• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan flaş anayasa açıklaması!

Yeniakit Publisher
2024-05-28 14:57:00 - 2024-05-28 15:17:36
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan flaş anayasa açıklaması!

Sayıştay Başkanlığı Konferans Salonu'nda Sayıştay’ın 162. Kuruluş Yıldönümü münasebetiyle düzenlenen programda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni anayasa için, "gereği yapılacaktır" dedi.

Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şu şekilde;

TBMM'nin saygı değer başkanı, Sayıştay'ımızın değerli başkanı ve mensupları sizleri en kalbi duygularımla selamlıyorum. 162. kuruluş yıl dönümünde Sayıştay'ımızın siz güzide mensupları ile olmaktan memnuniyet duyuyorum.

Kuruluş yıl dönümü programlarımızda Türkiye'nin ne kadar köklü devlet geleneğine sahip olduğunu hatırlıyoruz. Kurumumuz çatısı altında görev yapmış, Türkiye için fedakarca çalışmış herkesi şükranla yad ediyorum. Mesuliyeti büyük olduğu kadar devletimiz için kritik vazifeyi yerine getiren kardeşlerimi gönülden tebrik ediyorum.

Yasal ve anayasal güvenceye sahip olmak gevşeme nedeni değil daha fazla hassasiyet gerektirir. Ülkeye hizmet yolunda rehavete yer yoktur. Görevini yapmamanın hiçbir bahanesi olamaz. devlet işleri samimiyet ve özveri ile icra edilmelidir. Devlet erklerimizin tamamı millete efendilik için değil hizmetkarlık yapmak için vardır. Milletin takdiri ile geldiğimiz görevlerde bu anlayışla hareket ettik. Amacımız milletimizin eşit şekilde kamu hizmetlerinden yararlanması oldu. Kamu hizmetlerinin kalitesini yükselttik. Hantal devlet yapısından çevik devlete geçilmesi için gayret gösterdik. Bürokratik vesayeti de ülkemiz için tehdit kaynağı gördük. Vatandaşa tepeden bakanlara, insanımıza hizmet yerine eziyet edenlere hukukun gereğini yapmaktan asla çekinmedik. Bugün de yüksek sorumluluk bilinci ile hareket ediyoruz. Son günlerde vatandaşın şikayetlerinin çoğaldığını görüyoruz. Bazı sorunlarla karşılaşılması gayet tabidir. Ama bunlar işi ertelemenin mazereti olamaz. Halktan, sorunlardan kopuk eski alışkanlıkların tekrar baş göstermesine izin veremeyiz. Bu tür yollara tenezzül edenlerin gözünün yaşına bakmayız. Bu anlayış ile kendimizi sürekli hesaba çekiyor, sıkıntı varsa ortadan kaldırmak için çalışıyoruz. Sorunları çözmek, daha kaliteli kamu hizmeti için kurumların karar verme mekanizmaları pek çok alanda atılabilecek adımların hazırlığı içindeyiz.

Cumhuriyetimizin ikinci asrına yelken açtık. Türkiye Yüzyılı parlak bir gelecek inşasını hedefliyor. Bu vizyon güçlü ve hesap verebilir siyasal sistem, güçlü ekonomik yapı anlamına geliyor. Çeşitli anayasa değişiklikleri ile kritik adımlar attık. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi millet ile devlet arasındaki bağı tahkim etti. Siyasi belirsizlik ortadan kalktı. Yönetimde güven tesis edildi. Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunda millet kararını verdi. Türkiye'ye vakit kaybettirecek tartışmalarını koalisyon görüşmelerinin hiçbirini yaşamadı. Yıllarca belirsizlik nedeniyle ekonomide, güvenlikte bedel ödeyen ülkemiz bu açıdan bunun tarihi kazanım olduğunu gördü. Elbette sistemin işleyişinde pürüzler olabilir. Bunları gidermek siyaset kurumu uhdesindedir. Sistemi iyileştirecek her türlü adımı atmaya hazır olduğumuzu söyledik. Eski sisteme dönüş polemiğinin millete hayrı dokunmayacak. Yeni anayasa meselesi gelecek vizyonumuzun parçasıdır. Türkiye'yi 82 anayasasından kurtarmak bizim için milli bir görevdir. Demokratik devlet yasasını ele alan siviller eliyle hazırlamak borcumuzdur.
ÖNE ÇIKAN VİDEO

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Az Söyle Öz Söyle

Sayın Cumhurbaşkanım kusura bakmayın ama yeni anayasayı bir an önce yapın. Bu millet gerçekten yeni ve sivil bir anayasayı hak etti.

müslüman ve kavgacı

chp nin kabul ettiği bir anayasanın eskisinden pek bir farkı olmaz.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23