Reis-i Cumhur Erdoğan'ın İstiklal Marşı çıkışı akıllara bu besteleri getirdi

Reis-i Cumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın İstiklal Marşı bestesinin değişmesi gerektiğine yönelik sözleri, İstiklal Marşı’nın geçtiğimiz dönemlerde yeniden bestelenmiş versiyonlarını akıllara getirdi

14 Mart 2018 Çarşamba 16:15

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe'de 46. Muhtarlar Toplantısı'nda İstiklal Marşı’nın bestesine ilişkin konuştu. Marşın bestesinin değişmesi gerektiğine vurgu yapan Erdoğan, "En büyük üzüntüm bu emsalsiz marşın hakiki manasını yüreklere nakşedecek bir bestenin bulunamamış olmasıdır. O beste ile güftenin birbirini tamamlaması çok önemlidir. Burada bestekarlara büyük iş düşüyor. Temenni ediyoruz ki o da çıkar.” dedi.

Erdoğan’ın İstiklal Marşı’nın bestesiyle ilgili çıkışı, geçtiğimiz dönemlerde marşın yeniden bestelenmiş versiyonlarını akıllara getirdi.

 

Haber Tarihi: 14 Mart 2018 Çarşamba 16:15

YORUM YAZ

 • DENİZ GEZMİŞDENİZ GEZMİŞ8 ay önce
  Mustafa İslamtürk kardeşim çok yaşa kopardın beni.çok yaşa aynen her kelime ve noktaya dahi katılıyorum.
 • KubilayKubilay9 ay önce
  Allah bu millete bir daha ne güftesi ile ne bestesi ile yeniden İstiklâl Marşı yazdırmasın.
 • Mustafa İslamtürk Mustafa İslamtürk 9 ay önce
  Okunurken marşı anlayamamak için ne gerekirse yapmışlar. Allah aşkına korkma sönmez bu şafak deyip sonra larda yüzen alsancak demek de nedir. o be deyip durup sonra nim milletimin demek nedir. Sonra dir o benim milletimin dir ancak diye heceleyip duruyoruz. Bu tarzda okumak marşın anlam bütünlüğünü bozuyor. Okunurken kimse marşı hissedemiyor. Larda yüzen alsancak. Nim milletim. Dir o benim milltemin dir ancak. Okurken biraz dikkat edin anlayacaksınız. Müzik öğretmeni olmaya gerek yok yanlışı görmek için. Senelerdir eleştirdik çok şükür devlet büyüğümüz çıktı da eleştirdi. İnşallah gerekli çalışmalar yapılır. Şimdi marşa da el attılar diye ortalarda cahilane konuşanlar çıkacaktır. Fakat biz zamanında yapılan yanlışları düzeltmezsek kim düzeltecek.
 • YusufYusuf9 ay önce
  Bu AKP nin amacı nedir biri bana söyleyebilir mi?
 • vatandaşvatandaş9 ay önce
  İlahinin yeri ayrı marşın yeri ayrı. Şimdiki beste çok güzel. Uyuşuk istiklal marşı olmaz.
 • Sabri GÜÇSabri GÜÇ9 ay önce
  Bir müzik öğretmeni olarak affınıza sığınarak İstiklâl Marşı ile ilgili teknik bilgi verebilirim..Şöyle ki; İstiklâl Marşı'nın sözlerinde esasen kendi içinde bir sıkıntı yok.Lakin beste Marş usulü olduğu için prozodi (söz cümlesi ve müzik cümlesi uyuşumsuzluğu ) oluşmuştur.Oysa müzik de başlı başına şaheser.Yıllar önce eski kültür Bakanı Namık Kemal Zeybek de bestesinin değiştirilmesi hakkında bir çok defa beyanatta bulunmuştur.Ama itiraf edeyim ki zor bir marş..hem yetenek hem de iyi bir eğitim gerektirir.Ama bütün dünya bu şekilde kabul etmiş.Ve yaklaşık yüz yılı bulan bir geçmişi var. Bence değiştirilmemeli.Toplumu yaralar.Yaklaşık yüz yıldır bu haliyle gururla okuduk.Damarlarımızda kadar işledi..Yazık olur..
 • Sabri GÜÇSabri GÜÇ9 ay önce
  Güfte söz demektir.Değiştirilmesi istenen bestesidir sözleri değil
 • Ali HaydarAli Haydar9 ay önce
  İSTİKLAL MARŞININ ÖZGÜRLÜK BESTESİ, CANDAN İÇTEN BİR BESTEYE SAHİP. VE ÇOK HOŞ TABİR MÜZİĞİ VAR. BEĞENDİM.
 • Sina SALIKSina SALIK9 ay önce
  Batı tekniği açısından şu andaki beste muazzam güzelliktedir ve kendi adıma uluslararası törenlerde çaldığında gerçekten gururlanırım. Diğer önde gelen büyük ülkelerin saçma sapan marşlarının yanında gerçekten muazzam bir eserdir ve insanları kesinlikle etkiler. Ama tabi şarkı sözleri ile uyumsuz gibi duruyor. Larda yüzen alsancak gibi mesela. Ama beste gerçekten içindeki modülasyonlarla hem çalması hem dinlemesi çok zevklidir. Gitar çalan biri olarak en çok çalmaktan ve arasına süslemeler katmaktan zevk aldığım eserlerden biridir. Tabi batı tekniği ile yazılmıştır bir şey diyemem. Umarım yerine gelecek olan bundan daha iyi olur ama şu an bence dünyadaki en güzel marşlarda ilk üçe rahat girer.
 • MuhammedMuhammed9 ay önce
  berbat. Önceki daha iyi
 • ENGİN CANENGİN CAN9 ay önce
  HEPSİ KÖTU. ŞUANKİ MEVCUT İSTİKLAL MARŞIMIZIN GÜFTESİ BESTESİ HERŞEYİ DAHA GÜZEL. NE SAÇMALIKTIR BU YA. DURDUK YEREİSTİKLAL MARŞININ GÜFTESİMİ DEGİŞİRMİŞ...
 • Mehmed BesniMehmed Besni9 ay önce
  Suan ki bestede kelimeler param parca biryerde bagiriyorsun biryerde kisiyorsun cumleler karma karisik gercekten bu beeteyi oldum olasi sevmedim okul hayatimdada millet bayginlasa bayginlasa okuyo hickimseye sozleri gecmiyordu inşaAllah guzel bir beste bulunur.

Günün Karikatürü

9 Aralık 2018