Dünyanın en uzun seçimlerinde kazanan belli oldu

Hindistan'da bir aydan uzun süren ve dünyanın gelmiş geçmiş en büyüğü olarak nitelenen seçimlerde kazanan Başbakan Narendra Modi'nin Hindistan Halk Partisi oldu.

23 Mayıs 2019 Perşembe 13:58
Dünyanın en uzun seçimlerinde kazanan belli oldu

Hindistan Halk Partisi (BJP) parlamentonun alt kanadı Lok Sabha'daki (Halk Meclisi) 542 sandalyenin 299'unu kazandı. Hindistan Başbakanı Narendra Modi, Twitter hesabında "Hindistan yine kazandı!" paylaşımını yaptı.

Hindistan'da Başbakan Narendra Modi'nin Hindistan Halk Partisi (BJP), ülkede 7 aşamada yapılan parlamento seçimlerinin galibi oldu.

Hindistan Seçim Komisyonu'ndan gelen ilk verilere göre, BJP, parlamentonun alt kanadı Lok Sabha'daki (Halk Meclisi) 542 sandalyenin 299'unu kazanmış, tek başına hükümet kurmak için gerekli çoğunluğa ulaşmış görünüyor.

Kesin sonuçlar bugün açıklanacak

Başbakan Modi seçim sonuçlarına ilişkin Twitter hesabında, ülke olarak birlikte güçlendikleri ve refaha ulaştıkları paylaşımında bulundu, "Hindistan yine kazandı!" ifadesini kullandı.

Seçimin kesin sonuçlarının en erken bu akşam açıklanması bekleniyor.

Hindistan'da dünyanın en uzun seçimi olan parlamento seçimleri 7 aşamada gerçekleştirildi ve seçimde yaklaşık 900 milyon kayıtlı seçmen oy kullandı.

Parlamento seçimleri, ekonomik reformlarının sonuçları tartışılan Hindistan Başbakanı Modi ve iktidardaki BJP açısından bir referandum olma özelliği taşıyordu.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 23 Mayıs 2019 Perşembe 13:58

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    25 Haziran 2019