• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Dünya markası ünlü Fiat, yeni ilk modelini bu yıl tanıtacak! Birçok ülkede yer alacak

Yeniakit Publisher
2024-02-26 23:53:00 - 2024-02-27 03:52:02
Dünya markası ünlü Fiat, yeni ilk modelini bu yıl tanıtacak! Birçok ülkede yer alacak

Uygun fiyatlı araç almak isteyenlere birçok müjdeli haber gelirken Fiat'ın o modeli ilgi odağı oldu. Global ölçekte aynı platform üzerine yükseleceği belirtilen konsept araçlardan...

2023 yılında Stellantis'in en çok satış yapan markası olan Fiat, ürün gamını çeşitlendirerek başarısını artırmaya hazırlanıyor. Bu kapsamda şirket, beş yeni konsept otomobil görücüye çıkardı.

Geleceğin Panda ailesinin ön gösterimi olarak karşımıza çıkan bu konseptler, önümüzdeki süreçte aynı global platform üzerine yükselen üretim versiyonlarıyla piyasaya sürülecek. Bu modellerden ilkini bu yılın temmuz ayında göreceğiz.

Fiat'ın tanıttığı konseptlerden ilki basitçe "City Car" yani şehir otomobili olarak adlandırılmış. Bu konsept için 2019 yılında Panda'nın halefi olarak görülen Centoventi konseptinin evrimleşmiş hali diyebiliriz. Mevcut Panda'dan daha büyük olduğu için Fiat tarafından "Mega Panda" olarak da nitelendirilen bu çalışmanın tasarımında çatısında test pisti bulunan Lingotto fabrikasının kendine has özelliklerinden esinlenilmiş.

Geniş müşteri kitlesine ulaşma hedefiyle %100 elektrikli ve içten yanmalı motorlarla satılacak olan B segment modelin iç mekanında geri dönüştürülmüş plastikler ve bambu kumaşlar gibi sürdürülebilir malzemeler kullanılacak. Kendinden sarmalı kablo konseptiyle fişe takma ve çıkarma işlemlerinin de basitleştirileceği belirtilen araç, yerden yüksekliği ve yüksek oturma pozisyonu ile haftasonu gezileri için de uygun bir yol arkadaşı olacak.

Fiat'ın paylaştığı videoda bulunan ikinci konsept ise bir pick-up. Şirket, Strada adı verilen kompakt pick-up modeliyle Güney Amerika'da pazar lideri konumunda. Fiat, böylesine bir aracın şirketin başarısını Avrupa da dahil olmak üzere global seviyeye taşıyabileceğini belirtiyor. Bir hafif ticari aracın fonksiyonelliği ile bir SUV'un konforunu harmanlayacağı iddia edilen konseptin köşeli ve kaslı tasarımının yanı sıra çift kabinli olması da oldukça dikkat çekici.
ÖNE ÇIKAN VİDEO

Fastback

Fiat'ın üçüncü konsepti ise bir fastback oldu. Pick-up konseptine çok benzer bir tasarıma sahip olan büyük fastback konseptinin halihazırda ürün gamında olan Fiat Fastback ve Fiat Tipo'nun (Egea) halefi olarak Latin Amerika, Orta Doğu, Afrika ve Avrupa'da başarı sağlayacağı düşünülüyor.

SUVSUV

gövde tipi, son yıllarda otomotiv dünyasının olmazsa olmazları arasında. Fiat'ın dördüncü konsepti de "Giga Panda" olarak nitelendirilen bir SUV oluyor. Yeni SUV konseptinin müşterilerin güvenlik, çok yönlülük ve tasarım açısından tüm ihtiyaçlarını karşılayarak dünyanın her yerindeki ailelere ferahlık ve sağlamlık sunacağı ifade ediliyor.

CamperFiattarafından hazırlanan son konsept ise bir kamp aracı. SUV gövde tipini kamp dünyasının ihtiyaçlarıyla birleştiren araçta diğerlerinin aksine geleneksel yan aynalar kullanılmış. Yerden yüksek yapısı ve lastikleriyle arazi kullanımına uygun olduğu görülen Camper konsepti, entegre vinç, ilave aydınlatmalar, tavan çadırı ve koruma demirleriyle oldukça sağlam bir görüntü çiziyor.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi bu modellerden ilki olan City Car, bu yılın temmuz ayında tanıtılacak. Ardından 2027'ye kadar her yıl yeni bir model göreceğiz.(donanimhaber)

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23