• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Dünyanın haber beklediği firma itiraf etti: Kovid-19 aşısının dozajında hata yapıldı!

AstraZenaca ile Oxford Üniversitesi'nin geliştirdiği ve koronavirüse karşı yüzde 90 koruma sağladığı belirtilen yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısının dozajında hata yapıldığı duyurdu.

Yeniakit Publisher
2020-11-27 07:59:00 -
Dünyanın haber beklediği firma itiraf etti: Kovid-19 aşısının dozajında hata yapıldı!

AstraZeneca, Oxford Üniversitesiyle birlikte geliştirdiği Kovid-19 aşısının dozajında hata yaptıklarını açıkladı.

NTV'nin New York Times'tan aktardığı habere göre, ‘yüzde 90’a varan’ ifadesi, bazı bilgilerin eksik olması, neden ilk aşının yarım doz uygulandığı şeklindeki birçok soru üzerine AstraZeneca - Oxford Üniversitesi corona virüs aşısı hakkında birçok yeni açıklama geldi.

"Aşı dozajında hata yaptık"

AstraZeneca tarafı, aşının bilgilerinin eksik olduğu, yeni bilgiler almak için ek testlerin devam edip etmeyeceğine dair soruya, aşının son denemelerinde katılımcılara enjekte edilen aşı dozajında hata yaptıklarını kabul etti.

Birçok Bilim insanı ve endüstri uzmanı, AstraZeneca'nın başlangıçta verileri ifşa etme biçimindeki eksiklikler, aşının uygulanma şekli gibi birçok hatanın sonuçların güvenilirliğine olan güvenlerini aşındırdığının altını çizdi.

Acil kullanım izni verme ihtimali azaldı

ABD'deki yetkililer, aşının yüzde 90’a varan olarak açıklanan sonuçlarının yaşlıların verilerini yansıtmadığını açıklarken sonuçların net olmadığının altını çizdi. Yetkililer, ABD ya da başka ülkelerin onay verecek makamlarının AstraZeneca - Oxford Üniversitesi aşısına acil kullanım iznini hızlı bir şekilde verme ihtimalinin azaldığını ve bunun beklenmedik bir aksaklık olduğunu söylediler.

"Dozaj hatasını bir çalışan yaptı"

AstraZeneca sözcüsü ise Michele Meixell, denemelerin "en yüksek standartlarda yürütüldüğünü" söyledi. AstraZeneca'nın araştırma ve geliştirmeden sorumlu yöneticisi Menelas Pangalos tarafından yapılan açıklamada testleri ve aşının açıklanma şeklini savundu. Dozaj hatasını bir çalışanın yaptığını belirten Pangalos, “Hatayı farkettikten sonra aşıyı denediğimiz yerlere derhal haber verdik” şeklinde konuştu.

"Şeffaflık ve titizlikte zayıf not aldılar"

Florida Üniversitesi'nde biyoistatistikçi veaşı deneme tasarımı uzmanı olarak görev yapan Natalie Dean, "Açıklanan tüm bilgilerin nereden ve nasıl bir araya geldiğini anlayamıyorum" dedi. AstraZeneca ve Oxford'un "bildirdikleri aşı deneme sonuçları söz konusu olduğunda şeffaflık ve titizlik açısından zayıf bir not aldıklarını" yazdı.

Weill Cornell Tıp Koleji'nden mikrobiyoloji ve immünoloji profesör John Moore, "AstraZeneca, ilaç ve aşı denemelerinin sonuçlarının raporlanmasında standart prosedürden uzaklaşarak, aşısının sonucunu açıklarken İngiltere ve Brezilya'da iki farklı klinik çalışmanın sonuçlarını bir araya getirdi" şeklinde konuştu.

İki doz ortalama yüzde 70 koruma sağlıyor

Geçtiğimiz günlerde ingiliz ilaç şirketi AstraZenaca, Oxford Üniversitesi ile birlikte geliştirilen ve iki doz halinde uygulanan "AZD1222" adlı aşının ortalama olarak yüzde 70 oranında etkili olduğunu duyurmuştu. AstraZeneca tarafından yapılan açıklamada, uygulanan dozlardan birinin ise yüzde 90'dan fazla koruma sağladığı ifade edilmişti.

Geniş kapsamlı klinik çalışmalara, yarısı İngiltere'de, geri kalanı Brezilya'da olmak üzere 20 binden fazla gönüllü katıldı. İki doz aşı yaptıranlar arasında 30 Covid-19 vakası görüldü. Araştırmacılar, aşının ortalama olarak yüzde 70 oranında koruma sağladığını açıklamıştı.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Ulvi

Bu bir şey değil.Daha bu aşılar insanların başına ne gibi çoraplar örecek zamanla göreceğiz.İthal aşıların hiç birine güvenilmez.Yerli aşı olursa iyi incelenirse ve cumhurbaşkanıda bu aşıyı olursa olabilir.Unutmayın Çernobil felaketinden sonra bu ülkede sözde radyasyon yok diye bardak bardak çay içen bakanlarımız oldu.Oysaki daha sonra başta etkilenen yerlerin başında Karadeniz bölgesi olduğu anlaşıldı.Şimdide İçimizdeki aşı tamtamcılarına dikkatli yaklaşmak gerekir.Çünkü bizim ülkemizdede bilim küreselci akımın etkisinde.Genellikle batının borozanlığı yapılıyor.
 • Yanıtla

Akit okuru

Onlar sizin efendiniz, padişahınız Rabbinizin varlık fonunu bu milletten sakladığı gibi borsa hisselerinin satış rakamlarını sakladığı gibi sizin aklınız yetmez demezler kerameti kendilerinden bilmezler hatalarını kamu ile paylaşırlar. Kendilerini toplumlarının üstünde görmezler ve işte böyle kusurlarını bile kamuya itiraf ederler öyle kalkıp suçu başkasına atıp aldatıldık kandırıldık rezervlerden haberimiz yoktu damadımız bize haber vermemiş meğer demezler.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23