Dünden bugüne! Dini sadece vicdan konusu haline getirme süreci

Dini motifleri konuşmalarında sıkça kullanan Mustafa Kemal'i uyaran Kazım Karabekir Paşa'nın söylediklerini ve bugünü kıyasladığımızda, cumhuriyeti kuran kadroların daha sonraları dini sadece vicdan konusu haline getirme sürecini görürüz.

20 Temmuz 2019 Cumartesi 12:22
Dünden bugüne! Dini sadece vicdan konusu haline getirme süreci

Kazım Karabekir’in yazdıklarından öğrendiğimize göre, Mustafa Kemal özellikle 1920-21 yıllarında dini motifleri konuşmalarında o kadar çok kullanır ki, sonunda Karabekir Paşa onu uyarmak zorunda kalır. Konuyla ilgili olarak bizzat Karabekir Paşa, Mustafa Kemal’e şunları söylediğini belirtir:

Dünya işlerini camilere soktuğumuzun acısını çektiğimiz yetmez mi Paşam? Milli işlerimizi neden yine camilere sokuyoruz. Ve neden bilhassa siz, başkumandan olduğunuz halde, dinle, hilafetle bir din adamı gibi, hatta daha ileri giderek meşgul oluyorsunuz. Münevverlerimiz, haklı olarak bu gidişi iyi telakki etmeyeceği gibi, bu yol da esasen tehlikelidir.

Mete Tunçay’ın döneme ilişkin bir tespiti, cumhuriyeti kuran kadroların daha sonraları dini sadece vicdan konusu haline getirme sürecine girmeden önceki durumlarını özetlemesi açısından önemlidir: “Birinci Büyük Millet Meclisi döneminde Atatürk ve arkadaşları dinin siyasal kurum olarak öneminden Abdülhamit döneminde bile eşi görülmemiş ölçüde yararlanmışlardır.

(Cumhuriyetin Tarihi kitabından Ahmet Cemil ERTUNÇ, Pınar Yayınları )

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 20 Temmuz 2019 Cumartesi 12:22

YORUM YAZ

 • Abdullah MuratAbdullah Murat1 ay önce
  Kim Allahın hükümlerini kaldırıp beşer hükümlerini getirirse o kafirdir. Kim Allahın örtünme kılık kıyafet emri varken beşer hükmünü getirirse o kafirdir. kim Allaha kulluk takvimi varken ramazan ve kurban diğer günler için kullanılması zorunlu takvimi yerinepapanın haçlının takvimini getirirse Allaha savaş açmıştır Kim Allah mirası şu şekilde böleceksin derken beşer hükmünü getirdiyse o kafirdir Kim Allahın kitabının anlaşılmasını sağlayan arapça yerine batıl bir dili getirip vahiyden uzaklaştırdıysa o bütün unların bütünüyle Allaha ve resulüne savaş açmış bir düşman olduğunu bilin. Miras din işidir Evlilik din işidir Adalet din işidir Dost düşman edinme din işidir. Savaşmak barışmak müttefik olmak din işidir. kılık kıyafet din işidir yeme içme din işidir vergi din işidir ticaret din işidir Allahın taraftarı olmayan müslüman değildir Allahın hükümlerini istemeyen müslüman değildir Müslüman olmayan müslümanın dostu değildir Doğru dostluk ve düşmanlık yapmayanın dini zayi olur. Onların süslü sözlerine aldanmayın. İcraati ile kurana bakın ve kimin dost kimin düşman olduğunu anlayın. Kafirler yani şeytanın dostları zaferi 2 şekilde edinirler Sizi öldürürler tutsak ederler yada Allahın hükümleri varken kendilerine küfre tabi yaparlar. Bu topraklarda 2.si olmuştur. Zafer sanmayın. O savaşta muhakkak Allah için savaşanlar oldu Ama sonunda Allahın ayetleri az bir pahaya satıldı İsterlerse şimdi analarını satsınlar En büyüğünü yaptılar zaten kafirin şerefi namusu iffeti yoktur bu ondan sorulmaz. Maide44 göre Allahın hükümleriyle hükmetmeyenler kafirlerdir
 • ahmed saidahmed said1 ay önce
  Ahmet1 gün önceMustafa Kemal degil, Mustafa Kemal Atatürk, siz ne kadarda nefret etseniz...DEMİŞ..BİR GÜN ÖNCE..BİZ SANA, SENİN BABANI MI SORDUK Kİ ?O SENİN BABAN ,ATAN OLABİLİR.AMMA TÜRK MİLLETİNİN ATASI OSMANLI OLAN BABALARIDIR.KİMİN ANASININ KOCASI KİM İSE;ONUN ATASI ODUR..ANLADİİ?
 • ahmet yükselahmet yüksel1 ay önce
  gerçek tarih yasağı sürdükçe bu millet sürünmeye mahkumdur.69 aylık bebeden 70 lik dedeye kadar rejimin yutturduğu nutukdan iktibas kemalizm bağışıklık aşısı ömür boyu bu milletin beynine zerkedildikçe ve buna 2019 da dur denmedikçe dünyaya meydan okusan ne olur.bir savcı gelir eğer büker kıvırır ya 5816 ya uydurur ya da chp nin 6 okundan birine oturtur. roma hukuğu serbest islam yasak roma rakamlarını ezberle arap sayıları tabelalalarını yasakla yunan tanrılarını bilmeyen cahil islamı bilen yobaz olsun....ve buna özgür ülke demokrasi var diyorsunuz. gavurun demokrasisi bize uymaz...ADALET NERDE AHLAK NERDE İNSANA SAYGI NERDE EY ADALET DİYE YOLA ÇIKIP AVRUPA BİRLİĞİ AŞKINA SURETİ HAKTAN GÖRÜNÜP İSLAM AĞACININ DİBİNE İSTANBUL SÖZLEŞMESİ ZEHİRİNİ DÖKENLER...SİZ KENDİ KÖKLERİNİZİ KESTİKCE KURUYACAKSINIZ.
 • mevhibe inalmevhibe inal1 ay önce
  Vatanı-Milleti sevdiğini söyleyenAtatürk düşmanlığından vazgeçsin.Kışkırttıkça Dinimiz ve Peygamberimize s.a.v. düşman ediyoruz.2 ye bölünüpORTAK DEĞERLERE VURMAnın bize bir faydası yok.Bizim değerlerdenuzaklaşan hanımlar-gençlerin yoga-kozmos-evren-new age vb. süslü isimli inançların, STK'ların, Misyonerlerin kucağına düşmesine yol açıyor. Atatürk düşmanlığı ve Ilımlı İslam Soros Projesi.Atatürk'ün tam bağımsız ve sınıfsız toplum gayretleri veMisyonerlik faaliyeti yaptığı için onlarca Koleji kapatması,Mason Localarını kapatması bile yeter...
 • Abdullah MuratAbdullah Murat1 ay önce
  Süleyman Sırrı Dinçer büyük günahlardan sakındığını söylemişsin Küfür ebedi cehenneme vesile en büyük sulardadır. Maide44 Allahın hükmüyle hükmetmeyenler kafirlerdir buyurulmaktadır Demokrasi adı altında vekiller tayin ederek Allahın hükümlerine yüz çevirerek kanun çıkarmaktan ve adalet saraylarındaki hakimleri yetkilendirerek küfürden hisse almıyormusun. Ayrıca dünyanın bir bölgesinde arakan filistin vs bir müslüman kafirler tarafında diri yakılırken seninde burada çok şanlı bulduğun ordu askeri gücün varken onlara yardım etmiyerek buda büyük günah olarak zikredilmektedir helak eden. Eğer büyük günahlara bulaşmak istemiyorisen öncelikle Allahın hükümleriyle adaletin sağlandığı bir yerde yaşaman ve Allahın hükümleriyle hükmeden yöneticilere tabi olman gerekmektedir Orada Allahın hiçbir helali yasaklanmamış hiçbir haramıda helal sayılmamış olmalıdır Bu küfürdür Allahın haram dediğine helal demektir İçki ve fuhuş genel ev böyledir. Ayrıca insanlara Allahın farzlarından öte bir farz çıkarılmamış olmalıdır Zorunlu yapılan herşey böyledir Sana zorunlu eğitim sigorta vb şeyler farz kılınmaktadır Hayatın dinindir. Ayrım yapanlar ve Allahın hükümlerine yüzçevirenler kafirlerdir
 • Süleyman Sırrı DinçerSüleyman Sırrı Dinçer1 ay önce
  M.Kamal..Cemal..Kutay'ın..(Kendisi ..Bileğimi..kesseniz..kanım..Atatürkçü..akar..diyen..tarihçi)..deyimiyle..Tam..Makyevelisttir..malum..be..düşünceye..göre..bir..yerlere..gelebilmek..için..her..şey..(yalan-riya-ihanet-kalleşlik)..her..şey..mübahtır..fazla..söze..gerek..var..mı..Ayrıca..bir..şey..daha..ekleyeyim..devlet..erkanı..ile..toplatılarında..sohbetlerde..sık..sık.."İngilizler..beni..ben..de..ingilizleri..severim"..sözü..ayyuka..çıkmıştır..Hatta..ölüm..yatağında..ingiliz..büyükelçisine.."Ben..ölmek..üzereyim..yerime..siz..geçin"..dediğini..İngiliz..elçi..bizzat..hatıralarında..yaz.mıştır..İsteyen..değişik..kanallardan..açıp..öğrensin..Şahsıma..gelince..62..yaşımdayım..emekli..Banka..yönetmeniyim..78..kuşağı..CHP..solcularındanım..Cumhuriyet..gazetesinin..tiryakisi..olarak..bilinirdim..şimdi..o..yıllarım..için..tövbe..ediyorum..İslamı..dört..dörtlük...yaşadığım.da..söylenemez..şükür..Özellikle..büyük..günahlardan.olmak..üzere..hepsinden..sakınmaya..çalışıyorum..Akit..Ailesine..selamlar..saygılar..sevgiler.
 • Abdullah MuratAbdullah Murat1 ay önce
  KEMALİST(DİRENİŞ) Yani seçip beyenebileğin birşey öylemi. Cennet ne biliyormusun Allahın seçip beyendikleri için. Allahın emrilerinin seçilebileceğini söyleyen imanı almamıştır Cennete giremez. Laiklik yüzçeviriştir. yüzçeviriş hükmetmesi gerekenlerde küfürdür Kuran bunu söyler siz küfrü seçtiniz Ebedi cehennemi aldınız. Allahın hükümleri varken beşer hükümlerini aldınız. Allaha kul olacakken bazı beşerlere veya hevahevesinize kul oldunuz
 • IsmailIsmail1 ay önce
  Ya kemalist! Turkce yazildigi gibi okunur, ama konuşulduğu gibi yazilmaz:) Daha cumle kurmayi bilmiyorsun yazi yazarken! Boylece zaten sacma sapan olan düşünce ve fikirlerin, daha da sacma sapan bir hal aliyor! Heyecan yapma, yavas yavas ne zirvalayacaksan guzel zirvala! Subhan Allah... la havle vela kuvvete illa billa aliyhil azim...
 • KEMALİST(DİRENİŞ)KEMALİST(DİRENİŞ)1 ay önce
  BİZİM İÇİN İKİ DİN VAR; BİRİSİ SİYASAL İSLAM ,DİĞERİ İSLAMİYET DİNİ, BİZ BİRİNCİSİNDEN YANA DEĞİLİZ ; AMA ŞERİAT: DER ,DERDE BU ÇAĞDA ŞERAİTİ YÖNETİM KENDİ İÇİNDE BİREYİN KAFASINDA SİYASAL İSLAMLA YÖNETİLEN TOPLUMLARDA AYRIŞMALAR OLUYOR GÖRMEKTEYİZ HUZUR OLMUYOR,SİYASAL İSLAM İSTEMEMİŞİZ,DÜNYADA MODERN DÜNYA VE YÖNETİM SİSTEMLERİ ÇIKINCADA LAİKLİK SEÇİLMİŞ..
 • SelmanSelman1 ay önce
  Ahmet efendi duzeltme yapmis, malum sahsin ismi konusunda! Hassas ya:) Euzu billa... Birde ima eklemis, siz ne kadar nefret etseniz de, biz o kadar sevecegiz diye! Sev sen, hic ayrilma onun izinden! Biz Islam i bilen ve dinini her seye ragmen yasayan muslumanlar, adini anmaktan bile utanc duydugumuz bu vb sahislari, mucadele suresi 22. ayet, yani Allah svt nin emrine binaen sevmeyiz ve sevemeyiz hamd olsun. Sen sev! Hz muhammed sav efendimizin buyurdugu gibi; "Kisi sevdigi ile beraberdir!". Ve insa Allah sende ahirette o cok sevdigin atanla birlikte olursun ebediyen! Bizim atamiz da belli, yolumuz da hamd olsun. HasbinAllah ve nimel vekil.
 • LütfiLütfi1 ay önce
  Keşkevicdan meselesi olarak kalsaydı dinimiz.Şimdilerde CÜZDAN meselesi olarak kullanılıyor.
 • SelmanSelman1 ay önce
  Allah svt Kazim Karabekir Pasa'ya rahmet edip, taksiratini affetsin. Mekani cennet olsun insa Allah. Karabekir pasa gibi muslumanlar disinda ister ölmüs ister hayatta olsun, Turkiye'de ne kadar murted ve kafir devlet adami ile yoneticisi varsa da, Allah svt hepsini helak etsin insa Allah. Hepsinin canlari cehenneme. Takipcileri ile birlikte insa Allah. Munafiklari da Allah svt islah edip hidayet etsin insa Allah. La havle vela kuvvete illa billa aliyhil azim.HasbinAllah ve nimel vekil.
 • Tata TongaTata Tonga1 ay önce
  Saldır babam saldır...
 • Abdullah MuratAbdullah Murat1 ay önce
  Allah diyorki: Allahın hükmüyle hükmetmeyenler kafirlerdir. Maide44ten Evlilik din işidir Miras din işidir Adaleti sağlamak yasama yürütme yargı din işidir Ticaret din işidir Vergi din işidir Savaş barış müttefik olmak din işidir Kılık kıyafet din işidir Yeme içme din işidir Allahın bu konuda uyulması zorunlu hükümleri vardır Allahın hükümlerini istemeyenler müslüman yani o hükümlere teslim olmuş değildir Allahın yolunun engelleyicisi ve bozguncusu şeytandır.
 • Osmnshn Osmnshn 1 ay önce
  Tüccarlar..
 • AhmetAhmet1 ay önce
  Mustafa Kemal degil, Mustafa Kemal Atatürk, siz ne kadarda nefret etseniz...
 • SmilieSmilie1 ay önce
  Yakın tarihimizi kesinlikle yanlı art niyetli yazarlardan okumayın arkadaşlar, (gerçi yazarların yüzde 99'unun kendi ideolojik görüşlerinde yazdığını görüyoruz.) Bu Ahmet Cemil ERTUNÇ un da kim olduğu ne olduğu belli değil kimliğini bilmediğiniz yazarları okuyup belleğinizi doldurmayınız. Yakın tarihi olaylar ve kişiler çerçevesinde değil tümden gelerek bakmanızı tavsiye ederim.Kişilere olaylara takılırsanız hiç bir zaman ulaşmak istediğiniz o nihai bilince sahip olamazsınız çünkü çoktan zihniniz okişilerde olaylarda kalmıştır artık aydınlanmanız imkansızdır.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

26 Ağustos 2019