• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Hahamlıktan Coca Cola'a soğuk duş! Sertifika verilmedi

Terör devleti İsrail Hahamlık makamı, Coca Cola ürünlerini ithal eden şirketlerin, özel sertifika şirketlerinden aldıkları koşer sertifikalarını 2020 için geçerli kabul etmeme yönünde karar verdi.

2020-02-27 16:44:00 - 2020-02-29 14:19:42
Hahamlıktan Coca Cola'a soğuk duş! Sertifika verilmedi

Coca Cola'nın İsrail'deki Merkezi Şişeleme Şirketi olan Central Bottling uzun zamandır İsrail'deki kolalı içeceklerin kralı oldu. Rakipleri Tempo (Pepsi) ve Jafora (RC), Central Bottling için hiçbir zaman gerçek bir tehdit oluşturmadı.

Şirketler arasında rekabet söz konusu

Son yıllarda, kola ve diğer Coca-Cola ürünlerini ithal eden şirketler arasında yeni bir rekabet ortaya çıktı. Buna göre diğer şirketler, Coca Cola'nın Merkezi Şişeleme Şirketi olan Central Bottling'in ürettiği aynı ürünü, daha ucuza satıyorlar.

Baş Hahamlık koşer sertifikasını vermeyecek

İsrail merkezli İbranice yayın yapan The Marker, Baş Hahamlığın Doğu Avrupa'dan ithal edilen kola ürünlerinin "koşer sertifikasını" 2020 için yenilememe kararı aldığını duyurdu.

* Koşer: Koşer veya Kaşer, Yahudiliğe göre; yenilmesi ve kullanılmasında dinen bir sakınca bulunmayan helal ürünlerdir. Bunları belirleyen kurallara ise kaşerut ya da kaşrut kuralları adı verilir. Hahamlık, bu uygulama kapsamında Doğu Avrupa'dan ithal edilen etlere, üretildikleri yerde bulunan Koşer verme yetkisine sahip kuruluşların verdikleri sertifikaları kabul ediyor.

Haaretz'den Adi Dovrat-Meseritz'in aktardığına göre Hahamlığın web sitesinde, 2018-19'da üretilen ve Avrupa'dan ithal edilen Ma'or Kashrut adlı bir kuruluştan koşer sertifikalı olan Coca-Cola ürünlerinin İsrail için de "koşer sertifikası" aldığı görülüyor. Ancak sertifika, 2020 için yenilenmemiş durumda.

Ma'or Kashrut: Özel bir koşer sertifika ajansı. 

2020 için neden onay verilmedi?

Değişikliğin resmi nedeni, Hahamlık tarafından Coca-Cola yöneticileri ve kaşrut veren yetkililerle yapılan bir incelemenin, Doğu Avrupa'dan ithal edilen kolayı onaylayan kuruluşların, onay verme yetkilerinin olmadığı ortaya çıkarmasıydı.

Buna göre  İsrail yasaları Hahamlık makamının "koşer" etiketini resmi olarak kabul ediyor. Fakat hem İsrail içinde hem de dışında birçoğu Haredi topluluğundan olan pek çok özel sertifika ajansı faaliyet gösteriyor. Bu ajanslar ürünleri onaylayabiliyorlar, ancak açıkça koşer olduklarını söyleyemiyorlar.

İsrail'e ürün ithal eden ithalatçı firmalardan biri olan Eliran Ben-Shlush yetkilisi, verdiği demeçte "Doğu Avrupa'dan İsrail'e gelen Coca Cola ürünlerini (Fanta, Sprite ve bira) son dört yıldır biz ithal ediyoruz. Ayda 35 konteyner ithal ediyoruz. Her biri 2 bin 600 adet altı paket 1.5 litrelik şişe içeriyor. Ayda 91 bin şişe ve yılda yaklaşık 1 milyon şişe oluyor. Birkaç ay öncesine kadar her şey yolunda gitti. Fakat aniden  OU ve Heksher Rav Landa, Hahamlık'a ithal ettiğim ürünlerin konsantresinin [kaşrut] denetim altında olmadığını söylüyorlar" dedi.

* OU: Amerika Birleşik Devletleri'nde 400.000'den fazla popüler ürüne onay veren Ortodoks Birliği'nin kısaltması.

* Heksher Rav Landa: Özel bir koşer sertifika ajansı.

Karar, paralel ihracatçıların işlerini zorlaştırıyor

Habere göre Ben-Shlush, şimdiye kadar sadece restoranlara, bakkallara, perakende marketlere ve benzerleri mağazalara ürün sattı. Büyük süpermarket zincirleri, Coca Cola şişeleyicisi Central Bottling'in ücretlerinden yüzde 30 daha düşük fiyatlarla satabileceğini söylese de Ben-Shlush ürünlerini satın almadı.

Kaşrut onaylarını yenilememe kararı sadece Doğu Avrupa için geçerli, ancak Ben-Shlush, bu kararın, gelecekte başka ülkelerden yapılan ithalatı da etkileyeceğini söyledi ve “ABD, Güney Afrika ve Kanada'ya bakarak Coca-Cola'nın hiçbir yerde koşer olmadığını iddia ederseniz, Coca-Cola'yı başka bir yerden ithal edemeyiz” dedi.

Diğer ithalatçıların özel şirketlerden aldığı koşer sertifikası neden kabul edilmiyor?

İthalatçı şirketler dinlendiğinde, özel şirketlerin sertifikalarının 2020'ye kadar kabul edildiği anlaşılıyor. Fakat 2020 için alınan kararın temel olarak neden alındığı anlaşılmıyor.

Coca Cola şişeleyicisine ceza kesildi

Central Bottling, İsrail'deki en büyük beş yiyecek ve içecek şirketinden biri. Wertheim ailesi tarafından kapalı şekilde kontrol edilen bir şirket olarak, satış ve kar rakamları yayınlamıyor. Buna karşın, Aralık ayında kola pazarındaki tekel konumunu kötüye kullandıkları için antitröst (tekelle mücadele) yetkilileri tarafından 39 milyon şekel (11.4 milyon $) para cezasına çarptırıldı.

Haham arazi soruşturulmak isteniyor

Öte yandan Temmuz ayında savcılığın ekonomi dairesi, uzun süredir Baş Hahamlık'ta ithalat biriminin başı olarak görev yapan Haham Yitzhak Arazi'yi soruşturmayı düşündüklerini duyurmuştu. Uzun yıllardır bu işi yapan ve sertifikalar üzerinde etkili veto gücüne sahip olan Arazi'nin, yüz binlerce şekel nakit paraya ulaşan rüşvet ve sertifika almak isteyen çok sayıda ithalatçıdan hediye aldığı iddia ediliyor. 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

HASAN

BİZİM İSLAM ALEMİNİN ALİMLERİ VE FETVA KURULLARI NERDELER VE NE ZAMAN BÖYLE BİR KARAR ALIRLAR VEYA ALABİLİRLER Mİ?ALLAH'IM SEN ACI BU SAF ÜMMETE/AKŞAM YATAR SABAH KALKAR BAŞI BOŞ...
 • Yanıtla

Hacı

Mel'un Yahudi haram diyorsa biz niye içiyoruz ?
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı