• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Dünyayı ayağa kaldıran gelişme! Askerler intihar etti

İngiltere merkezli The Times gazetesi, Afganistan'daki savaştan dönen 14 İngiliz askerinin intihar ettiğini duyurdu.

Yeniakit Publisher
2020-03-09 19:24:00 -
Dünyayı ayağa kaldıran gelişme! Askerler intihar etti

Afganistan'da savaşan 14 eski İngiliz askerin, evlerine döndükten kısa bir süre sonra intihar ettiği ortaya çıktı.

İngiltere merkezli The Times gazetesine göre son iki ay içerisinde emekli veya halen hizmette olan 14 asker intihar etti.

Savunma Personeli ve Gaziler Bakanı Johnny Mercer, The Times’e verdiği demeçte, İngiliz gazilerin gecikmiş travma sonrası stres bozukluğu (TSSB) geçirdiğini dile getirdi.

Şarku'l Avsat'ın Independent Arabia kaynaklı haberine göre, kendisi de eski bir asker olan Mercer, Afganistan'da ‘en kanlı zamanda’ hizmet veren belirli bir birimi içeren son ölümlerden dolayı endişeli olduğunu söyledi.

Bakan, bu ifadeleri ile İngiltere’nin 2002-2014 yılları arasında Afganistan'da yürüttüğü Herrick Operasyonu'na katılan askerleri işaret etti.

453 askeri öldürülmüştü

2014 yılı sonunda, Herrick Operasyonu sırasında 453 İngiliz askeri öldürülmüştü.

Savunma Bakanlığı’na göre Şubat 2018’tan itibaren, daha önce Herrick Operasyonu’nda yer alan 29 asker öldü ve adli tıp uzmanları bunlardan bazılarının intihar ederek yaşamına son verdiğini bildirdi.

Mercer’a göre son intihar dalgası, İngiliz hükümetinin gelecek Nisan ayında başlaması beklenen gazilere yeni ‘zihinsel sağlık hizmetleri’ sunma planlarını hızlandıracak. Aynı zamanda TSSB, bağımlılık ve borç gibi konuları içeren ulusal sağlık hizmetleri programları tamamlanacak.

İngiliz hükümeti, geçen sene gazilerin intiharına yol açan risk faktörlerini inceleyecek araştırmalara fon sağlanacağını açıklamıştı.

Savunma Bakanlığı’nın gazilerle ilgili çalışmasının, ordudan ayrılanları kapsayacak şekilde genişletileceği ve intiharların etkin bir şekilde izlenmesini sağlamak için sürekli güncelleneceği de belirtilmişti.

Savunma Bakanlığı, Ekim 2018’de gazilerle ilgili çalışmayı duyurduğu esnada, dönemin Savunma Bakanı Tobias Ellwood, “Silahlı kuvvetlerimiz harika bir iş çıkarıyor. Vatanımızı güvende tutmak için hayatlarını riske atan her askere minnettarız” demişti.

Savunma Bakanlığı, Mercer’in The Times’a verdiği demeçte kullandığı ifadelerin kişisel görüşleri olduğunu ifade etti.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Vatandaş

Sömürgeci domuzlar bir şekilde belanızı buluyorsunuz
 • Yanıtla

mert

Ey kafirler orada masum ve mazlum Müslümanları canınızın istediği gibi şehit ettiniz, o gariplerin intikamı hem bu dünyada hem de ahirette siz zalimlerin yakasını bırakmıyacaktır İnşaallah. Allah topunuzun belasını versin İnşaallah.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23