• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Eski Fransız casusun itirafları: Kaddafi'nin devrilmesi için yaptıklarını anlattı!

Yeniakit Publisher
2023-04-28 13:48:00 -
Eski Fransız casusun itirafları: Kaddafi'nin devrilmesi için yaptıklarını anlattı!

2009 ile 2012 yılları arasında Trablus'ta DGSE adına yaptığı görevi kaleme alan eski ajan, Libya lideri Muammer Kaddafi'nin nasıl devrildiğini ve ölümünü anlattı.

Libya'daki Fransız Dış İstihbarat Teşkilatı'nın (DGSE) eski bir numaralı casusu olarak kabul edilen Jean-François Lhuillier, 3 Mayıs'ta çıkacak "L'Homme de Tripoli (Trabluslu adam)" adlı kitabında Libya lideri Muammer Kaddafi'nin nasıl devrildiğini ve ölümünü anlattı.

2009 ile 2012 yılları arasında Trablus'ta DGSE adına yaptığı görevi kaleme alan eski ajan, "Cumhurbaşkanlığı Elysee Sarayı'nın kendilerine verdiği görevin 'Kaddafi'ye karşı olabilecek Libyalı şahsiyetlerin ülkeden ayrılmasını sağlamak' olarak özetliyor.

Bu bağlamda Lhuillier'nin kendisine belirlediği hedef ise dönemin Dışişleri Bakanı Moussa Koussa'nın kaçmasını sağlayarak Kaddafi'yi zayıflatmak.

"İnsanları ülkelerine, [...] aynı zamanda inançlarına ihanet etmeye zorluyorsunuz" diyen eski casus, Koussa'nın iltica etmeye ikna görevini üstlendiğini ifade ediyor. Bu arada Fransa ve İngiltere tarafından yürütülen askeri operasyonun Kaddafi'nin birliklerine darbe indirdiğini de söyleyen Lhuillier, iktidarın kapısına dayanan isyancılara yardım etme ve onlarla iyi ilişkiler kurma çalışmalarını da yürüttüğünü kitabında anlatıyor.

Yirmi beş yıldır DGSE ajanı olan Yarbay Jean-François Lhuillier'in yeni kitabında yer alan itiraflar, eski Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy hükümetinin eski müttefikine sırtını döndüğü ve onu devirmek için elinden geleni yaptığı iddiasını doğruluyor.
ÖNE ÇIKAN VİDEO

Kaynak: Euronews

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Kırkdokuzelli

Yarin benzeri bir iç savaş gibi sorunlar ülkemiz için programda senaryolar dahilindedir

Gültekin

Fransız ajanın açıklamalarında, batının gerçek yüzünü okumak ve onlara asla güvenmemek gerektiğini görüyoruz.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23