• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Doktor Ramazan Kurtoğlu’ndan korkutan açıklama: Koronavirüsün ardından gıda ve su savaşları geliyor

Doktor Ramazan Kurtoğlu katıldığı televizyon programında koronavirüs salgının ardından dünyayı gıda ve su savaşlarının beklediğini belirtti. Kurtoğlu, “Dağ, tepe nere varsa ekim yapılmalı” dedi.

Yeniakit Publisher
2020-04-27 01:06:00 -

Koronavirüs hakkında katıldığı televizyon programında açıklamalarda bulunan Doktor Ramazan Kurtoğlu, çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Gıda tedarik zinciri kopacak

''Bu virüsün diğer virüslerden farklı olarak aynı anda kuzey yarımküre ve güney yarımküre ülkelerini, aynı anda yaz ve kış ülkelerini vuruyor. Aynı anda sonbahar, ilkbahar ülkelerini vuruyor. Bu mutlaka gıda tedarik zincirlerini koparır. Şu anda 20'den fazla ülke gıda ihracatına yasak getirdi. Buna kardeşimiz Kazakistan dahil, Rusya dahil. Mutlaka ve mutlaka önümüzdeki bir yıl içinde muhtemelen gıda tedarik zinciri kopacak. Bu anlamda devletimiz özellikkle şu anda sağlık bakanımızdan çok görev tarım bakanımıza düşüyor. Tarım bakanlığı milli tohum meselesine hızla eğilmeli. Dağdaki çobanımız bile bulduğu bir avuç yeri ekmeli."

Gıda ve su savaşları geliyor

"Gıda ve su savaşları geliyor. İnsanlığı bunun üzerinden vuracaklar. Ve malesef Türkiye'nin topraklarının yüzde 24'ü ölü durumdadır Öyle ise kalan yüzde 76'sını gerek sulu, gerek kuru tarım ile aklımıza gelen bütün gıdaları ekerek insanımızı aç, açık bırakmamalıyız. Çiftçimizi desteklemeliyiz. Bu anlamda tarım bakanlığımız, devletimiz iki politikaya çok önem vermeli. Devlet işsize aşsıza gerekli tüm önlemleri almalı. Mutlaka çiftçinin tohum gübre meselesi desteklenmeli. Ve şu anda çiftçinin elindeki mallar gerekirse belediyeler aracılığı ile alınmalı.'"

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Fatih

Devlet Kooperatiflesme ile bu sorunu çözebilir. Çiftçinin ürününü taşıyacak veya tasitacak, belediyeler vasıtası ile tüketiciye ulaştırarak çiftçiyi aracilara ezdirmekten kurtaracak. Torku gibi işletmeler kurarak tek marka altında konserve, süt ürünleri, et kombinaları ile yurt içinde ve yurt dışında değerini yükselterek satmali. Bu geriye göçü de hızlandırır...
 • Yanıtla

Ali

Evet dağ tepe ekilmeli geç bile kalındı. Çin'den ayçekirdeği, sarımsak alıyoruz ve bu kimseyi rahatsız etmiyor ekilecek elverişli arazilerimiz varken. Dışardan ceviz ithal ediyoruz. Allahım aklıma mukayyet ol!!!
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı