Edirne Sarayı turizme kazandırılacak

Edirne'de İstanbul'un fethine kadar Osmanlı Devleti'nin yönetildiği, 2. Murat ve Fatih Sultan Mehmet'inde yaşadığı Edirne Sarayı, restorasyon çalışmasıyla canlanıyor.

17 Nisan 2018 Salı 11:20
Edirne Sarayı turizme kazandırılacak

Edirne Valisi Günay Özdemir, Fatih Sultan Mehmet'in de yaşadığı Cihannüma Kasrı'nda bulunduğu 7 katlı yapının ayağa kalkmasıyla birlikte sarayın turizme açılacağını söyledi.

2. MURAD BAŞLADI OĞLU FATİH BİTİRDİ

Edirne'de 1450 yılında dönemin Osmanlı Padişahı 2'nci Murat tarafından, Tunca Nehri kıyısında , şimdiki adıyla Sarayiçi bölgesinde inşaatına başlanılıp, Fatih Sultan Mehmet, tarafından 1475 yılında Cihannüma Kasrı'nın yapımıyla tamamlanan Edirne Sarayı, Kültür Bakanlığı ve Edirne Valiliği tarafından restorasyona alındı. Osmanlı'nın imparatorluğa geçiş dönemine ev sahipliği yapan Edirne Sarayı, Fatih Sultan Mehmet'in eğitim alıp yaşadığı saray olarak biliniyor. Edirne Sarayı'nın ana yapısını oluşturan en önemli yapısı olarak göze çarpan, 7 kat inşa edilen Cihannüma Kasrı, restorasyonla ayağa kaldırılırken, Kum Kasrı Hamamı, Adalet Kasrı ve saray mutfağı gibi önemli yapıları tekrar teşhir ve tanzim edilerek, dönemin değerli eşyaları konularak müze haline getirilip hizmete açılması planlanıyor.

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 17 Nisan 2018 Salı 11:20

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    24 Ocak 2019