• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Dram büyüyor: 135 bin göçmen sınırı geçti

Avrupa’ya geçmek için Edirne’de toplanan göçmenler, sınır köylerinde bekleyişini sürdürüyor.

Yeniakit Publisher
2020-03-05 10:35:00 -
Dram büyüyor: 135 bin göçmen sınırı geçti

Göçmenler geceyi yanlarında getirdikleri battaniyelerle geçirdiler. Sabah olduğunda ise sınıra yönelen göçmenler, Yunan polisinin sert müdahalesi sonucu kanlar içinde kaldı.

,

Türkiye’nin kapıları açmasından sonra Avrupa’ya gitmek isteyen düzensiz göçmen dramı büyüyor... Çoğunluğu Suriyelilerden oluşan yüzbinlerce kişi Edirne’ye akın ediyor. AB’nin çirkin yüzlü çocuğu Yunanistan ise tüm insan haklarını askıya alarak gerçek mermilerle göçmenleri vuruyor. Dün de 1 kişiyi öldürdüler.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “sınırları açtık” açıklamasından sonra başta Suriyeliler olmak üzere Türkiye’nin dörtbir yanında yüzbinlerce göçmen soğuk kış şartlarına rağmen, Yunanistan’a geçebilmek için Edirne’de toplanmaya devam ediyor. Başta İstanbul olmak üzere pek çok yerden kente gelen göçmenler, sınır köylerinde bekleyişini sürdürüyor. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Edirne’den Yunanistan’a geçen göçmen sayısının 135 bin 844 olduğunu bildirdi.

Ölü sayısı 3’e çıktı

Bu arada; Edirne Valiliği, Yunanistan polis ve sınır birliklerince ses, sis, gaz bombaları, plastik mermi ve gerçek mermiler kullanılarak açılan ateş sonucu 1 göçmenin öldüğü, 5’inin de yaralandığını açıkladı. Yunanistan güvenlik güçleri daha önce de 2 göçmeni öldürmüştü. Yaralanan İranlı Adel Jaber ise, “Gaz bombası attılar. O kadar çok gaz bombası yedik ki alıştık artık. Baktılar gitmiyoruz, silah getirdiler, ‘gerçek silah’ diye bize gösterdiler” dedi.

Diğer yandan; Çanakkale’den deniz yoluyla Midilli Adası’na ulaşmak için yola çıkan göçmenler, Yunan kara sularında geri itilince Türk ekiplerince kurtarıldı. Botta batma tehlikesi geçiren 49 Afganistan uyruklu, Küçükkuyu’daki Sahil Güvenlik Karakol Komutanlığına götürüldü.

Sahil güvenlik kurtardı

Çeşme’de de ekiplerden yardım isteyen iki ayrı lastik bottaki 15 Suriye, 14 Afganistan, 5 Kongo, 2 Irak ve 2 Afrika uyruklu 38 göçmen kurtarıldı. Yine Kuşadası açıklarında, Yunan ekiplerince Türk kara sularına “geri itilen” 2 bottaki 74 Afganistan ve 19 Suriye uyruklu göçmeni Türk Sahil Güvenlik ekipleri kurtardı. Antalya’nın Kaş ilçesinde de yardım isteyen iki lastik bottaki 58 düzensiz göçmen kurtarıldı.

Doğmamış bebeğe yunan zulmü

Yunan ekiplerince botları batırılmak istenirken sopayla darbedilen göçmenlerden 5 aylık hamile Sawsan Almusa, yaşadıkları şiddete dünyanın seyirci kalmasının, canını daha çok acıttığını söyledi. Bodrum’da tedavisi yapılan 20 yaşındaki Almusa, “Bana ateş ederken hamile olduğumu hiç görmediler mi? Kucağımda küçük çocuğum vardı. Yaşadıklarıma inanamıyorum, çok canımız acıdı” dedi.

Batı’nın gerçek yüzü

Yunanistan, sınırdaki sığınmacılara karşı orantısız güç kullanarak uluslararası hukuku ve AB hukukunu ihlal ediyor. Hukuk kuralları uyarınca, kendi vatanında ciddi zulüm ve zarar tehdidiyle karşı karşıya kaldığı için kaçan ve uluslararası korumaya ihtiyaç duyan kişilere iltica verilmesi gerekiyor. Anlaşmalar da sığınmacıların sınır dışı edilmesini yasaklıyor. AB, sığınmacıları sınırları dışında tutmak için gereken her çabayı sarf ederken, BM’nin açıklamaları da etkisiz kalıyor.


Yeni Akit Gazetesi
Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23