Eski istihbarat başkanından dikkat çeken sözler: Türk Ordusu ikiye ayrılacak

TSK'daki görev değişikliklerini değerlendiren eski Genelkurmay İstihbarat Daire Başkanı İsmail Hakkı Pekin, Türk Ordusu'nun Doğu ve Batı olarak ikiye ayrılacağını ifade etti.

23 Ağustos 2019 Cuma 14:19
Eski istihbarat başkanından dikkat çeken sözler: Türk Ordusu ikiye ayrılacak

Eski Genelkurmay İstihbarat Daire Başkanı emekli Korgeneralİsmail Hakkı Pekin, Türk Silahlı Kuvvetleri'nde 127 general ve amiralin görev yerinde değişikliğe gidilmesine ilişkin dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Türk Silahlı Kuvvetleri'ndeki görev değişiklikleri kapsamında dört ordu komutanlığına korgeneral rütbesindeki generallerin atanmasına ilişkin önemli değerlendirmelerde bulunan Pekin, TSK'nın Soğuk Savaş sistemine göre yapılanmasının günün ihtiyaçları kapsamında tekrar şekillendirildiğini ifade etti.

Konuya dair yaptığı değerlendirmede Pekin, şu ifadelere yer verdi:

"Birinci, İkinci, Üçüncü Ordu ve Ege Ordusu'ndan oluşan Türk Silahlı Kuvvetleri, Sovyetler Birliği tehdidine göre yapılandırılmıştı. O dönemde Türk Silahlı Kuvvetleri'nin sıklet merkezi batıdaydı. Şimdi ise bu yapı değiştirilmek isteniyor. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin yapısının Doğu ve Batı Ordusu olarak ikiye ayrılmasını öngörüyorum. Ülkedeki ve bölgedeki gelişmeler nedeniyle sıklet merkezi ise Doğu Ordusu'nda olacaktır."

Ayrıca Türk Silahlı Kuvvetleri'nde orgeneral sayısının çok olduğuna işaret eden Pekin, "Ordu komutanlıklarının başına Korgeneral rütbesindeki isimlerin atanması olumlu bir adım. Böylece orgeneral sayısını azaltma yoluna gidilebilir" ifadelerini kullandı.

Öte yandan TSK'daki yapılan atamalar kapsamında dikkat çekici görevlendirmelerin başında ise Tümgeneral Ömer Ertuğrul Erbakan'ın Özel Kuvvetler Komutanı olması gösteriliyor.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 23 Ağustos 2019 Cuma 14:19

YORUM YAZ

 • Ahmet YAhmet Y26 gün önce
  Ahmet Yavuz B ve bu kişi ?
 • Coşkun AtakCoşkun Atak28 gün önce
  Her rutbenin sevk ve idare yeteneği farklılık gösterir.. alt rütbe ile idare etmek çapsızlıktır.. sen bunu bilmez misin paşam..
 • GaziGazi28 gün önce
  Paşa bu işi yapan yaptıran biri olarak daha iyi bilen dir .. ! Gel deyin gelelim öl deyin ölelim ! Allah'a emanet olun zaferiniz mübarek olsun amin..
 • Abdullah MuratAbdullah Murat28 gün önce
  Mesele doğu yada batı değildir Ordu Allahın sınırlarını korumalı Kuranı rehber alarak savaşmalı ve müttefik olmalıdır İslamda savaş şeytan ve dostlarıyla din Allaha has oluncaya kadar (Allahın hükümleri hakim oluncaya iftira ve büyük adaletsizlik bitinceye kadar) yapılan yapılan şiddettir Savaşta ve bu aşamalarda verilen tüm kararlarda Kuran rehber alınmalıdır Allahın yolu budur Allah yolunda ölenlere ölü denmez. Eğer Allahın savaş şartları ağlanmazsa diskalifiye olunur ve tağut yolunda (Allahın gadap konusu olan işler uğrunda zulum) savaşana dönersin. Yanlış savaşyanlış dostluk ve düşmanlık dinden def eder Allahın hükümlerini istemeyen o hükümlere teslim olmuş anlamındaki müslüman dahi değildir O hükümleri istemeyerek sadece düşmanlığını göstermektedir
 • hizipsavarhizipsavar28 gün önce
  daha ufak daha az masaraflı ama 10 kat güçlü hızlı ve etkili bir türk ordusu . artık askerler komutanlarının karılarını gezdirme köpeklerini sıçtırma eşyalarıonı taşıma yan gel yat masa başaında askerlikten emekli oldevirleri bitti. emekli olana kadar devletten ye iç risk parası al ma hiç odandan çıkma simitciden biledaha ölüm riski olsun adı askerlik olsun. şimdi ki ordumuz daha da geliştirilmeli silah kapasitesinde yerlilik en az %85 olmalı ki her yerde dik duralım.
 • 02yazıyor02yazıyor28 gün önce
  Bende burdan söylüyorum. Doguda Türk devletini pkk ve uzantılarıyla oyalıyorlar. Asıl tehlike batıda ve Akdeniz bölgesinde. Asıl Türk devletine darbe Batı dan vurulmaya calısilacak. Batı ve Akdeniz cevresinde daha güclu konuslandırmaliyiz.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

20 Eylul 2019