• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Dünya'nın en şaşırtıcı eğitim sistemi Finlandiya'da

Fin eğitim sistemi; kısa okul saatlaeriyle, boş zamanlarıyla, düşük maliyetleriyle, bireyselliğiyle ve bağımsızlığıyla herkesin sahip olmak isteyeceği şartlara sahip.

Yeniakit Publisher
2015-12-11 14:38:00 -
Dünya'nın en şaşırtıcı eğitim sistemi Finlandiya'da

Finlandiya’da okula başlama yaşı 7. Yaş farketmeksizin Finlandiya’da her çocuk okula tek yürüyerek veya bisikletle gidiyor. Amaç 'bağımsız çocuklar' yetiştirmek.


Fin eğitim müfredatına göre öğretmenler ve öğrenciler kendi istekleri doğrultusunda eğitim ve öğretim programlarını değiştirme hakkına sahipler.

Fin eğitim sisteminde eğitimin ilk 6 yılı öğrencilere not verilmiyor. Yalnız; 16 yaşında ülke genelinde tek bir sınava giriyorlar.

Öğretmenler en az master derecesine sahip ve üniversite başarısı en yüksek %10’luk dilim arasından seçiliyorlar. Öğretmenlik toplum gözünde statüsü en yüksek mesleklerden... Ayrıca hiçbir öğretmenin performans nedeniyle işten atılması söz konusu değil. Kendilerini geliştirmeleri için fırsat veriliyor.

Öğretmenler de, yöneticiler de hemen hemen aynı maaşı alıyor. Bu sebeple eğitim maliyetleri oldukça düşük. Fakat 15 yıllık kıdemli bir öğretmen ortalama bir üniversite mezunundan daha iyi kazanıyor.

Öğrenmenin yerinin okul olduğu düşüncesine dayanarak öğrencilere ev ödevi verilmiyor.

Yeteri kadar iyi öğrenemeyen, okula uyum sağlayamayan veya öğrenim durumu programın ilerisinde olan çocuklar için bireysel ihtiyaçlarına göre öğrenme programları düzenleniyor. Verilere göre çocukların ortalama %30’u eğitim hayatlarının ilk dokuz yılında özel programlarla destekleniyor.

Öğrenciler günde ortalama 4 saat ders alıyorlar.Türkiye’de teneffüs olarak geçen süre 45 dk iken Finlandiya’da bu süre 75 dk’ya çıkıyor.

Fin kültürüne göre rekabet, üstünlük kazanmak diye birşey yok. Bu sebeple spora çokça yer verilmesine rağmen, karşılaşmalar yapacak spor takımlarına sahip değiller.

Finlandiya’da özel okul yok ve eğitim harcamalarının tümü devlet tarafından destekleniyor. Ayrıca okulların hemen hepsinin başarı düzeyi aynı.

Eşitlik kavramına çok değer verdikleri için zeka ve becerileri ne olursa olsun tüm çocuklar aynı sınıflarda okuyor.

İşte bu özellikleriyle Fin eğitim sistemi, herkesin sahip olmak isteyeceği şartlara sahip.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23