• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Erol Mütercimler'den çarpıcı sözler: M. Kemal, Ankara'ya ilk geldiğinde İngiliz birliği selamladı

Yeniakit Publisher
2020-04-27 18:18:00 - 2020-04-27 18:38:20

Doç. Dr. Emrah Safa Gürkan ve Erol Mütercimler, M. Kemal'in Ankara'ya ilk geldiğinde bir İngiliz birliğinin selamladığını belirterek çarpıcı ifadelerde bulundu.

Fatih Altaylı'nın sunduğu Teke Tek programında, M. Kemal'in Ankara'ya geçtiği zaman bir İngiliz birliğiyle karşılandığını iddia eden Doç. Dr. Emrah Safa Gürkan ve Erol Mütercimler'den ilginç ifadelerde bulundu.

"Ankara'da İngiliz birliği M. Kemal'i selamladı"

Erol Mütercimler programda, "Ankara'nın neden seçildiğini de anlatayım. 20'nci Kolordu Komutanı Ali Fuat Cebesoy Ankara'da. Ankara'da küçük bir İngiliz birliği var. Hatta Mustafa Kemal Paşa Ankara'ya ilk geldiğinde bu İngiliz birliği selamlamıştır da. Geldi ya Sivas'tan." ifadelerdelerini kullandı.

"İngilizlerle aramızda bir savaş yok"

Fatih Altaylı'nın "M. Kemal, İngilizlerle birlik olup Osmanlı'yı yıktı" şeklindeki ifadelerin olduğu belirterek yönelttiği soru üzerine Doç. Dr. Emrah Safa Gürkan ise "Belli yerlerde İngiliz birlikleri var. Türkiye ile İngilizler arasında bir savaş yok. Barış uygulamayan komutanlar silsilesi var." şeklinde konuştu.

Gürkan, şu çarpıcı ifadelerde bulundu:

"Kurtuluş Savaşı'nda aslında Ankara savaşı Yunanistan'a karşı vermiştir. İngiltere'ye karşı diplomatik olarak vermiştir. İtalya bir süre sonra silahlarıyla çekilmiş, Rusya desteklemiştir. Fransa da bakınca... Hatta Beyrut'tan yüksek komiser Georges-Picot geliyor, Sykes-Picot'un şeyi... Görüşüyorlar falan. Sonra Bouillon var, Atatürk ile dost oluyorlar neredeyse. Fransa da bir süre sonra desteklemiştir. Ajan olacak olsa da İngilizlerin ajanı olmasına gerek yok. Osmanlı İmparatorluğu zaten yıkılmıştı. Osmanlı'nın yıkıldığını kabul etmek istemeyen de padişaha laf söyletmemek istiyor da, yıkan da padişah değil aslında İttihat ve Terakki'ydi zaten."
ÖNE ÇIKAN VİDEO

Öte yandan programda Gürkan'ın M. Kemal'in barışa uymayan 'asi' komutanlardan olduğu imasında bulunmasına rağmen, İngiliz birliğinin M. Kemal'e neden selam verdiği ise tartışma konusu oldu.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Faruk Alci

Ingilizlerle savas yoktu. Cunku savasmak icin gucunuz yoktu. Adamlar zaten istila isgal etmisler savasamazsin. Savasirsan isyat etmis sayilirsin. Yunanistanin toplam nufusu o zaman zaten 2 milyon. Bu adamlarin nesiyle savasmislar. Birde adini buyuk taaruz koymuslar. Nesi buyukse.

Doğrudur

O'nu Tüm dünya selamladı.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23