• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Eski Yunan Başbakan Çipras'tan flaş itiraf: Yunanistan bir piyon!

Yunanistan ana muhalefet partisi Radikal Sol İttifak (SYRIZA) lideri Aleksis Çipras, Türkiye'nin uluslararası alandaki rolünün arttığını belirterek, "Ukrayna'da barış için ara bulucu olmak isteyen bir güç ve hem Batı'nın hem de Doğu'nun gözünde yükselişte. Bu bizi endişelendiriyor. Zira Yunanistan sadece sabit dış politika dogmasını terk etmiyor, aynı zamanda günün sonunda üçüncü güçlerin satranç tahtasındaki piyonu haline gelen, Batı'nın uysal ve sadık müttefiki de oluyor" dedi.

Yeniakit Publisher
2022-06-29 21:31:00 -
Eski Yunan Başbakan Çipras'tan flaş itiraf: Yunanistan bir piyon!

Belçika merkezli Euractiv haber sitesine mülakat veren Yunanistan ana muhalefet partisi Radikal Sol İttifak (SYRIZA) lideri Aleksis Çipras, Yunanistan’ın son dönemde izlediği dış politikayı eleştirerek Türk-Yunan ilişkilerindeki sorunları değerlendirdi.

Çipras, söylem düzeyinde artan gerginliğin kendisini endişelendirdiğini dile getirerek, "Bizi endişelendiriyor çünkü Türkiye'nin uluslararası alandaki rolü şu an yükselişte" yorumunu yaptı.

"Üçüncü güçlerin satranç tahtasındaki piyonu"

Türkiye'nin 'yatıştırıcı güç' imajına dikkati çeken Çipras, "Ukrayna'da barış için ara bulucu olmak isteyen bir güç ve hem Batı'nın hem de Doğu'nun gözünde yükselişte. Bu bizi endişelendiriyor. Zira Yunanistan sadece sabit dış politika dogmasını terk etmiyor, aynı zamanda günün sonunda üçüncü güçlerin satranç tahtasındaki piyonu haline gelen, Batı'nın uysal ve sadık müttefiki de oluyor" ifadelerini kullandı.

"Diyalog kanalları açık olmalı"

Çipras, kendisinin 4,5 yıllık başbakanlığı süresince de Türkiye-Yunanistan ilişkilerinde zor zamanlar yaşandığına dikkati çekerek, "Recep Tayyip Erdoğan her zaman Erdoğan'dı. Son aylarda başka biri olmadı. Daha zor zamanlarda bile diyalog kanallarının açık kalması için sıkı çalıştık. Yunan tarafı olarak bunun için çalışıyorduk" değerlendirmesinde bulundu.

Tansiyonu yükselten tarafın Türkiye olduğunu iddia eden Çipras, hükümetin diyalog kanallarının açık kalması için aktif bir yol izlememesini 'ihmalkarlık' olarak nitelendirdi.

Çipras, Miçotakis'in mart ayındaki İstanbul ziyaretinin ardından sakin bir yaz beklentisinin büyük bir gerginliğe dönüşmesinin açıklanamaz olduğunun altını çizerek mevcut iletişimsizliğin tehlike doğurabileceğine işaret etti.

"Sahada katkı kolay olmaz"

Türk-Yunan ilişkilerinde dış güçlerin Yunanistan'a desteğine değinen Çipras, "Biz istikrarlı bir şekilde Avrupa Birliği (AB) ve ABD güçlerinin diplomatik katkısını istedik. Sahada katkının kolay olacağına inanmıyorum" ifadelerini kullandı.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

ali

piyon olmayan mi var.clinton, un dedigi gibi biz hepimiz birer piyonuz.basbakanlar bilmemne takanlar birer piyonuz ne guzel acik acik soyledi.bravo dedim her kes soylemez.Asil buyuk iblis londrada dir,seytanin paytat yeri londra,ister begen ister begenme.osmanliyida onlar yikti.

Doğruya Doğru

Bizim Muhalefette öyle gibi
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23