• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Ebu Azrail çark etti: Peşmerge'yle savaşmak istemiyoruz

Şii milis gücü Haşd-i Şabi'yi komuta eden ‘Ebu Azrail’ lakabıyla bilinen Eyyub Falih Hasan, Peşmerge ile savaşmak istemediklerini belirtti.

2017-10-14 14:25:00 - 2017-10-14 19:38:13
Ebu Azrail çark etti: Peşmerge'yle savaşmak istemiyoruz

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) referandum kararı sonrası bölgede tansiyonun yüksek olduğu yerlerden biri olan Kerkük, dün Peşmerge ve Türkmen Haşd-i Şabi milisleri arasında çatışmalara sahne oldu. Irak Ordusunun da şehre yöneldiği belirtilirken, Peşmerge Bakanlığı'nın AB ve ABD'den yardım istediği haberleri geldi.

Haşdi Şabi'ye bağlı İmam Ali Ketibeleri 40. Tugay Komutanı “Ebu Azrail”, Irak Başbakanı Haydar Abadi'nin, Kerkük'e saldırı için hazırlık talimatı verdiğini ve önümüzdeki günlerde bölgede büyük olayların yaşanacağını ileri sürdü.

Ebu Azrail: Peşmerge Güçleri ve Kürtlere karşı savaşmak istemiyoruz

“Ebu Azrail” olarak tanınan Eyyub Falih Hasan, Irak Başbakanı Haydar İbadi başkanlığında, Bağdat'ta üst düzey komutanlarla bir toplantı yapıldığını, İbadi'nin Haşdi Şabi, Altın Kuvvetler, Federal Polis ve Irak Ordusundan birliklerin, başta Kerkük olmak üzere tartışmalı bölgelere saldırı için hazırlanması talimatı verdiğini söyledi.

Hasdan, toplantıya katılan İmam Ali Ketibeleri Komutanı Haci Şıbil Zeydi ile diğer komutanların, Kürtlerle savaşıp, Kürt kanı dökmek istemediklerini söylediğini belirtti. Ebu Azrail, “Şu an bütün güçler teyakkuzda. Üstlerimizden gelecek emirleri bekliyoruz. Emir geldiği an saldırıya geçilecek, tartışmalı bölgelere yayılacağız. Ancak hiçbir şekilde Peşmerge Güçleri ve Kürtlere karşı savaşmak istemiyoruz” ifadelerinde bulundu.

Önümüzdeki iki gün içinde bölgede büyük değişimler yaşanacağını öngördüklerini söyleyen Ebu Azrail, burayı korumaya hazır olduklarını söyledi.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23