• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Dünyada bir benzeri daha yok! 10 saniyede kovid-19 teşhisi

Türk bilim insanları, dünyada bir örneği bulunmayan ve tamamen yerli olarak koronavirüs teşhisini 10 saniyeye düşüren nanoteknoloji ürünü bir tanı sistemi geliştirdi. Burundan sürüntü almayı tarihe karıştıracak sistem, virüsü hem erken evrede hem de yüzde 99 oranında güvenilirlikle teşhis ediyor, seri halde testler yapabiliyor.

Yeniakit Publisher
2021-01-01 21:00:00 -
Dünyada bir benzeri daha yok! 10 saniyede kovid-19 teşhisi

Bilkent Üniversitesi Ulusal Nanoteknoloji Araştırma Merkezinde (UNAM) Türk araştırmacılar tarafından Kovid-19 teşhisini 10 saniyede yüzde 99 güvenilirlikle ve burundan sürüntü almadan yapabilen nanoteknoloji temelli tanı sistemi geliştirildi. Dünya genelinde ilk olacağı belirtilen yüksek teknoloji ürünü Türk malı "Diagnovir" adlı sistemi anlatan Bilkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdullah Atalar, “PCR testlerinin yerini alabilecek hem de çok hızlı yani saniyeler içinde sonuç verebilen bir yöntem geliştirdik. Bu cihaz tamamen Türk malı. Türkiye'ye ait eşi bulunmayan bu teknolojiden bütün dünya faydalanacak. Bunu tabii hocalarımıza ve Bilkent UNAM'daki araştırma ortamına borçluyuz" dedi.

Dünyada ses getirecek

Seri halde testlerin yapılabileceği yeni teknolojinin Türkiye'de kullanılmaya başlamasının ardından dünyaya da yayılacağına işaret eden Atalay, "Önümüzdeki süreçte bu buluşun ülkemizde ve dünyada çok ses getireceğine inanıyoruz" ifadesini kullandı.

Bilkent Üniversitesi UNAM baş araştırmacılarından Dr. Bülend Ortaç ise fotonikçiler, malzeme bilimciler ve biyoloji alanında çalışan bilim insanlarından oluşan çalışma grubuyla optik yöntemleri kullanarak hızlı şekilde tanı sistemi ve kitinin geliştirilmesi için yürüttükleri çalışmanın 7 ay sürdüğünü belirterek, "Hem laboratuvarda yaptığımız hem de hastanede koronavirüs hastalarıyla yaptığımız testlerin yüzde 99 doğrulukla sonuç verdiğini gördük. PCR testi, hata payı yüksek ve hastalık başladıktan 2-3 gün sonra sonuç veren bir yöntemken bizim sistemimiz saniyeler içinde ve hastalığın erken evresinde sonuç veriyor, doğruluk payı ise yüzde 99'luk oran ile çok çok yüksek. Uluslararası patent başvurusu yaptık. Seri üretimi için gerekli altyapı yatırımlarına başlandı. 2 ay içerisinde kullanıcılarla buluşturulması planlanıyor” dedi.

UNAM araştırmacılarından Fizyolog Dr. Ali Aytaç Seymen de yeni tanı sisteminin hastadan alınan numune örneğinin pozitif olması halinde 5-10 saniye içinde, negatif durumda ise kontrollerin yapılarak 20-30 saniye içinde sonuç verdiğini belirterek, şunları söyledi:

Virüs varsa rengi değişiyor

“Sistem nanoteknoloji temelli olarak çalışıyor. Dünya genelinde bu sisteme benzer bir çalışmaya rastlanmadı. Teşhis ve tanı sistemi, virüs varlığında ışıma rengi değişen, bu sayede yüksek seçicilikte tespit yapabilen optik temelli bir yöntem. Bir biyosensör cihazına özel olarak geliştirilen patojen tespit çipi üzerinden, dinamik olarak floresan sinyali alınarak, patojenlerin saniyeler içerisinde tespit edilmesi sağlanıyor. Bir hastadan alınan örnek, özel bir solüsyonla karıştırıldıktan sonra patojen tespit çipi üzerine damlatılıyor, biyosensör cihazı tarafından ortamda patojen varsa, floresan sinyali alınarak yüksek doğrulukta patojen varlığını tespit ediyor.”

Bilkent Holding İş Geliştirme ve Strateji Grup Başkanı Tunç Batum da "Diagnovir" isimli sistemin hız ve doğruluk oranı olarak dünyada muadilinin bulunmadığına dikkati çekerek, "2 ay içinde öncelikle Türkiye'ye, sonrasında da dünyaya bu teknolojiyi sunacağız. Ülkemizde kullanılan PCR testleri yurt dışından geliyor. Amacımız yerli kit ile maliyet etkin bir çözüm yaratmaktı ve bunu başardık. PCR'a göre çok çok ucuz. Bu ucuzlukla Türkiye'de ve dünyada insanlar çok fazla test imkanına kavuşacak" dedi.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23