• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Erdoğan'dan karne saldırısına açıklama

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Diyarbakır’da bir karne dağıtım sırasında yapılan saldırı için, bunların ne denli ahlaksız, alçak, adi girişimler içinde olduklarını ortaya koyduğunu söyledi.

Yeniakit Publisher
2016-01-22 14:38:04 -
Erdoğan'dan karne saldırısına açıklama

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Diyarbakır'da bir karne dağıtım sırasında yapılan saldırı, bunların ne denli ahlaksız, alçak, adi girişimler içinde olduklarını ortaya koyduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, cuma namazını Kısıklı'da bulunun evinin yakınındaki Akabe Camii'nde kıldı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Valisi Vasip şahin eşlik etti. Öğrencilerin karneleri inceleyen Erdoğan onlarla fotoğraf çektirdi. Çocuklara hediye verildi. Erdoğan daha sonra basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

"SÖZDE AKADEMİSYENLER KİMLERİN YANINDA OLDUKLARINI ÇOK AÇIK NET ORTAYA KOYUYOR"

Diyarbakır Bağlar'da bulunan Çelebi Eser Ortaokulu'na atılan el yapımı patlayıcı nedeniyle beş çocuğun yaralandığı saldırıyla ilgili, "Bugünkü saldırı bunların ne denli ahlaksız, ne denli alçak, ne denli adi girişimler içinde olduğunu açık ve net biçimde ortaya koyuyor. Bin 128 imzaya çok ilginç bir cevaptır ve bu akademisyenler, sözde akademisyenler kimlerin yanında olduklarını çok açık net ortaya koyuyorlar. Karnelerini alan öğrencilere yapılan adice saldırının arkasında bunlar var. Bunların öğrenciyle, talebiyle ne denli ilgili ve alakalarının oldukları ortada. Bu şunu ortaya koyuyor: "biz buyuz, bizim vasfımız bu, bizim öğretmenlik gibi bir derdimiz yok, biz terörün yanındayız teröristin arkasındayız" ve bugünkü olay bunun yaşama bir kez daha geçtiği bir olaydır. Okullarımızı yaktılar mı yaktılar, askerlerimizi şehit ettiler mi ettiler, ambulans şoförlerimizi şehit ettiler mi ettiler. Tüm bunlar ortada. Bugünkü olay da bunun adeta bir zirvesi. Tek tesellimiz şuan itibariyle yavrularımız arasında şehit düşen yok, durumlarının iyi olduğunun haberini aldım"diye konuştu.

"BANA İSTİŞARE EDİLDİĞİ ZAMAN SÖYLEYECEĞİM ŞEY 'GEREK YOK' OLACAK"

Bakanlı sayısının arttırılmasıyla ilgili sorulan bir soruyla ilgili Erdoğan, "Bu süreci 3 kademede değerlendirmiştik. Demokratik açılım, Milli birlik ve beraberlik ve çözüm süreci. İçeriği ise kuracağınız böyle bir bakanlığın içeriği böyle olacak. Bunun milli birlik ve beraberlik projesinin içeriği ne ise kuracağınız bakanlığında içeriği böyle olacak. Adı ne olacak bir bakanlık kurduk olacak. O bakanlıkta yapacağımızı şeyi proje kapsamında biz yürütüyoruz. Bundan sonrada yürüteceğiz. Hükümetimizin gündeminde böyle bir şey yok. Bakanlık sayısını çoğaltmak ülkede yürütmeyi güçlendirmenizi getirmez. Bana istişare edildiği zaman söyleyeceğim şey 'gerek yok'. Amerika 14 bakanlık yönetiliyor. Bizde bir ara 35 bakanlık vardı. Başbakan olduğumda 25'e indirdik çok da başarılı olduk" dedi.

"SURİYE'NİN KUZEYİNDE YANLIŞ YAPILANMAYA MÜSAADE ETMEYECEĞİZ"

Sınırda Rus askeri varlığına yönelik iddialarla ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Irak sınırından Akdeniz'e kadar olan bölgede bu tür farklı yapılaşmaya müsaade etmeyeceğimiz konusudur. Koalisyonlarla yaptığımız bir çalışma var. bölgede hassasiyetlerimiz devam ediyor. Bu konuda hassasız. Sürekli olarak koalisyon güçlerine söylediğimiz terör örgütlerinin hiç birinin birbirinden farkı yok. Bunlara karşı da tavrımız aynı olacak. Yarın bunları sayın Biden ile görüşeceğiz. Salı günü Obama'yla yaptığımız görüşmede ele aldık. Amerika'yla bu süreci işleteceğiz. Buradaki ortak tavır Suriye'nin kuzeyinde bu tür yanlış bir yapılanmaya fırsat vermemek olacak" diye konuştu.

PYD'nin Fırat'ın batısına geçtiği yönündeki iddiaların dedikodu olduğunu söyleyen Erdoğan, "Bu tür şeylerin olduğu söyleniyor. Bunlara müsaade etmedik etmeyeceğiz. Operasyonlarla buna fırsat vermedik" dedi.

"ZANA'NIN GÖRÜŞME TALEBİ OLDU"

HDP Ağrı milletvekili Leyla Zana'nın kendisinden görüşme talep etmesiyle ilgili Erdoğan, "Böyle bir talebi oldu. Arkadaşlarıma bu konuyu değerlendirelim dedim. Kanaatim kabulden yana" şeklinde cevap verdi.

Torunlarının takdir aldığını söyleyen Erdoğan, açıklamalarının ardından camiden ayrıldı. 

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23