• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Ermenistan ve Azerbaycan yönetiminin açıklaması: Yeni sınır yolu çizimi ile ilgili radikal bir karar verildi

Yeniakit Publisher
2024-04-23 18:45:00 - 2024-04-23 19:20:49
Ermenistan ve Azerbaycan yönetiminin açıklaması: Yeni sınır yolu çizimi ile ilgili radikal bir karar verildi

Ermenistan ve Azerbaycan normalleşme çabalarının bir parçası olarak sınır çizimine başlandığını duyurdu.

Geçen hafta, Sovyet dönemi haritalarına dayalı sınır belirleme konusunda ilerleme kaydedeceklerini teyit eden iki ülke içişleri bakanları, salı günü itibarıyla sahada sınır belirleme çalışmalarının başladığını belirtti.

Azerbaycan, uzman grupların "arazinin jeodezik incelemesine dayalı olarak koordinatların netleştirilmesi" çalışmalarını yürüttüğünü ifade ederken, Ermenistan tarafı ise sınır belirleme sonucunda "Ermenistan'ın egemen hiçbir toprağının Bakü'ye devredilmeyeceğini" kaydetti.

Bununla birlikte 19 Nisan'da Ermenistan 1. Karabağ Savaşı'nda işgal edilen Bağanis (Ermenistan)-Bağanis Ayrım (Azerbaycan), Voskepar (Ermenistan)-Aşağı Eskipara (Azerbaycan), Kirants (Ermenistan)-Heyrimli (Azerbaycan) ve Berkaber (Ermenistan)-Kızılhacılı (Azerbaycan) köylerini iade etmeyi kabul etmişti. Bu kabulün ardından sınır hattının bu köyler arasından geçmesi seçeneği kuvvetlenmişti.

"Yeni bir savaştan kaçınmak için" Azerbaycan ile kalan sınır anlaşmazlıklarının çözülmesi gerektiğini savunan Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, 1992'den beri bölgede görev yapan Rus sınır muhafızlarının da yerini Ermenistan ve Azerbaycan sınır muhafızlarının alacağını duyurdu.

Geçen sonbaharda Azerbaycan birlikleri, Dağlık Karabağ bölgesini Ermeni ayrılıkçılardan yıldırım harekatıyla geri alarak bölgenin kontrolü konusunda otuz yıldır süren kanlı bir çatışmayı etkili bir şekilde sona erdirdi.
ÖNE ÇIKAN VİDEO

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Şeyh Şamil bu

O yapay ermenilere peşkeş çekilen Türk toprakları aslına dönecek. Ermeni itleri de ya bize itaat edecek ya da def olup gidecekler. Başka bir yolu yok.

Gültekin

BÜTÜN DÜNYA DEVLETLERİ KENDİ ARALARINDAKİ SORUNLARI, İKİLİ GÖRÜŞMELERLE ÇOK DAHA KOLAY ÇÖZÜLÜR, DOĞRU OLAN YOL BUDUR, DİPLOMASİDE TARAFLAR İYİ NİYETLİ OLURSA ÇÖZÜLEMEYECEK HİÇ BİR SORUN OLMAZ, SORUN SORUNLA HİÇ ALAKASI OLMAYAN ÜÇÜNCÜ DEVLETLERİ İŞE KARIŞMASI TARAF OLARAK İŞLERİ KESİNLİKLE ÇIKMAZA SOKUP İŞİ SAVAŞIN EŞİĞİNE VEYA SAVAŞA KADAR BİLİNÇLİ, GETİRİYORLAR, ÇÜNKÜ ONLAR BAŞKA TÜRLÜ SİLAH SATAMAZLAR, TARAF DEVLETLER BU KONUDA ÇOK DİKKATLİ OLURLARSA HER TÜRLÜ SORUN ÇÖZÜLÜR, YETER Kİ BAŞKALARINI KARIŞTIRMASINLAR, KENDİ SORUNLARINI ANCAK VE YALNIZ KENDİLERİ ÇÖZER.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23