadim hatipoğulları 4 gün önce
  aslında buda bal gibi biliyorda işine gelmiyor bu anneler aslında ippkk chpkk milletvekillerinide sıkştırmalı parti bnalarınıda basmalı hdpkk gibi aslında MÜSLÜMAN TÜRK MİLLETİ BUNLARA TÜM ÜLKEDE DESTEK VERMELİYİZ.
 • KELEŞ1453KELEŞ14534 gün önce
  Devlet ne yapsın daha yapacağının en iyisini yapıyor hdp,chp,iyi partibir olup bu çocukları siz gönderiyorsunuz dağa, pkk ya devlete suç bulmayın.Terbiyesiz aşağılıklar sizlerden devlete ne hayır geldiki bundan sonra gelecek bir çivi daha çakmadınız. Canınız cehenneme.
 • uyan tcuyan tc4 gün önce
  işine gelmiyor akşenerin. kendi çocuğu aynı şekilde gitseydi hdp nin kapısınamı dayanırdı akp nin kapısınamı dayanırdı.
 • selim ustaselim usta4 gün önce
  hdp chp herseyiniz sahte sizin
 • Husnu uzulmezHusnu uzulmez4 gün önce
  Ipsiz parti baskani sirin gorunup korebe oynuyor bunlar politikaci olacakta ulke yonetecek kendilerine benzetirler herseyi ipsizler.
 • İbrahim akİbrahim ak4 gün önce
  Hayret yahu
 • hakhak4 gün önce
  Akşener'in açıklamasının tamamı şu şekilde:-Evlatları terör örgütü tarafından dağa çıkarılmış annelerimiz, Diyarbakır'daki bir parti binası önünde gözyaşı ve hasretle nöbet tutuyor.Şu gerçeği bilmek zorundayız;Ağlayan sadece o annelerimiz değil, bütün millettir.Bu acıyla feryat eden, 82 milyondur.Bu gerçeğin ışığında, bir anne olmanın yanında, Türkiye Cumhuriyeti'nde İçişleri Bakanlığı yapmış bir siyasetçi olarak uyarmak zorundayım;O annelerin feryadının çözüm adresi, bir partinin kapısı değil, devletin kapısıdır.Ardından da bir uyarıda bulundu;-Dikkat buyurun;Annelerin talebi, "Evlatlarımızı kurtarın" değil, "Evlatlarımızı geri verin"dir. Ve bu çaresizlik nöbeti, O PARTİNİN TERÖR ÖRGÜTÜYLE İLİŞKİSİNİN EN SOMUT DELİLLERİNDENDİR.Acılı anneler, aklı olan herkesin kabullendiği BU GERÇEĞİN İZİNİ TAKİP EDEREK, O KAPIYA DAYANMIŞTIR.Devletin görevi, bu çaresizlikten propaganda üretmek değil, hukuken gereğini yapmak ve bu gerçeğin bedelini ödetmektir. O annelerin vicdanı üzerinden kurgu yapanları uyarıyorum;Annelerimiz, devletin kapısı yerine, parti kapısına gittikçe, O PARTİYE VE ŞÜREKASINA 'DEVLET' MİSYONU BİÇİYORSUNUZ. VE BUNUN NASIL BÜYÜK BİR TEHLİKE OLDUĞUNUN FARKINDA MISINIZ? Lütfen doğru haber yapalım sayın AKİT editörleri:)
 • Eren Eren 4 gün önce
  PKK destekçisi işbirlikçisi meralin iş ortağı hdp yi satacağını mı düşünüyorsunuz????

Günün Özeti

Günün Karikatürü

15 Eylül 2019