• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Ev alırken nelere dikkat edilmeli? "Ev alırken betonuna kadar soru sorun!"

Elazığ'da yaşanan 6,8'lik depremin ardından vatandaşlar ev alırken nelere dikkat edilmeli sorusunun cevabını merak ediyorlar. Türkiye’de riski depremin değil, güvensiz yapıların oluşturduğunu belirten inşaat sektörü temsilcileri, vatandaşların konut alırken müteahhit ve uygulamacı taşeronları titizlikle incelemesini önerdi.

2020-01-27 08:11:00 - 2020-01-27 08:15:49
Ev alırken nelere dikkat edilmeli? "Ev alırken betonuna kadar soru sorun!"

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (İMSAD) Başkanı Ferdi Erdoğan, şunları söyledi:

“Vatandaşlar yeni ev alırken bağımsız denetim şirketlerinden binanın 2007 ve güncellenen 2018 Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği’ne uygunluğu konusunda görüş alabilir. Müteahhit ve uygulamacı taşeronları sorgulayabilirler. Kullanılan hazır beton üreticisini öğrenip Türkiye Hazır Beton Birliği’nden firma ve ürünü hakkında görüş alabilirler.”

Erdoğan, “1999 Marmara Depremi’nin ardından Türkiye’deki konutların yüzde 52’si Zorunlu Deprem Sigortası kapsamına alındı. Sigortanın ödeme gücü ve hızla hasar ödemelerini yapması vatandaşlar için de teşvik edici ancak bu sistemin daha da büyüyüp geliştirilmesi gerekiyor” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın elindeki bilgilere göre hangi binalar yeniden yapılacaksa bunlarla ilgili bilgileri kullanıma açması gerektiğini söyleyen Erdoğan, şunları söyledi:

Alan vurgusu

“Bina değil alan dönüşümü esas alınmalı. Belgeli malzemelerin belgeli yolculuğundan emin olmak için mutlaka müteahhit, proje, uygulama, malzeme, denetimler kontrol altına alınmalı ve onaylanmalı. Sigorta şirketleri DASK ya da konut sigortası dışında en az 10 yıl süreli ilgili binalar için verilen yapı belgesine giren konularda ‘yapı güven sigortası’ adı altında bir sigorta devreye almalı.”

‘Riskli yapı’ tespiti nasıl yapılır?

Oturduğunuz ev güvenli mi yoksa riskli mi? Bunu öğrenmenin yolları var. Riskli bina tespiti için kanunda bir zorunluluk bulunmuyor. Fakat binanızın yaşı yüksek ve yapım yılı 1999’dan önceyse kontrol ettirmekte fayda var. Riskli bina tespiti için 3 seçenek var. Seçenekler hızlı, orta ve kapsamlı testler olarak sınıflandırılıyor. Deprem dayanıklılık testlerini de bağımsız firmalar aracılığıyla demir ve karot örnekleri aldırarak yaptırabilirsiniz. Bina risk tespiti yönteminde bina riskli çıkarsa yıkılması zorunlu.

Böylece kentsel dönüşüm süreci devreye giriyor. Bina risk tespiti için kat maliklerinden birinin veya kanuni temsilcisinin müracaatı yeterli. Riskli binaların tespiti için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan lisans almış kuruluşlara başvurulabiliyor. 

(Milliyet)

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Ahmet Taner

Deprem krizini iş fırsatına çevirmek isteyen fırsatçı ahlaksızlara dikkat edin. İnşaat işçilerinin eğitim seviyesi malumdur. İmalatçı firmanın iş hassasiyetine göre kalite artmaktadır. Ancak sonuçta işçilere hükmedilebildiği kadar kaliteli iş ortaya çıkmaktadır. Bitmiş bir inşaatın imalat kalitesini kesin olarak tesbit imkansızdır. İnşaat sektörü çelik konstrüksiyona dönerse baştan itibaren kuralları oturtulursa iş daha kesin olarak çözülmüş olur. Kalfaya, işçiye şantiye şefi talimat veriyor, şef arkasını dönünce cahil adam bildiğini okuyor. İşçilere hamasetle yaklaşıldığı sürece bu problem asla çözülemez.
 • Yanıtla

Ali soylu

Ahmet Taner arkadaş çok doğru tespitler bunlar. 25 yılı aşkın inşaatlarda çalışmadığım birim kalmadı beraber çalıştığım arkadaşların bazen yaptığı hilelere başvurduğuna şahit oldum şimdi diyorlar sertifikalı usta yok yetki belgesi netice de bunları denetleyen bir mekanizma olmadı mı durum yine aynı önce bu insanlara Ahlaklı olmalarını eğitimin belge için değil de gerçekten iş piyasasında işlevselliğine bakılmalı belediyelerin bu işleri adam kayırmacılığıyla değil gerçekten işi liyakat sahibine vermelidir..
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı