Erdoğan talimat verdi! Ramazan'da gıda fiyatları düşecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Talimat verdim pahalı satışı önleyeceğiz” açıklamasına ilişkin konuşan TESK Başkanı Bendevi Palandöken, Ramazan ayında gıda fiyatlarının düşeceğini belirtti.

19 Nisan 2019 Cuma 09:01
Erdoğan talimat verdi! Ramazan'da gıda fiyatları düşecek

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Başkanı Bendevi Palandöken, Cumhurbaşkanı Recep Erdoğan ile sebze meyve fiyatları konusunda gerçekleştirdikleri görüşmenin detaylarını anlattı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın fiyatların düşünülmesi konusunda kararlı olduğunu söyleyen Palandöken, Ramazan ayında fiyatların düşeceğini belirtti. Aralarında Palandöken’in de bulunduğu Türkiye-AB Karma İstişare Komitesi Türkiye kanadı üyeleri hafta içinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüştü.

Vatandaşa uygun fiyat

“Sayın Başkan bu konuda kararlı.” diyen Palandöken şunları söyledi: “Cumhurbaşkanımız, vatandaşın pahalıya ürün satın almasına, üreticinin de malını değerinin çok altında satmasına kimsenin hakkı olmadığını söyledi. 2 milyon esnaf sanatkarın sahada en ücra köşede vatandaşa uygun fiyata ürünleri ulaştırabilecek. Tüm gıda maddelerini, kooperatifiler aracılığı ile esnaf satacak. Bu piyasada istikrarı sağlayacak.”

Yeni düzenleme yolda

Fiyat istikrarına vurgu yapan Palandöken, “Önümüz Ramazan. Fiyatların gerilediğini izleyebileceğimiz bir mevsim olacak. Bu sene maalesef bir şansızlık oldu. Seraların bir bölümü sel altında kaldı. Tabi bu arada fırsatçıların da önünün kesilmesi için de tanzim satış devreye girdi ama piyasa istenilen ölçekte rahat edemedi” dedi.

Meclis açılır açılmaz, önümüzdeki haftadan sonra Hâl Yasası, Perakende Yasası gibi düzenlemeler için ilgili bakanlıklara talimat verdiğini’ aktaran Palandöken, vatandaşın tedirgin olmamasını, fiyat artışlarının nereden nasıl kaynaklandığının bilindiğini söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın alınacak önlemlerle ilgili olarak sözlerini özetleyen Palandöken şöyle konuştu: “Bu tür fiyatlarda hareketlilik sağlayanlarla ilgili mücadele edilecek. Hem kanunen hem piyasa düzeni içinde bu mücadele yapılacak. Vatandaşın tedirgin olmasına gerek kalmadığını söyleyebilirim. Tanzim satışları artık esnaf yapacak. Fiyat istikrarını sağlanacak.”

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 19 Nisan 2019 Cuma 09:01

YORUM YAZ

 • 1 ay önce
 • 546454641 ay önce
  Tekrar tekrar söylüyorum hal denetimlerini sıkıştırarak vergiyi tabana yayarak bu ekonomi düzelmez yapılacak iş kısa vadede üreticiye ürününü satabileceği alan gösterip üretici ile alıcıyı karşılaştırmak ama kısa çözüm olur Uzun vadede serbest piyasa ekonomi kurallarınınuygulanması liyakat adalet işleri vb yapısal reform ve tabiki halka düşen de bi miktar kemer sıkma kim ne derse desin kemal dervişin bıraktığı kemer sıkma politikaları, babacan, şimşek gibi adamların çalışmaları ekonomiinyi ayakta tuttu
 • hakakathakakat1 ay önce
  şimdiye kadar nerede idiniz ..her şey çok pahalı ucuz hiçbir şey yok yok yok
 • ArnavutArnavut1 ay önce
  Esnafın şerrinden Allah dar gelirliyi muhafaza etsin.Gözlerini doyursun.Bir kilo soğanı 9 liraya çıkardılar.İnsaf
 • hkhkhkhkhkhk1 ay önce
  Ben de kendisine talimat veriyorum şimdi... Yeter artık benim vergilerimi çarçur ettiğin, yandaş müteahhitleri zengin ettiğin... bırak artık.!!!!!!
 • AlperAlper1 ay önce
  Ne düşecek acaba ? Her şey de %250 zam var nereye indirecekp
 • Abdullah Abdullah 1 ay önce
  mumkunse surekli dussun. Bu nedir mahvolduk.artik kim var bu artisin arkasinda ne olur onleyin.bu fiyatlar hukumete cok.zarar veriyor.
 • NihalNihal1 ay önce
  Dar gelirlinin cebine dokunmanın bedeli ağır oluyor.
 • cengiz akcengiz ak1 ay önce
  SIKINTI BURDA ZATEN REİS TALİMAT VERMEYİNCE İŞLER YÜRÜMÜYO NE DEMEK REİS TALİMATI VERDİ İLGİLİ BÜROKRATLAR NE İŞE YARIYO BUNLAR DEVLETTEN NİYE MAAŞ ALIYO MAKAM CAKASI SATIYOYANİ ALLAH GÖSTERMESİN TAYYİP ERDOĞAN A Bİ ŞEY OLSA BİTTİK BİZ öylemi
 • Abdulcabbar Abdulcabbar 1 ay önce
  Allah aşkına Reisim fiyatı miyatı bırak....şu ak partinin Bağırsaklarını temizle mahvolduk...sana ulaştırıyorlar belli ama belediyelerin içi Çöplük gibi oldu ki bu darbeyi Allah sana vurdu...elin adamıbelediyenin önünde bira şişelerini havaya kaldırarak, pkk posterlerinde orada burada dolaştırarak malı almış gidiyor...Allah aşkına şu Ak partiyieskiden olduğu gibi, hırsızlığa zerre kadar bulaşmamış, helal süt emmiş insanlarla revize et Allah aşkına ... yoksa bu işin sonu kıyamet gözüküyor...Zira Allah bu dünyayı ne münafıklara bırakır, ne de dinini çil. çil altına satmış bahtsızlara bırakır...
 • AlperenAlperen1 ay önce
  Öyle bir sunuluyorki başkan olağan üstü gcün sahibi emredip parmağını şaklatacak fiyatlar düşecek..Siz patates soğanda bile aciz duruma düştüyseniz eyvah eyvah!
 • Başoğlu IYI Başoğlu IYI 1 ay önce
  Üretemeden nasıl düşecek ? Bu maliyetlerle nasıl üreteceğiz ? Ramazan'da her şey daha da pahalı olacak. Dolar aldı başını gidiyor. Soğan ithal ettiniz,yine 10 lira.
 • cemcem1 ay önce
  reiz bir talimat verde şu sigara içki benzin fiyatları düşsün lütfen
 • cemcem1 ay önce
  talimatla fiyat düşseydi soğan 10 TL patates 7 TL olmazdı
 • nadim hatipoğulları nadim hatipoğulları 1 ay önce
  MÜBAREK CUMA GÜNÜNÜN VE BERAT GECESİNİN YÜZÜ SÜHÜRMETİNE ALLAHCC MÜSLÜMAN ALEMİNE MÜSLÜMAN TÜRK MİLLETİNEİNSANLIK ALEMİNE VE ÜLKEMİZE REİSİMİZE YARDIM ETSİN İÇ VE DIŞ DÜŞMANLARIN ŞERRİNDEN KORUSUN DOĞRULUKTAN AYIRMASIN HİZMETLERİNİ İNSANLIK ADINA ÜMMET ADINA MÜSLÜMAN TÜRK MİLLETİ ADINA DAİM EYLESİN İNSANIMIZADA AKIL FİKİR VERSİN DÜŞÜNÜN EY MÜSLÜMAN TÜRK MİLLETİ İNSANIMIZ İÇ VE DIŞ DÜŞMANLAR NİYE SALDIRIYOR NİYE İÇERDEKİ İŞ BİRLİKCİLERİ İŞTUTUYOR AZICI DÜŞÜNÜN EVET REİSİN HER YAPTIĞINA DOĞRU DEMİYORUZ İNSANDIR MUTLAKA HATA YAPACAKTIR BEŞER AMA BU KADAR GÜZEL İŞLERİN YAPILMASI SİLAH SANAYİNDE BAZI BAŞARILAR İÇ VE DIŞ DÜŞMANLARIN GÖZÜNÜ KORKUTUYOR DİKKAT EDİN UYANIK OLUNMANI ZAMANI DIŞVE İÇ DÜŞMANA FIRSAT VEMEYELİM .MÜBAREK BERAT KANDİLİNİZİ KUTLAR HAYIRLI GÜNLER DİLERİM.
 • AAAA1 ay önce
  TAYYİP ERDOĞAN BU TARIM BAKANI BAKANOĞLU BAKANA SORMUYORMU ALTI ÜSTÜ BİR PATATES SOĞAN KARDEŞİM BU KADARINIDAMI HALLEDEMİYORSUN DEMİYORMU SIKINTI AYLARDIR DEVAM EDİYOR TAYYİP ERDOĞANIN ÖNDERLİĞİNE ÜLKENİN ÜMMETİN İHTİYACI VAR AMA İŞİ EHLİNE VERMEZSEN BÖYLE İŞ YAPTIRAMAZSIN BÖYLECE KAYBETMEYE BAŞLARSINYÜZYIL YENİDEN KURGULANIRKEN BİZ HALA NEREDEYİZ TAYYİP ERDOĞAN NASIL BU EŞ DOST AKRABA İŞLERİNE MÜSADE ETTİ ANLAMADIM BÖYLE BAŞARI OLMAAAAZ
 • BulentBulent1 ay önce
  Ne yazıkki ülkemiz artık gıdanın ucuz olduğu bir ülke değil.Marketler ilk açıldıkları yıllarda ucuzdu çoğalıp piyasayı ele geçirince fiyatı belirleyen güç haline geldiler.Geçen sene Ramazan ayının ilk günü markete gittim biraz meyve almak için bütün meyvelerde fiyat yaklaşık 10 tl içimden küfredip çıktım.Yılbaşında indirim yaparlar Ramazanda fahiş fiyat.Üreticiden tüketiciye serbest pazarlarda olması lazım.
 • RukiyeRukiye1 ay önce
  Bunca yillik iktisatciyim finansciyim hayatimda ilk defa talimatla fiyatlarin dusecegini duyuyorum. Fiyatlar düşecekdüş...hop oldu bitti. Eskiden tak diye emrediyor şak diye yapiyorum diyen bir pasa vardi. Takşak paşa diye ad takmislardi sonradan. Madem bu kadar kolay bu is ne gerek var iktisat politikalarina, merkez bankasina,maliye ve hazine damatlıgına pardon bakanligina falan. Dua edin de tak-şak baskan diye alay konusu olmayin
 • tarıktarık1 ay önce
  bbu fiyatlara karnımızı doyuramıyoruz.tanzim satıştada ürün yok.bimdeki ucuz kıymada 50 milyona dayandı.siz suriyelileri doyurun.
 • AhmetAhmet1 ay önce
  Talimat ile fiyat mı düşer. Hal yasası neden 15 senedir konuşulur da çıkarılmaz. Bırakın artık laf-ı güzaf-ı da adam akıllı icraat yapın.
 • karamanlıkaramanlı1 ay önce
  talimatla oluyordu da, niye bugüne kadar bekledik? o zaman bir kaç talimat ta faiz benzin vb...için de bekliyoruz..
 • LeventbayLeventbay1 ay önce
  He he düşecek fiyatlar seçimden başınızı kaldırıp bakatsanız tabi her iki günde bir akaryakıta zam varken nasıl olacak bu dolarda artarken ... bak senin çiftçin tohumundan mazotuna gübresine kadr ithal . Bu nasıl olacak anlatta inanalım
 • Kerem SerezKerem Serez1 ay önce
  Ramazan donemi, tarlalarda uretimin artmaya basladigi donem, tabiki de fiyatlar gerileyecektir uretimin artmasindan dolayi. Bunu, Hukumet BIZ BASARDIK seklinde gostermesi cok uzucu.AKP ye gonul vermeye baslamistim son zamanlarda ama vazgectim.Bu aciklamayi Tarim Bakani yapmaliydi, neden geri planda durmayi tercih ediyor anlamadim.
 • ÖğrenciÖğrenci1 ay önce
  Zaten 1 ay sonra hasatlar yapilacak belki daha erken o zman fiyatlar dusecek,zamaninda yapmasi gerekirdi bunlari, hasatlar yapildiktan sonra zaten duser fiyatlar biz 10 liraya domates alirken nerdeydiler.
 • AbdullahAbdullah1 ay önce
  Ya bunlara hala inan kaldı mı? Tanzim satış bile düşüremedi ki onu sadece seçim için yapmışlar. Mazot, gübre, işçilik hala pahalı. Üretici nasıl fiyat düşürecek?
 • 657 korur657 korur1 ay önce
  Pazardaki içi-dışı ilaçlı olan elma ve diğer meyveleri neden sattırıyorsunuz? Her vatandaş yanında ilaçlı mı diye tahlil yapan laboratuvarı cebinde mi taşıyacak? Birileri işini yapmıyor, olan vadandaşa oluyor. Zehirlendikten sonra fiyatından bana ne.
 • DusununDusunun1 ay önce
  Kıdem tazminatını konuşmuyor. Umarım fona falan aktarmazlar yoksa alacakları oy yarı yarıya düşer.
 • ihsanihsan1 ay önce
  mevsimde bolluk zamanına girecek fiyatlar düşer
 • hsnhsn1 ay önce
  günaydın sayın başkan günaydın istanbul gitti ankara gitti antalya gitti siz şimdi mi fiyatları düşüreceksiniz. yazık çok yazık iki yıldır adamlar milletin boğazını sıktı piyasaya gıda maddesi gitmesin diye bilinçli olarak stoköuluk yaptı adamlar ki millet hükümetten soğusun ve başardılar en az 5-6 puan bu pahalılıktan gitti oylar ve verdiğiniz,halde tutulmayan sözler ile emeklilerin geçim sıkıntısı tüm bunlar güzide üç ilimizin chp hdp malum zihniyetin eline geçmesine neden oldu
 • vatandaşvatandaş1 ay önce
  Düşmez bu aç zenginler olduktan sonra
 • TayyipTayyip1 ay önce
  Tamam hadi inandik.
 • Vatandaş Vatandaş 1 ay önce
  Reis kusura bakma ama , geç kaldın atını alan üsküdara geçti , zaten sezon geldi zaten çoğu sebzeler ucuzlayacak .
 • YasinYasin1 ay önce
  Sevgili Reis Dün yine gıda ürünlerini zamladılar.Artık El atacağını nerden anlıyorlarsa.%50 yükseltip %10 mantığı halk artık yemiyor
 • Hayrettin HatunoğluHayrettin Hatunoğlu1 ay önce
  Fiyatlar patates ve soğanın fiyatı gibi düşerse yandı millet. İki lira olacak dediniz sekiz lira oldu.
 • Sedat TaktakSedat Taktak1 ay önce
  Bakın işte başkanlık sisteminin nimetleri bunlar. Bir talimatla meyve sebze fiyatları düşürülebiliyor. Niye daha önce bu talimatı vermedi de millete kilosu 8-10 TL'den soğan yedirdi diye sormayın sakın. Yani fiyat düşmesi yazın gelmesine bağlı olmasın sakın diye şüpheye kapılmayın. Yazın gelmesi ile alakası yok. Herşey sayın Erdoğan'ın talimat vermesine bağlı. Bizimkiler dizisinde "Tak tak Sedat" vardı, gençler bilmez. Aynı onun gibi bir talimat verir başkan "tak" meyve sebze fiyatları aynen yerde. Hadi afiyet olsun yiyin şimdi.
 • ÖzkanÖzkan1 ay önce
  Bu fiatlar talimatla düşer mi? Fiat artışı nedenlerini masaya yatırın ve uzun vadeli çözüm üretin. Talimat vermek, bana padişahlığı hatırlattı!

Günün Özeti

Günün Karikatürü

26 Mayıs 2019